Підприємство помилково подало декларацію з додатним значенням ПДВ до сплати. Через 21 день було подано уточнюючий розрахунок, проте податківці одноково нарахували штраф. Чи можливо сплатити штраф за рахунок від'ємного значення?
Згідно з пп. «а» п. 200.4 ПКУ, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ПКУ, така сума враховується на зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до ПКУ), в частині, що не перевищує суму, обчислену за пп. 200-1.3 ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.
А поняття «податковий борг» відповідно до поточної редакції ПКУ вживається в такому значенні: сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПКУ (пп. 14.1.175 ПКУ).
Отже, податковий борг, як і раніше, виникає внаслідок несплати у встановлені ПКУ строки узгодженого зобов'язання. Разом з тим структура податкового боргу незмінно складається із грошових зобов'язань, штрафних санкцій та пені.
Тобто у визначенні податкового боргу не виокремлюються грошові зобов'язання, що виникають унаслідок несплати штрафних санкцій, але останні одноково входять до складу податкового боргу як складові елементи грошового зобов'язання.
Для зарахування від'ємного значення ПДВ у рахунок погашення податкового боргу з ПДВ достатньо зазначити в рядку 20.1 декларації суму від'ємного значення в межах реєстраційного ліміту, яку необхідно спрямувати в рахунок погашення податкового боргу. До того ж сума, зазначена у спецполі рядка 19.1 декларації, не може відрізнятися від суми реєстраційного ліміту на момент отримання декларації контролюючим органом.
Залишок від'ємного значення підприємство може зарахувати до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду — рядок 20.3.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»