• Посилання скопійовано

Експорт послуг перекладу: що з ПДВ?

ТОВ — платник III групи ЄП, неплатник ПДВ, надає послуги перекладу для іноземних компаній за договорами ЗЕД. З II кварталу 2021 р. ТОВ переходить на загальну систему оподаткування. З якого періоду ТОВ буде платником ПДВ? Чи підпадають ці види послуг під податкову пільгу з ПДВ (0%)?

Відповідно до пп. «б» п. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Для послуг, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 ПКУ, місце постачання визначене цими пунктами.

А для решти послуг, не зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 ПКУ, місцем постачання є місце реєстрації постачальника (див. п. 186.4 ПКУ).

Послуги перекладу не наведені в пунктах 186.2 і 186.3 ПКУ. А тому місцем їх постачання є місце реєстрації постачальника. У ситуації, яку ми розглядаємо, послуги перекладу надає резидент України. А отже, місце постачання таких послуг розташоване на митній території України. Тому надання таких послуг, у тому числі нерезидентові, є об'єктом оподаткування ПДВ.

Пільг з ПДВ для таких операцій не передбачено. Тож платник ПДВ нараховує ПДВ у разі надання таких послуг у загальному порядку, за ставкою 20%, складає та реєструє податкову накладну в ЄРПН.

Коли потрібно зареєструватися платником ПДВ?

Обов'язкова реєстрація потрібна, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником єдиного податку I — III груп.

Тобто якщо протягом останніх 12 календарних місяців загальна сума операцій з постачання послуг і товарів більша за 1 млн грн, але особа перебуває на єдиному податку III групи і не є платником ПДВ, реєструватися платником ПДВ не потрібно.

Але якщо особа переходить на загальну систему оподаткування, вона повинна зареєструватися платником ПДВ, якщо на дату переходу загальний обсяг постачання протягом останніх 12 календарних місяців перед місяцем переходу перевищив 1 млн грн (див. п. 183.4 ПКУ).

Реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему.

Якщо на дату переходу на загальну систему наведеного критерію не дотримано, реєструватися платником ПДВ можна хіба що за добровільним рішенням (п. 182.1 ПКУ).

Але після переходу на загальну систему потрібно після закінчення кожного місяця перевіряти, чи не перевищено критерій обсягу операцій постачання протягом останніх 12 календарних місяців — 1 млн грн. Якщо перевищено, то згідно з п. 183.2 ПКУ потрібно не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вперше досягнуто такого обсягу оподатковуваних операцій, подати до податкової за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Якщо особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала своєчасно заяву та, відповідно, не зареєструвалася як платник ПДВ, податковий орган зобов'язаний самостійно за результатами документальної перевірки визначити суму податкового зобов'язання з ПДВ без урахування сум ПДВ, нарахованих під час придбання товарів/послуг, та застосувати штраф у розмірі 10% (25%, якщо порушення вчинене умисно) суми такого зобов'язання (пункти 123.1 та 123.2 ПКУ).

Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру