Підприємство має переплату на картці платника податків, яка перенесена за податковим повідомленням-рішенням у 2013 році, щоб зменшити від'ємне значення ПДВ у декларації. З цих коштів сплачувалися штрафи, але переплата залишилася. Чи можна повернути переплату і що для цього зробити? Чи є можливість переказати кошти на спецрахунок з ПДВ?
Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань регулюється ст. 43 та 102 ПКУ, а також Порядком №60.
Обов'язковою умовою для повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів з дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Також в абз. 5 п. 4 Порядку №422 зазначено, що підрозділ, який здійснює облік платежів та інших надходжень, на підставі рішення керівника (заступника керівника) органу ДПС щодня списує помилково та/або надміру сплачені суми платежів, що обліковуються в індивідуальній картці платника податків понад 1095 днів без руху (немає зменшення та нарахування зобов'язань або нарахувань, які мають нульове значення, та сплати), за умови відсутності заяви платника про повернення таких сум.
Тобто надміру/помилково сплачені кошти платник податку може повернути протягом 1095 днів з останнього руху за ним. У разі якщо кошти є на рахунку понад 1095 днів без руху та немає заяви на їх повернення такі кошти підлягають списанню з індивідуальної картки платника податків підрозділом ДПС.
Заява може бути подана платником в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Як повернути помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання: консультують податківці
Офіс великих платників податків ДПС нагадує, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику, зокрема, відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Для повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання та пені (крім єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) платник податків має подати протягом 1095 днів від дня їх виникнення до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені (далі — заява) у довільній формі з зазначенням напряму перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
При цьому платник податків має можливість подати заяву в електронній формі через приватну частину Електронного кабінету за ідентифікатором форми J/F 1302001 або у довільній формі через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.
У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства), та визначає напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
— на поточний рахунок платника податку в установі банку;
— на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
— у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Позаяк кошти, які є на рахунку, зараховані ще до створення спецрахунку з ПДВ, то, керуючись п. 43.4 ПКУ, їх можна повернути виключно на поточний рахунок, тому що перераховані вони були саме з поточного рахунку.
Якщо за результатами розгляду контролюючим органом заяви встановлено правомірність повернення коштів, до журналу вносять позначку про правомірність повернення відповідної суми коштів.
Після повернення надміру сплачених коштів з бюджету на поточний рахунок платник податку надалі зможе перерахувати їх на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ для погашення податкових зобов'язань з ПДВ.
У разі невстановлення правомірності повернення коштів контролюючий орган готує та надсилає платникові письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини відмови. Тож наголошуємо, що повернути помилково та надміру сплачені грошові зобов'язання можливо лише протягом 1095 днів від їх останнього руху по рахунку.
Виходячи із запитання та вищезазначеного, зробимо висновок: якщо після останнього руху по ПДВ-рахунку не минуло 1095 календарних днів, платник може спробувати подати заяву на повернення коштів на поточний рахунок. Але, враховуючи той факт, що зазначені кошти були перенесені за податковим повідомленням-рішенням у 2013 році, щоб зменшити від'ємне значення ПДВ у декларації, не є коштами, сплаченими платником з поточного рахунку, при цьому не буде підстави для зазначення необхідних обов'язкових реквізитів з платіжки (що зазначені вище), необхідних для заповнення заяви, тому це не дає права підприємству на отримання таких коштів.
Крім того, не факт, що останній рух по рахунку був у 2019 році, тому більший проміжок часу також не дає права на повернення коштів. Перед початком проведення процедури повернення коштів радимо провести звіряння з податковою на підтвердження наявності переплати на рахунку.
Нормативна база
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Порядок №60 — Порядок інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 р. №60.
- Порядок №422 — Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 р. №422.
Світлана ЩЕРБИНА, «Дебет-Кредит»