• Посилання скопійовано

Щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичною особою — підприємцем або особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, за умови, що єдиний внесок за нього сплачував роботодавець

Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 26.02.2021 р. №718/ІПК/99-00-04-03-03-06

Щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичною особою — підприємцем або особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, за умови, що єдиний внесок за нього сплачував роботодавець

Суттєво. ФОПи та особи, які провадять незалежну профдіяльність та водночас є найманими працівниками, з 01.01.2021 р. звільняються від сплати ЄСВ за себе без потреби подання до ДПІ будь-яких документів.

! Самозайнятим особам

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянула Ваше звернення щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) фізичною особою — підприємцем або особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність за умови, що єдиний внесок за нього сплачував роботодавець, та в межах компетенції повідомляє.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №2464).

Згідно із пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є фізичні особи — підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, а згідно з пунктом 5 — особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Єдиний внесок для фізичних осіб — підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, та для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (абзац перший п. 2 частини першої ст. 7 Закону №2464).

Крім того, відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону №2464).

Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 22 відс. визначеної ст. 7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята ст. 8 Закону №2464).

Законом України від 13.05.2020 р. №592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» доповнено ст. 4 Закону №2464 частиною шостою такого змісту: особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої ст. 4, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Ці зміни набули чинності з 01.01.2021 року.

Таким чином, фізичні особи — підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та одночасно є найманими працівниками, з 01.01.2021 р. звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Подання будь-яких документів до контролюючого органу для такого звільнення чинним законодавством не передбачено.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру