• Посилання скопійовано

Що нового

ЩО НОВОГО

Підвищено штрафи за порушення вимог пожежної безпеки

! Усім

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 03.03.2021 р. наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері пожежної безпеки».

Штраф за статтею 120 «Порушення правил пожежної безпеки на залізничному, морському, річковому і повітряному транспорті» КУпАП, що становив 3 — 7 н. м. д. г. для громадян і 5 — 10 н. м. д. г. для посадових осіб, зріс до 100 — 200 та 200 — 300 н. м. д. г. відповідно, а за порушення на повітряному транспорті — 150 — 250 та 250 — 350 н. м. д. г.

Штраф за статтею 175 «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки», який становив 0,5 — 7 н. м. д. г. для громадян і 2 — 10 н. м. д. г. для посадових осіб, так само зріс до 100 — 200 та 200 — 300 н. м. д. г. відповідно, причому відбутися попередженням стало неможливо.

СГ особливо зацікавить стаття 175-2 «Здійснення суб’єктом господарювання господарської діяльності без декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки». Її санкція зросла зі 40 — 100 н. м. д. г. до 150 — 200 н. м. д. г.

Штраф на посадових осіб за статтею 188-16 «Невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань цивільного захисту, нагляду та контролю за станом захисту територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру» зріс удесятеро: з 10 — 20 н. м. д. г. до 100 — 200 н. м. д. г., а в разі повторності протягом року — 200 — 300 н. м. д. г. (було 20 — 50 н. м. д. г.).

Зі статті 223 зникла градація розмірів штрафів, які можуть накладати пожежні інспектори різного рангу. У статті 224 збільшено розмір штрафу, який можуть накладати начальники і механіки-бригадири пасажирських поїздів, дорожні майстри, начальники відділень команд (пожежних поїздів) відомчої воєнізованої охорони залізниць, метрополітенів, — з 20 до 40 н. м. д. г.

Закон України від 03.02.2021 р. №1187-ІХ чинний з 04.03.2021 р.


Ліквідацію податкової міліції відстрочено

! Платникам податків

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 03.03.2021 р. наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» щодо терміну набрання чинності окремими положеннями».

Відповідно до Закону податкова міліція має бути ліквідована в термін, що не перевищує шести місяців з дня набрання чинності Законом про створення Бюро економічної безпеки України. Нагадаємо, що про Закон про БЕБУ ми писали ще в «ДК» №6/2021, і відтоді він так і не підписаний Президентом, хоча переданий на підпис ще 12 лютого і конституційні 15 днів на підписання давно минули. Зрештою, і цей закон чекав на підписання 20 днів замість конституційних 15.

Законом відкладено набрання чинності положеннями Закону від 21.12.2016 р. №1797-VIII, якими з ПКУ буде нарешті вилучено розділ XVIII-2 «Податкова міліція». Тепер цей момент виглядає так: «з дня прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, але не пізніше шести місяців з дня набрання чинності Законом України «Про Бюро економічної безпеки України». За попередньою редакцією це мало статися з дня набрання чинності Законом про БЕБУ.

Закон України від 29.01.2021 р. №1156-IX чинний з 04.03.2021 р.


Запроваджуються електронні трудові книжки

! Усім

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 10.03.2021 р. через три місяці з цієї дати набере чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».

Законом передбачено, що облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом про ЄСВ.

Установлено, що включення Пенсійним фондом до реєстру застрахованих осіб відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників здійснюється протягом 5 років з дня набрання чинності цим Законом на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою у порядку та строки, встановлені ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики.

Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис.

Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний видати належно оформлену трудову книжку працівнику, з яким укладено трудовий договір до набрання чинності цим Законом та який звільняється до завершення процедури включення до реєстру застрахованих осіб відсутніх відомостей про трудову діяльність, у день звільнення.

Також установлено, що до завершення включення до реєстру застрахованих осіб відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників дані трудової книжки використовуються для врахування відомостей про трудову діяльність за період до набрання чинності цим Законом.

Закон України від 05.02.2021 р. №1217-IX набере чинності 10.06.2021 р.


«Карантинну» допомогу поширили на інші надзвичайні ситуації

! Громадянам

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 03.03.2021 р. наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» щодо надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Законом, серед іншого, передбачено, що допомога по частковому безробіттю може надаватися не лише на період карантину, спричиненого коронавірусом, а й на період карантину, спричиненого іншими захворюваннями, та на період надзвичайної ситуації на території України.

Закон України від 04.02.2021 р. №1212-IX чинний з 04.03.2021 р.


Набрав чинності Закон щодо повноважень АМК у сфері публічних закупівель

! Учасникам публічних закупівель

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 03.03.2021 р. наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень Антимонопольного комітету України у сфері публічних закупівель».

Згідно із Законом АМКУ як орган оскарження у сфері публічних закупівель має повноваження, визначені Законом «Про публічні закупівлі», а також такі повноваження:

утворювати комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель;

визначати кількість комісій з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель;

затверджувати та оприлюднювати узагальнену практику розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель;

затверджувати та оприлюднювати регламент роботи комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель;

затверджувати та оприлюднювати методичні рекомендації для комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель щодо специфіки розгляду комісіями скарг.

Для забезпечення розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель АМКУ утворює комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель з числа уповноважених з розгляду скарг у сфері публічних закупівель у складі 3 осіб.

Уповноважені з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель призначаються на посаду та звільняються з посади головою АМКУ. Порядок конкурсного відбору та призначення на посади уповноважених визначається АМКУ. Кількість уповноважених — 10 осіб.

Рішення комісії (комісій) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель приймаються шляхом голосування більшістю голосів присутніх на її засіданнях членів.

До призначення уповноважених, а також у разі необхідності, їхні повноваження виконують державні уповноважені АМКУ.

Закон України від 05.02.2021 р. №1219-IX чинний з 04.03.2021 р.


Сільгоспкооперативи отримали модельні статути

! Сільгоспкооперативам

Відповідно до ст. 8 та п. 7 розд. X «Прикінцеві і перехідні положення» Закону про сільгоспкооперацію Кабмін затвердив:

модельний статут сільськогосподарського кооперативу, що діє з метою отримання прибутку;

модельний статут сільськогосподарського кооперативу, що діє без мети отримання прибутку.

Статут є установчим документом сільськогосподарського кооперативу, що регулює його діяльність.

Докладніше про модельні статути сільгоспкооперативів читайте в наступних номерах «ДК».

Постанова КМУ від 03.03.2021 р. №175
набере чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 10.03.2021 р. офіційно не опублікована


Запроваджено транспортні обмеження для «червоних» зон карантину

! Усім

Кабмін вніс зміну до своєї Постанови від 09.12.2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Так, на території регіонів, для яких установлений «червоний» рівень епідемічної небезпеки, також забороняється здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів (посадки та висадки) автомобільним, залізничним транспортом, крім транзитних перевезень та перевезень:

легковими автомобілями, кількість пасажирів, включаючи водія, в яких не більше 5 осіб без урахування дітей віком до 14 років;

службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ у межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, про які поінформовано не менше ніж за 2 дні органи Національної поліції;

пасажирів спеціальними залізничними рейсами у внутрішньому сполученні, рішення щодо яких приймається в кожному конкретному випадку перевізником за заявками обласних державних адміністрацій за погодженням з Мінінфраструктури та МОЗ, а також у приміському залізничному сполученні за рішенням перевізника, прийнятим за поданням чи за погодженням з облдержадміністрацією.

Постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2021 р. №154 чинна з 06.03.2021 р.


Нова форма розрахунку держдивідендів

! Підприємствам з державною часткою

Міністерство фінансів відповідно до п. 46.2 ст. 46 гл. 2 розд. II ПКУ затвердило форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку.

Докладніше про нову форму читайте в наступному номері «ДК».

Наказ Мінфіну від 12.01.2021 р. №4
набирає чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 10.03.2021 р. офіційно не опублікований


Нова форма акта перевірки дотримання принципу «витягнутої руки»

! Суб’єктам контрольованих операцій

Міністерство фінансів України виклало у новій редакції форму Акта (довідки) про результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» та Вимоги до його (її) складення, затверджені наказом Мінфіну від 13.07.2017 р. №629.

Якщо за результатами перевірки виявлено, що умови контрольованої операції відрізняються від умов, що відповідають принципу «витягнутої руки», що призвело до неправильного розрахунку обсягу оподатковуваного прибутку платника податку та/або заниження суми податку, складається акт перевірки, у разі відсутності таких порушень складається довідка.

Акт (довідка) про результати перевірки протягом 2 робочих днів з дати його (її) складення (реєстрації) вручається посадовим особам платника податків або його представникам під розписку.

Наказ Мінфіну від 24.12.2020 р. №806
набирає чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 10.03.2021 р. офіційно не опублікований


Оновлено порядок надіслання повідомлень-рішень платникам податків

! Платникам податків

Міністерство фінансів України виклало в новій редакції Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Мінфіну від 28.12.2015 р. №1204.

Зазначений Порядок визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків.

Докладніше про нову редакцію Порядку надіслання ППР читайте в наступному номері «ДК».

Наказ Мінфіну від 31.12.2020 р. №846 набирає чинності 20.03.2021 р.


Зміни в ліцензійних умовах НКРЕКП

! Енергетикам і комунальникам

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, внесла до низки ліцензійних умов провадження господарської діяльності зміни, які регулюють передання цілісного майнового комплексу ліцензіата іншому суб’єкту господарювання.

Зокрема, змінами до Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 03.03.2020 р. №548, передбачено, що у разі передачі ЦМК ліцензіата іншому СГ, який має намір отримати або отримав відповідну ліцензію, такий СГ до заяви про отримання ліцензії (повідомлення про зміну даних, зазначених у заяві та документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії) додає гарантійний лист про виконання зобов’язань щодо усунення порушень ліцензійних умов, установлених відповідними рішеннями НКРЕКП та не виконаних попереднім ліцензіатом, у частині виконання технологічних вимог і коригування витрат та доходів.

Ліцензіат, який має намір передати ЦМК іншому СГ, у випадках, передбачених відповідними ліцензійними умовами, має не пізніше ніж за 2 місяці до передачі ЦМК звернутися до НКРЕКП із письмовою заявою щодо проведення перевірки додержання ним ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг (якщо статутними документами не передбачено, що до СГ, якому передається ЦМК, переходять усі права і обов’язки попереднього ліцензіата).

Визначено, що цілісний майновий комплекс — це заявлені здобувачем ліцензії (ліцензіатом) засоби та місця провадження господарської діяльності, сукупність яких забезпечує можливість провадження господарської діяльності на ринку, що перебуває у стані природної монополії, або на суміжних з ним ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

СГ, що отримали ліцензії на право провадження госпдіяльності з виробництва електричної та/або теплової енергії, мають привести свою госпдіяльність у відповідність до вимог цієї постанови та протягом місяця з дня набрання нею чинності подати до органу ліцензування документи, якими доповнено перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.

Постанова НКРЕКП від 10.02.2021 р. №218 чинна з 11.02.2021 р.


Зміни в порядку проведення кваліфікаційного іспиту нотаріусів

! Кандидатам у нотаріуси

Відповідно до п. 2 розд. II «Прикінцеві положення» Закону від 14.07.2020 р. №775-IX «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» щодо усунення законодавчих колізій та прогалин» Мін’юст вніс зміни до Порядку допуску осіб до складання кваліфікаційного іспиту та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого наказом Мін’юсту від 28.07.2011 р. №1905/5.

Зокрема, Порядок доповнено нормами, згідно з якими:

до складання кваліфікаційного іспиту допускаються особи, які володіють державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної»;

особа, яка має намір складати кваліфікаційний іспит, для допуску до нього має подати документ, що підтверджує рівень володіння державною мовою відповідно до ст. 10 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Зазначені зміни набирають чинності 16.07.2021 р.

Вимога до кандидата мати повну вищу юридичну освіту замінена на вимогу мати вищу юридичну освіту зі ступенем не нижче магістра.

Наказ Мін’юсту від 10.11.2020 р. №3923/5 чинний з  24.11.2020 р.

Новини підготувала Анастасія ПОРИТКО, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру