ТОВ поставило обладнання за ціною, нижчою від ціни придбання, з оплатою бюджетними коштами, а тому ПН буде виписана за касовим методом — за датою оплати. На яку дату виписувати ПН на різницю між ціною придбання та постачання?
Прямої відповіді ПКУ не містить. Тож обґрунтовувати можна два варіанти.
Перший варіант. Відповідно до п. 187.7 ПКУ датою виникнення ПЗ у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Відповідно до п. 201.1 ПКУ, на дату виникнення ПЗ складається ПН.
Відповідно до п. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості, але вона не може бути нижчою від:
— ціни придбання таких товарів/послуг (у разі постачання придбаних товарів/послуг);
— звичайних цін (у разі постачання самостійно виготовлених товарів/послуг);
— балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.
Згідно з п. 201.4 ПКУ, платники податку на суму різниці між ціною придбання (звичайною ціною, балансовою вартістю) і ціною продажу можуть скласти зведену ПН не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання.
З наведеного випливають такі висновки.
У п. 187.7 ПКУ визначається дата виникнення ПЗ при розрахунках бюджетними коштами, в п. 188.1 ПКУ визначається база оподаткування операції постачання.
Зрозуміло, що база оподаткування визначається датою виникнення ПЗ, тому саме на таку дату і слід розраховувати різницю між ціною постачання та ціною придбання (звичайною або балансовою вартістю).
Отже, ПН на різницю між ціною придбання і продажу обладнання можна скласти на дату отримання оплати за обладнання, коли складається й основна ПН на постачання обладнання. Або можна скласти зведену ПН не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано оплату за обладнання.
Другий варіант. У п. 201.4 ПКУ сказано про складання зведеної ПН не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено відповідне постачання. У п. 187.1 ПКУ визначається дата виникнення ПЗ у разі постачання товарів/послуг. За загальним правилом — це дата першої події: відвантаження або отримання коштів.
Тобто операція постачання має місце вже на дату відвантаження, хоча дата ПЗ може бути тільки на дату оплати. З цього можна зробити висновок, що для основної ПН при постачанні за рахунок бюджетних коштів датою ПЗ буде дата оплати. А для ПН на різницю датою ПЗ буде дата першої події — відвантаження. Така думка наведена, наприклад, в IПК ДПС у Дніпропетровській області від 11.12.2019 р. №1849/IПК/04-36-04-01-16.
На наш погляд, прийнятнішим є перший варіант, але аргументи на свою користь мають обидва. Тож ТОВ може використовувати будь-який із них, обґрунтовуючи власну думку, зокрема, посиланням на принцип презумпції правомірності з пп. 4.1.4 ПКУ: якщо норма закону припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платника податків або контролюючих органів, унаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення варто приймати на користь платника податків. Але ми би радили в цій ситуації для уникнення непорозумінь отримати власну IПК.
До речі, не зрозуміло, як виписувати ПН на різницю, якщо здійснюється часткова поставка чи часткова оплата, — відразу на всю суму постачання чи тільки на суму часткової поставки чи оплати.
Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»