• Посилання скопійовано

Відпусткові при переведенні

Що робити з компенсацією за невикористані відпустки при переведенні на інше підприємство? За які відпустки можна перерахувати компенсацію на нове підприємство? Що робити з компенсацією у нового роботодавця? На деякі запитання відповіло Мінсоцполітики в листі від 26.06.2019 р. №749/0/204-19 (див. «ДК» №35/2019).

Як відбувається переведення

КЗпП не містить чіткої процедури переведення працівника за його згодою на інше підприємство. Деякі рекомендації навело Мінсоцполітики у листі від 25.09.2013 р. №175/06/186-13 (див. «ДК» №48/2013).

Алгоритм дій

Крок 1. Найпершим документом, який має бути оформлено в такому разі, є лист-запит від нового працедавця старому.

Iнакше кажучи, власник або уповноважений ним орган підприємства, куди переводиться працівник, повинен надіслати відповідний лист-запит довільної форми власникові або уповноваженому ним органу підприємства, на якому працює працівник, з проханням звільнити того з роботи на підставі переведення згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП. Запит має бути оформлений за правилами вітчизняного діловодства. Крім даних про те, хто і кому надсилає цей лист, в ньому має міститися прохання звільнити конкретного працівника за переведенням. Також у листі доцільно зазначити бажану дату звільнення працівника.

Зверніть увагу!

Зазначаючи таку дату звільнення, на думку Мінсоцполітики, новий (майбутній) працедавець бере на себе зобов'язання про прийняття на роботу такого працівника з урахуванням уточненого в листі-запиті строку.

Крок 2. Працівник зобов'язаний подати за старим місцем роботи заяву про звільнення його в порядку переведення згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП. Мабуть, на думку Мінсоцполітики, таким чином підтверджується згода працівника на таке переведення. Також працівник повинен подати заяву про прийняття його на роботу в порядку переведення за новим місцем роботи.

Крок 3. Попередній працедавець на підставі заяви від працівника і листа-запиту від нового працедавця оформляє наказ про звільнення працівника з відповідною датою і формулюванням.

Крок 4. Новий працедавець оформляє наказ про прийняття працівника на роботу, зазвичай наступним після його звільнення числом.

Перерви між періодами роботи у старого та нового працедавця у такого працівника, як правило, бути не повинно. Це одна з особливостей звільнення за переведенням, що дозволяє тим працівникам, які мають критичний безперервний стаж за професією, зберігати такий стаж. При цьому з коментованого листа випливає, що між працівником і новим працедавцем може бути обумовлено іншу дату прийняття на роботу (КЗпП у цьому разі вимоги про відсутність перерви не встановлює).

Пам'ятайте!

В останній робочий день (день звільнення) роботодавець зобов'язаний:

1) видати працівникові належно оформлену трудову книжку;

2) провести з ним розрахунок (якщо у день звільнення працівник не виходив на роботу, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок ст. 116 КЗпП).

На вимогу працівника роботодавець зобов'язаний видати:

— копію наказу про звільнення;

— довідку про його роботу на даному підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру зарплати. Аналогічну довідку треба надати, якщо новому роботодавцю перераховується сума компенсації за невикористану відпустку.

Новий роботодавець, крім оформлення наказу про прийняття на роботу, проведення інструктажу про правила трудового розпорядку і запису до трудової книжки тощо, має повідомити про новоприйнятого працівника ДФС.

Невикористані відпустки та грошова компенсація

Згідно зі ст. 24 Закону про відпустки, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 цього Закону). У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за невикористані ним дні відпусток за його бажанням має бути перерахована на рахунок підприємства, куди перейшов працівник.

Тоді до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, переведеному працівнику зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи (ст. 81 КЗпП, ст. 9 Закону про відпустки). При цьому щорічна відпустка повної тривалості надається на новому підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи після переведення.

Отже, працівник, який планує перевестися, має три варіанти:

1) використати зароблені відпустки за старим місцем роботи перед звільненням. Такі відпустки надаються у звичайному порядку;

2) звільнитися за переведенням і отримати грошову компенсацію за невикористані відпустки;

3) звільнитися за переведенням і використати ці відпустки за новим місцем роботи.

Нарахування відпусткових на новому підприємстві

На жаль, у Порядку №100 не прописано окремих правил розрахунку відпусткових працівникам, прийнятим за переведенням. А фахівці Мінсоцполітики періодично змінюють свою позицію щодо врахування компенсації за невикористані відпустки за новим місцем роботи.

Так, у листі Мінсоцполітики від 22.02.2008 р. №33/13/116-08 зазначалося, що працівник, якого було переведено на роботу на інше підприємство (грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток була перерахована на рахунок цього підприємства), має право на використання щорічної відпустки повної тривалості, а у разі звільнення — на отримання грошової компенсації.

При цьому середня заробітна плата для оплати часу щорічної відпустки працівникові, який пропрацював на підприємстві, установі, організації менше року, обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи на підприємстві, куди перейшов працівник, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка. Тобто так, як це зазначено у Порядку №100 для решти працівників.

У цьому листі Мінсоцполітики наполягало, що компенсація нарахована за попереднім місцем роботи, за невикористані дні щорічних відпусток i перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник, працівникові не виплачується.

Та уже в листі від 25.11.2015 р. №1531/13/84-15 Мінсоцполітики застосовує протилежний підхід. За ним сума відпусткових за дні відпустки, заробленої і не використаної за старим місцем роботи, виплачується за рахунок отриманої новим роботодавцем компенсації.

У коментованому листі фахівці Мінсоцполітики винайшли зовсім новий підхід до врахування компенсації — «комбі». Вони наголосили: якщо працівник перейшов на інше підприємство і на це підприємство перераховано компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, то:

відпусткові на новому місці роботи обчислюються відповідно до норм Порядку №100 (тобто щоразу наново),

— але при виплаті середньої зарплати за час щорічної відпустки враховується сума перерахованої на нове підприємство компенсації за невикористані дні щорічної відпустки.

Отже, враховуючи останню позицію Мінсоцполітики, розрахунок відпусткових слід проводити за загальними нормами Порядку №100. Тобто виходячи з доходів, нарахованих під час роботи вже за новим місцем роботи.

Але джерелом таких відпусткових насамперед буде сума перерахованої на нове підприємство компенсації за невикористані дні щорічної відпустки. I якщо її забракне, то відпусткові сплачуватимуться за рахунок витрат нового роботодавця або створеного ним раніше резерву на оплату відпусток.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру