Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 07.09.2018 р. №3889/К/99-99-13-02-01-14/IПК
Щодо застосування норм податкового та іншого законодавства
Суттєво. Демобілізованим підприємцям протягом 10 днів після демобілізації необхідно звернутися до ДФС за місцем реєстрації із заявою про звільнення від виконання обов'язків платника ПДФО, ЄП та ЄСВ на час мобілізації.
! Демобілізованим підприємцям
Державна фіскальна служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування норм податкового та іншого законодавства і в межах компетенції повідомляє таке.
Підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (стаття 42 Господарського кодексу України).
Законом України від 20 травня 2014 року №1275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» внесено низку змін, зокрема до Кодексу та Закону України від 8 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №2464) щодо оподаткування мобілізованих фізичних осіб — підприємців та сплати ними єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок).
Пунктом 25 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу встановлено, що самозайняті особи (фізичні особи — підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, на весь період їх військової служби звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку на весь період такої служби.
Для отримання зазначених пільг демобілізована самозайнята особа зобов'язана протягом 10 днів після її демобілізації надати до органів ДФС за місцем податкової реєстрації такі документи:
заяву про надання пільги в довільній формі;
копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу під час мобілізації.
Законом №2464 визначено, що виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи — підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону №2464).
Під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пунктом 2 статті 6 Закону №2464, якщо вони не є роботодавцями (пункт 92 розділу VIII Закону №2464).
Відповідно до пункту 7 розділу IV Iнструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 20.04.2015 р. №449 (далі — Iнструкція) протягом особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», платники, визначені підпунктами 3 та 4 пункту 1 розділу II цієї Iнструкції, які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, якщо вони не є роботодавцями.
При цьому зазначені платники звільняються від виконання обов'язків платника єдиного внеску, якщо вони не є роботодавцями, з першого календарного дня місяця призову на військову службу під час мобілізації платника до останнього календарного дня місяця, в якому платника було демобілізовано або завершено його лікування (реабілітацію).
Враховуючи зазначене, необхідно було протягом 10 днів після демобілізації звернутися до органу доходів і зборів за місцем реєстрації із заявою про звільнення від виконання обов'язків платника податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку та єдиного внеску на час мобілізації та копією військового квитка або копією іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Крім того, повідомляємо, що згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.