• Посилання скопійовано

Про розгляд запиту

Лист Міністерства фінансів України від 22.08.2018 р. №11220-16-10/22320

Про розгляд запиту

Суттєво. Мінфін підтвердив, що ФОП на загальній системі оподаткування не має права включати до складу витрат, пов'язаних із провадженням його господарської діяльності, витрати на утримання вантажних автомобілів.

! ФОПам на загальній системі оподаткування

Міністерство фінансів України розглянуло лист Державної фіскальної служби України від 25.07.2018 р. №2144/4/99-99-13-04-03-13 щодо права фізичних осіб — підприємців згідно з підпунктом 177.4.6 пункту 177.4 статті 177 розділу IV Податкового кодексу України (далі — Кодекс) зменшувати оподатковуваний дохід на суму амортизаційних нарахувань на вантажні автомобілі (основні засоби подвійного призначення), зареєстрованих на фізичну особу, але повністю використаних фізичною особою — підприємцем у господарській діяльності (за умови документального підтвердження повного використання), а також на суму витрат на утримання таких основних засобів, і повідомляє.

Відносини власності та порядок реалізації права власності визначають Конституція України та Цивільний кодекс України, статтею 318 якого передбачено, що суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 Цивільного кодексу України — фізичні особи та юридичні особи.

Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. №1388, абзацом третім пункту 6 якого встановлено, що транспортні засоби, що належать фізичним особам — підприємцям, реєструються за ними як за фізичними особами.

Поняття термінів, пов'язаних з автомобільним транспортом, визначено Законом України від 05.04.2001 р. №2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі — Закон №2344), згідно зі статтею 1 якого автомобільний транспортний засіб — це колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій.

При цьому автомобіль вантажний — автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців визначено статтею 177 розділу IV Кодексу.

Підпунктом 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 розділу IV Кодексу встановлено, що не включаються до складу витрат підприємця витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, визначених статтею 177 розділу IV Кодексу.

До основних засобів подвійного призначення, які не підлягають амортизації, належать земельні ділянки, об'єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі (підпункт 177.4.6 пункту 177.4 статті 177 розділу IV Кодексу).

Водночас Кодексом не передбачено визначення (критерії), за яких обставин (умов) основні засоби подвійного призначення визнаються такими, що мають ознаки подвійного призначення, які б відповідно мали визначати, на які цілі вантажні автомобілі можуть використовуватися частково/повністю фізичною особою — підприємцем через те, що їх власником є фізична особа.

Відповідно до прямої норми підпункту 177.4.5 та 177.4.6 пункту 177.4 статті 177 розділу IV Кодексу фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування не має права зменшувати оподатковуваний дохід на суму амортизаційних нарахувань щодо вантажних автомобілів, а також включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням його господарської діяльності, витрати на їх утримання.

До змісту номеру