Iндивідуальна податкова консультація Головного управління ДФС у м. Києві від 13.09.2017 р. №1931/IПК/26-15-12-01-18
Щодо порядку практичного використання норм ПКУ
Суттєво. Аудіокниги — не книги, а тому податкові пільги для книг на них не поширюються.
! Виробникам аудіокниг
Статтею 1 Закону України від 6 березня 2003 року №601-IV «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» (далі — Закон №601) визначено, що книжкова продукція — це сукупність книжкових видань, випущених видавцем (видавцями) або призначених до випуску. Книжкове видання, своєю чергою, визначене Законом №601 як видання, особливістю матеріальної структури якого є скріплення аркушів у корінці з обкладинкою чи оправою. Книжкове видання може бути текстовим, образотворчим, нотним, картографічним.
На сьогодні безпосереднє поняття книги визначено у Переглянутих рекомендаціях про міжнародну стандартизацію статистики випуску і поширення книг, газет і періодичних видань, прийнятих 1 листопада 1985 року під егідою ЮНЕСКО на Генеральній конференції Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (далі — Переглянуті рекомендації), та Iнструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах, затвердженої наказом Міністерства культури і туризму України від 03.04.2007 р. №22, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.05.2007 р. за №530/13797 (далі — Iнструкція).
Згідно з підпунктом «а» пункту 11 Переглянутих рекомендацій книга — це неперіодичне видання розміром не менше 49 сторінок, не враховуючи обкладинки, опубліковане у даній країні і доступне для публіки.
Відповідно до розділу 2 Iнструкції книга — це видання у вигляді блока скріплених у корінці аркушів друкованого матеріалу будь-якого формату в обкладинці чи оправі, обсягом понад сорок вісім сторінок.
Отже, зазначені у зверненні аудіокнижки не підпадають під визначення безпосередньо книги (книжки).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ.
При цьому інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (пункт 5.3 статті 5 ПКУ).
Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Відповідно до підпункту 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
Враховуючи вищевикладене, операція платника податку з розповсюдження аудіокнижок вітчизняного виробництва оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.
Крім цього, слід зазначити, що статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати відповідність проведення ними операцій.