• Посилання скопійовано

Про індексацію заробітної плати

Лист Міністерства соціальної політики України від 11.08.2014 р. №8959/0/14-14/10

Про індексацію заробітної плати

Суттєво. Місяць встановлення надбавки за високі досягнення у праці та місяць, в якому збільшується відсоток цієї надбавки, вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

! Працедавцям

Міністерство соціальної політики України розглянуло лист <...> про індексацію заробітної плати і повідомляє.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (зі змінами), індексації підлягають грошові доходи громадян, отримані у гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством. Пунктом 5 Порядку визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Грошові доходи, отримані за цей місяць, не індексуються, якщо сума підвищення доходу перевищує суму індексації, яка повинна нараховуватися у місяці підвищення.

У разі якщо грошовий дохід з урахуванням суми підвищення буде менший від суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення доходів наведено у додатку 4 до Порядку.

Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи передбачена чинним законодавством і є об'єктом індексації. Отже, місяць встановлення зазначеної надбавки і місяць, в якому збільшується відсоток цієї надбавки порівняно з попереднім періодом, вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

У разі якщо надбавка була встановлена, а потім якийсь час не виплачувалася і знов була встановлена працівникові у такому самому розмірі, то місяць переустановлення надбавки не є підставою вважати місяць базовим. З огляду на викладене і наведений у листі приклад 1, якщо працівникові до 2012 року встановлювалася надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50%, у 2012 році вона не виплачувалася, а з січня 2013 року її було встановлено у тому самому розмірі, то це не повинно впливати на зміну базового місяця. Що ж до прикладу 2, то питання встановлення працівникові надбавки за тимчасово відсутнього працівника врегульоване постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 р. №36, згідно з якою місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, не можна вважати базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі якщо не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).

Перший заступник міністра В. МУЩИНІН

До змісту номеру