• Посилання скопійовано

СільгоспПДВ та компенсація за пошкодження

Підприємство є сільгоспвиробником згідно з п. 209.6 ПКУ та обрало спеціальний режим оподаткування ПДВ згідно з п. 209.1 ПКУ. На підставі рішення суду підприємство отримало компенсацію за заподіяне пошкодження (за неможливість використання земель у сільськогосподарському обороті, за неможливість використання широкозахватної техніки, за потраву сільськогосподарських культур). Чи потрібно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ на суму отриманої компенсації? Якщо потрібно, то в якій декларації з ПДВ (тип 0110 чи 0121 — 0123) їх відображати?

Отже, за даними запитання підприємство-сільгоспвиробник (далі — сільгосппідприємство) у минулому зазнало збитків унаслідок дій сторонньої особи. Причиною цих збитків може бути неможливість використання земель у сільськогосподарському обороті, неможливість використання широкозахватної техніки, потрава сільськогосподарських культур, які, своєю чергою, стали наслідком дій третіх осіб. Надалі за рішенням суду підприємство отримало компенсацію таких збитків від винних осіб.

Щоб відповісти на запитання про необхідність нарахування податкових зобов'язань з ПДВ на суму отриманої компенсації, насамперед слід звернутися до ст. 185 ПКУ. Згідно з п. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів та послуг. Терміни «постачання послуг» та «постачання товарів» визначені у пп. 14.1.185 і пп. 14.1.191 ПКУ. Операція з відшкодування збитків не є операцією постачання товарів чи послуг, а отже, і об'єктом оподаткування ПДВ. Таким чином, на суму отриманої компенсації не потрібно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ, а також не потрібно відображати її у декларації з ПДВ як типу 0110, так і 0121 — 01231.

1 За формою, затвердженою наказом Мінфіну від 25.11.2011 р. №1492.

Проте ця ситуація має й іншу сторону. Якщо сума збитку, заподіяного сільгосппідприємству, включає вартість виробничих факторів, придбаних у минулих періодах із ПДВ та облікованих згідно з пп. 209.15.1 ПКУ, то це означає, що зазначені фактори не були використані у сільськогосподарському виробництві за видами діяльності, перерахованими у п. 209.17 ПКУ. Наприклад, підприємство понесло витрати (включаючи суми ПДВ) на обробку земель, які потім не змогло використовувати у сільськогосподарському обороті, або на вирощування культур, які були знищені внаслідок потрави тощо. У цьому випадку сільгосппідприємство — суб'єкт спеціального режиму оподаткування ПДВ має відкоригувати суми податкового кредиту з ПДВ, сплачені або нараховані під час придбання використаних виробничих факторів: товарів/послуг. Таке коригування здійснюється відповідно до норм абзацу четвертого пп. 209.15.1 ПКУ, який говорить: якщо відбулася зміна напряму використання придбаних виробничих чинників, то податковий кредит, врахований під час їх придбання, коригується виходячи з вартості їх придбання. Щодо основних засобів, використаних під час обробки земель, які відтак випали із сільгоспобороту, або під час обробки загиблих посівів, то щодо них ПК не коригується, бо не відбувається зміна напряму використання об'єктів основних засобів — вони і далі використовуються у видах діяльності, перерахованих у п. 209.17 ПКУ.

Операція коригування податкового кредиту відображається у рядку 16.2 декларацій типу 0121 — 0123. При цьому ця сума коригування податкового кредиту не включається до складу податкового кредиту, що відображається у декларації типу 0110 (так званій загальній), бо вищезгадані виробничі фактори не були використані і в загальній господарській діяльності сільгосппідприємства — платника ПДВ. Сільгосппідприємство безповоротно втрачає податковий кредит, пов'язаний із придбанням виробничих факторів, вартість яких була включена до суми заподіяного йому збитку і потім компенсована.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру