• Посилання скопійовано

Нова кадрова звітність

Мінсоцполітики затвердило нові форми звітності про вакансії (№3-ПН1), про заплановане масове вивільнення працівників (№4-ПН2) та з аутстафінгу і посередництва з працевлаштування — (№1-ПА3). Розгляньмо нову кадрову звітність докладніше.

Норма ст. 50 Закону про зайнятість4 зобов'язує роботодавців своєчасно та у повному обсязі подавати територіальним органам Фонду зайнятості інформацію про:

— попит на робочу силу (вакансії);

— заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці (у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації) незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.

Саме на виконання цієї норми Мінсоцполітики затвердило нові форми звітності №3-ПН та №4-ПН.

Звіт за формою №3-ПН подають не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й) тільки за наявності попиту на робочу силу (вакансії). Визначення вакансії є досить широким: вакансією є вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа (ст. 1 Закону про зайнятість населення).

Раніше5 ні формою, ні інструкцією до неї не були прописані вказівки, в який строк з моменту виникнення вакансії слід подати форму, а тепер такий строк чітко визначено. Датою відкриття вакансії вважається:

— наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин із працівником, робоче місце якого стає вакантним;

— або дата, починаючи з якої може бути укладено трудовий договір із найманим працівником.

1 Наказ Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. №316 «Про затвердження форми звітності №3-ПН «Iнформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання», див. «ДК» №28/2013.

2 Наказ Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. №317 «Про затвердження форми звітності №4-ПН «Iнформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці» та Порядку її подання», див. «ДК» №28/2013.

3 Наказ Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. №315 «Про затвердження форми звітності №1-ПА «Iнформація про кількість працевлаштованих громадян суб'єктами господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні» та Порядку її подання», див. «ДК» №28/2013.

4 Закон України від 05.07.2012 р. №5067-VI «Про зайнятість населення».

5 Відповідно до наказу Мінсоцполітики від 19.12.2005 р. №420 (буде скасовано з набранням чинності Наказом №316).

Таку звітність подають і юрособи, і фізособи будь-якої системи оподаткування — усі роботодавці до Держслужби зайнятості незалежно від місцезнаходження.

Як бачимо, у розділі I форми відображають основні дані про вакансії. Розділ II заповнюється роботодавцем лише у разі його згоди на укомплектування вакансій за сприяння територіальних органів (у графі 5 розділу I має бути зазначено «Так»). Цей звіт є досить простим, тож особливих запитань під час його заповнення виникати не повинно.

Звіт №4-ПН подають лише у разі запланованого масового вивільнення працівників.

Критерії масового вивільнення виписані ст. 48 Закону про зайнятість. Згідно з цією статтею масовим вивільненням з ініціативи роботодавця (крім випадку ліквідації юридичної особи) вважається одноразове або протягом:

1) одного місяця:

вивільнення 10 і більше працівників на підприємстві, в установі та організації з чисельністю 20 — 100 працівників;

вивільнення 10 і більше відсотків працівників на підприємстві, в установі та організації з чисельністю 101 — 300 працівників;

2) трьох місяців — вивільнення 20 і більше відсотків працівників на підприємстві, в установі та організації незалежно від чисельності працівників.

Цей звіт подають не пізніше ніж за 2 місяці до масового вивільнення працівників до територіального органу Держслужби зайнятості за місцем реєстрації СГД як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Раніше було 2 звіти про вивільнення працівників: звіт про планове вивільнення подавався за 2 місяці до дати вивільнення, про фактичне — у 10-денний строк після вивільнення. Тепер, як бачимо, є тільки звіт про масове заплановане вивільнення.

Згідно з ч. 6 ст. 53 Закону про зайнятість, у разі неподання або порушення роботодавцем установленого порядку подання звіту за формою №4-ПН з роботодавця стягується штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Отже, наголошуємо, що зазначені вище форми не є періодичними, тобто щомісяця (щокварталу) вони не подаються. Їх слід подавати лише у разі потреби.

Зверніть увагу і на питання адміністративної відповідальності за неподання цих звітів.

Відповідальність за неподання розглянутих форм звітності передбачено для посадових осіб та підприємців у ст. 165-3 КпАП України. Згідно з нею:

1) порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізособами, які використовують найману працю, порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соцстрахування на випадок безробіття, несвоєчасне або неповне їх повернення;

2) несвоєчасне подання або неподання визначених Законом №15331 відомостей, подання недостовірних відомостей про використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття —

тягнуть за собою накладення штрафу від 8 до 15 н. м. д. г. (136 — 255 грн). За ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із зазначених правопорушень, передбачено штраф від 10 до 20 н. м. д. г. (170 — 340 грн).

1 Закон України від 02.03.2000 р. №1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Увага: йдеться не про вищезгаданий Закон про зайнятість, а про Закон №1533. Останнім у ч. 2 ст. 35, зокрема, передбачено обов'язок роботодавця подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про прийняття на роботу працівників. Обов'язку подавати звіт про вакансії у цьому Законі немає.

Отже, на нашу думку, у разі неподання звіту про вакансії складу правопорушення за ст. 165-3 КпАП немає.

Додатково див. лист Державного центру зайнятості від 23.09.2011 р. №ДЦ-04-6691/0/6-11 («ДК» №45/2011).

Звіт за формою №1-ПА є новим, аналогів якого досі не було. Його подають лише СГД, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні або здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців, за місцем здійснення діяльності незалежно від місця свого розташування. Звіт подається до територіального органу служби зайнятості один раз на рік — не пізніше 1 лютого після звітного року. Iнформація про послуги з посередництва за кордоном та в Україні подається у звіті окремо (розділ I та II відповідно). Розділ III заповнюється суб'єктом господарювання, що наймає працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця.

Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор «Дебету-Кредиту»,
Ольга САМСОНЕНКО, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру