• Посилання скопійовано

Суть справи

Облік доходів та витрат у фізособи — платника ЄП
Для визначення бази оподаткування, а отже, і підтвердження права застосовувати спрощену систему, фізособі — платнику ЄП потрібно вести облік своїх доходів. А деяким із них обов'язково потрібно вести й облік витрат. Розглянемо, як саме ведеться такий облік фізособами-«спрощенцями» згідно з ПКУ та іншими нормативно-правовими актами.

Підприємець на ЄП та первинні документи
Серед підприємців — платників єдиного податку поширеною є думка, що зберігати первинні документи: накладні, чеки, акти, розрахункові документи тощо — не обов'язково. Чи так це насправді? Які саме документи потрібно мати і чим загрожує їх відсутність?

ОЗ у «єдиноподатника»: продаж та інші операції
Юридичні особи — платники єдиного податку стикаються з питаннями податкового обліку основних засобів тільки у момент їх продажу. Цей матеріал присвячено питанням податкового обліку основних засобів у юросіб-«єдинників».

Платники ЄП та сплата ПДВ
ПДВ — це такий специфічний податок, що навіть підприємці, які не зобов'язані його сплачувати, на практиці іноді замислюються над тим, щоби зареєструватися платниками ПДВ. Питанням реєстрації та анулювання статусу платника ПДВ, сплати ПДВ та права на податковий кредит з цього податку у платників ЄП присвячено цю статтю.

Беремо та даємо у борг: облік у «спрощенця»
Підприємці, які оперують під час господарської діяльності лише власними коштами, — рідкість. Більшість рано чи пізно стикаються з браком оборотних коштів та змушені позичати. Меншість — має вільні та може надати позику іншим: підприємцям, підприємствам, власним працівникам тощо. Усе це стосується і підприємців — платників ЄП. Про право на такі операції та їх облік на спрощеній системі поговоримо нижче.

Кредиторська заборгованість у платників ЄП
У ПКУ міститься норма, згідно з якою до суми доходу платника єдиного податку за звітний період включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Ця вимога поширюється не на всіх платників ЄП та застосовується не до всіх кредиторських заборгованостей. З'ясуймо докладніше, які ж саме суми потрібно враховувати у складі доходів платників ЄП.

Трудовий договір у фізособи-роботодавця
Трудове законодавство встановило значні особливості документального оформлення працевлаштування у фізосіб-роботодавців. Причому ці особливості не залежать від статусу такого роботодавця: чи є він підприємцем або іншою самозайнятою особою, чи перебуває на тій чи іншій системі оподаткування. Тобто найняти працівника для роботи може будь-яка людина (фізособа) — для надання послуг чи виконання робіт.

ЗЕД-операції та платники ЄП
У сучасному глобалізованому світі економічна ізоляція, автаркія майже неможливі. Вільний обмін товарами та послугами є однією із запорук економічного розвитку. I платники єдиного податку не мають залишатися осторонь.

Єдиний податок: «міграція» між групами
Зміна групи платника єдиного податку — як фізичної, так і юридичної особи — може бути як обов'язковою, так і добровільною за бажанням самого платника. Обов'язковий перехід до вищої групи обумовлений перевищенням «єдиноподатником» установленого для нього обсягу доходу. Водночас перехід за власним бажанням на сплату ЄП в іншій групі дозволяє оптимізувати господарську діяльність (кількість найманих працівників, обсяг доходу тощо), а отже — рівень та відсоток оподаткування.

Правопорушення на єдиному податку
На перший погляд здається, що правила спрощеної системи оподаткування у Податковому кодексі прописано дуже зрозуміло та вичерпно. Але це тільки на перший погляд. На практиці СГД — платники ЄП стикаються з чималою кількістю різноманітних запитань, на які не завжди можна відразу надати відповідь, пославшись на пряму норму у ПКУ. Розглянемо питання, пов'язані з порушенням правил перебування на спрощеній системі оподаткування. Чи у всіх випадках матимуть місце правопорушення, а відтак, і відповідальність за них?

До змісту номеру