Лист Мінсоцполітики від 24.10.2011 р. №310/13/133-11
Про надання роз'яснення [щодо отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати]
Суттєво. Якщо особа є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вона має право на додаткову відпустку зі збереженням зарплати тривалістю 16 к. д. Якщо така особа виховує дитину-інваліда, інвалідність якої пов'язана з Чорнобильською катастрофою, вона має право на ще одну додаткову відпустку зі збереженням зарплати тривалістю 16 к. д.
! Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їхнім роботодавцям
<...>
Згідно з пунктом 22 статті 20 та пунктом 1 статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорій 1 та 2, державою гарантовані компенсації та пільги, зокрема щодо отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік.
Статтею 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що потерпілим дітям, зазначеним у пунктах 1 — 6 статті 27 цього Закону, та їхнім батькам надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема одному з батьків дитини-інваліда, інвалідність якої пов'язана з Чорнобильською катастрофою, передбачено надання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком на 14 робочих (16 календарних) днів на рік.
Відпустки, передбачені вищезазначеними статтями, визначені державою як пільга та компенсація за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що зазначені відпустки не належать до виду щорічних відпусток, вони надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтею 4 Закону України «Про відпустки».
Отже, враховуючи вищезазначене, ви маєте право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тривалістю 16 календарних днів, а також на додаткову відпустку як батько, який виховує дитину-інваліда, інвалідність якої пов'язана з Чорнобильською катастрофою, тривалістю 16 календарних днів.
Слід зазначити, що для отримання додаткової відпустки як батько, який виховує дитину-інваліда, інвалідність якої пов'язана з Чорнобильською катастрофою, крім заяви про надання такої відпустки ви маєте надати роботодавцю довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона такою відпусткою у відповідному робочому році не користувалась, оскільки зазначена відпустка відповідно до статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надається одному з батьків дитини-інваліда.
Директор Департаменту О. ТОВСТЕНКО