Лист ДПАУ від 21.07.2011 р. №13256/6/17-0215
Щодо обкладення ПДФО надбавки за вахтовий метод роботи (витяг)
Суттєво. Пунктом 165.1 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, що не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО. Надбавок за вахтовий метод роботи у цьому переліку немає.
! Платникам ПДФО
<...> Економічні, правові та організаційні засади застосування вахтового методу роботи в зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення, на об'єктах і територіях, де виникли техногенні або природні надзвичайні ситуації і для ліквідації наслідків цих аварій потрібен тривалий час, визначено Тимчасовим положенням про вахтовий метод організації робіт на підприємствах Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженим наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 20.05.99 р. №147, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.10.99 р. за №667/3960 (далі — Положення).
Дія цього Положення поширюється на підприємства, організації, установи, що перебувають у підпорядкуванні Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Положення вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, що ґрунтується на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли щоденна доставка працівників до місця роботи і назад до місця постійного проживання неможлива.
Відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 Положення направлення працівників на вахту не є службовим відрядженням.
Особам, які працюють за вахтовим методом, за кожний день перебування на вахті виплачується надбавка за вахтовий метод роботи в розмірі, передбаченому колективним договором. Граничний розмір надбавки за день не може перевищувати розміру добових, що виплачуються працівникам при службових відрядженнях у межах України (пп. 4.4 п. 4 Положення).
Надбавка за вахтовий метод роботи при підрахунку середнього заробітку не враховується (пп. 4.6 п. 4 Положення).
Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб надбавок за вахтовий метод роботи, то пунктом 165.1 статті 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Надбавки за вахтовий метод роботи у цьому переліку не зазначені.
Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід.
Підпунктом 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платникові податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Для цілей розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» Кодексу заробітна плата — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платникові податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (підпункт 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Відповідно до Iнструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, до складу додаткової заробітної плати входять надбавки та доплати до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених чинним законодавством.
Враховуючи вищенаведене, з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб надбавки за вахтовий метод роботи, які виплачуються відповідно до Тимчасового положення про вахтовий метод організації робіт на підприємствах Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 20.05.99 р. №147, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.10.99 р. за №667/3960, включаються до складу заробітної плати з відповідним оподаткуванням на підставі підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Кодексу.
Заступник голови комісії з проведення реорганізації ДПАУ,
заступник голови ДПСУ С. ЛЕКАРЬ