Так, уже штрафують, незважаючи на воєнний стан. Мораторій на застосування штрафів закінчився з 01.08.2023.
Спочатку про ПДФО та ВЗ.
Як установлює п. 119.1 ПКУ, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізособам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 гривень.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 2 040 гривень.
Причому самостійне виправлення помилок штрафу не зменшує. Хоча і при цьому можна зекономити. Як кажуть самі податківці у «ЗІР», за подання одночасно двох або більше уточнюючих звітів, якщо виправлено помилки, що призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку, в перший раз застосовують штраф 1 020 грн. І лише якщо протягом року після накладання цього «першого» штрафу платник податків подає повторно уточнюючий розрахунок, вже застосовується штраф у розмірі 2 040 гривень.
І ще із «ЗІР»: якщо до уточнюючого звіту додаються рядки стосовно виплачених доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, що не призводить до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку, та не відбувається зміна платника, тобто номер облікової картки платника — отримувача доходу зазначено правильно, то штрафні (фінансові) санкції до такого податкового агента не застосовуються!
Є і ще одна можливість легально уникнути штрафу при самостійному виправленні помилок. Передбачені п. 119.1 ПКУ штрафи не застосовуються у випадках, якщо недостовірні відомості або помилки в єдиній звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них ПДФО, а також суми, нараховані (виплачені) фізособам за товари (роботи, послуги), виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог п. 169.4 ПКУ та були виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПКУ.
Йдеться про помилки лише щодо ПДФО, які виправляються за допомогою перерахунку (як річного, так і за будь-який інший, обраний податковим агентом самостійно, період). Виправлення таких помилок завжди відображають у тому місяці, в якому було проведено перерахунок. Про річний перерахунок ПДФО ми докладно розповіли тут.
Тепер щодо ЄСВ — стосовно нього санкції встановлює Закон №2464.
Пунктами 3, 5 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 передбачено відповідальність зокрема, за донарахування контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого ЄСВ у вигляді штрафу у розмірі 10% зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50% суми донарахованого ЄСВ.
Не забуваймо і про пеню. Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону №2464, страхувальник має самостійно обчислити суму пені в разі виявлення заниження сум ЄСВ. Таку пеню відображають у рядку 5 Податкового розрахунку. Порядок №4 прямо каже, що в цьому рядку зазначають самостійно обчислену платником єдиного внеску суму пені з розрахунку 0,1% зазначених у графі (насправді мається на увазі рядок) 4 сум, розрахованих починаючи з першого календарного дня, наступного за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.