Питання гарантій донорам від роботодавця врегульовані у ст. 124 КЗпП та ст. 20 Закону №931, які передбачають:
1) у дні медичного обстеження та донації крові та/або компонентів крові — звільнення від роботи зі збереженням середнього заробітку за кошти роботодавця;
2) безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові донору надається день відпочинку зі збереженням середнього заробітку за кошти роботодавця;
3) за бажанням донора цей день приєднується до щорічної відпустки.
Середній заробіток, який зберігається за працівником-донором, обчислюється відповідно до п. 2 Порядку №100 виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Тобто попередніми двома місяцями будуть листопад та грудень 2024 року.
Відповідно до п. 8 Порядку №100 виплати, що обчислюються зі середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, нараховують множенням середньоденного заробітку на кількість робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньоденну заробітну плату визначають діленням фактичної заробітної плати за ці два місяці на кількість відпрацьованих робочих днів за цей період.
Тож для розрахунку середньоденної зарплати потрібно дохід працівника за попередні два місяці поділити на кількість відпрацьованих днів у цих місяцях. Для визначення оплати за дні здачі крові — отриманий результат помножити на кількість днів здачі крові, в які працівник був увільнений від роботи.
Пунктом 3 Порядку №100 передбачено, що в обчисленні середньої заробітної плати враховують усі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору. Суми нарахованої заробітної плати враховують у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без вилучення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі. Отже, доплата за роботу у вихідні дні включається до розрахунку середньої зарплати.
Нараховуючи середню зарплату з розрахунковим періодом 2 місяці, не враховують виплати, передбачені п. 4 Порядку №100. Отже, не враховують виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Отже, середню зарплату за дні відрядження — не враховують.
Оплата працівникам-донорам днів обстеження, здавання крові згідно з пп. 2.2.12 Інструкції №5 є оплатою за невідпрацьований час та належить до фонду додаткової зарплати.
Тож оплата таких днів підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% з відображенням у додатку 4ДФ єдиної звітності за ознакою доходу «101».
Щодо ЄСВ, то відповідно до ст. 7 Закону про ЄСВ на оплату днів донорства нараховується ЄСВ та підлягає відображенню в додатку 1 єдиної звітності в одному рядку з зарплатою.