• Посилання скопійовано

Як документально оформити рішення про розподіл та виплату дивідендів?

ТОВ планує розподілити прибуток та виплатити дивіденди. Як це оформити?

Спершу нагадаємо, що річні загальні збори учасників обов’язково скликаються щороку протягом шести місяців наступного за звітним року, якщо інше не встановлено законом (ч. 2 ст. 31 Закону про ТОВ/ТДВ). До порядку денного річних загальних зборів учасників обов’язково вносять питання про розподіл чистого прибутку товариства, про виплату дивідендів та їх розмір.

Товариство виплачує дивіденди коштами, якщо інше не встановлено одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких узяли участь усі учасники товариства (ч. 2, 3 ст. 26 Закону про ТОВ/ТДВ).

Дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом.

Отже, товариство після складення балансу, але не пізніше ніж 30 червня календарного року, має відповідним протоколом загальних зборів (ч. 2 ст. 31 Закону про ТОВ/ТДВ):

1) затвердити річний фінансовий звіт за результатами фінансово-господарської діяльності за попередній рік (наприклад, баланс та звіт про фінансові результати за попередній рік для малого бізнесу);

2) ухвалити рішення про розподіл чистого прибутку товариства, про виплату дивідендів та їх розмір.

Крім того, у такому протоколі доречно також вирішити долю невиплачених сум дивідендів (частково чи у повному розмірі) чи нерозподіленого прибутку за попередні роки.

Дивіденди можуть виплачуватися за періоди, передбачені у статуті, — місяць, квартал, півріччя, рік. Крім того, ця інформація має бути чітко визначена у протоколі загальних зборів.

Наприклад, у разі ухвалення рішення про виплату «дивідендів, нарахованих за підсумками квартального розподілу прибутку», товариство щокварталу має затверджувати баланс за попередній квартал, визначати розмір чистого прибутку, а також розмір дивідендів та строк їх виплати.

Отже, у разі щоквартальної виплати дивідендів товариство має:

— за наслідками кожного календарного кварталу затверджувати загальними зборами фінансову звітність за квартал, ухвалювати рішення про розподіл прибутку такого кварталу та рішення про виплату дивідендів. Оформляють таке рішення загальних зборів протоколом.

При цьому датою нарахування дивідендів у бухобліку має бути дата ухвалення рішення про розподіл прибутку на виплату дивідендів, зазначена у протоколі загальних зборів.

Утримують та сплачують податки з «квартальних» дивідендів (йдеться про ПДФО та ВЗ) під час їх виплати. Якщо дивіденди нараховані, але не виплачені, то ПДФО та ВЗ мають бути сплачені протягом 30 календарних днів місяця, наступного після місяця їх нарахування. Це загальне правило, встановлене ст. 168 ПКУ стосовно нарахованих, але не виплачених доходів.

І варто пам’ятати, що виплачують дивіденди у строк, що не перевищує шість місяців з дня ухвалення рішення про їх виплату, якщо інший строк не встановлено статутом товариства або рішенням загальних зборів учасників (ч. 4 ст. 26 Закону про ТОВ).

Автор: Канарьова Наталія

До змісту номеру