• Посилання скопійовано

Застосування ПСП та перерахунок зарплати при поданні заяви

Працівниця подала заяву на застосування податкової соціальної пільги (ПСП) згідно з пп 169.1.1 ПКУ починаючи з червня 2025 року. Чи зобов’язаний роботодавець робити перерахунок ПДФО за попередні місяці (січень — травень 2025 року)? Який термін дії заяви?

Щодо перерахунку зарплати за попередні місяці

Ні, перераховувати зарплату й утриманий із неї ПДФО за попередні 5 місяців (січень — травень 2025 року) у зв’язку з поданням заяви у червні не потрібно.

Це прямо випливає з пп. 169.2.2 ПКУ: податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді зарплати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги. На практиці це означає, що пільга застосовується до всього доходу (зарплати) за той місяць, в якому подали заяву, незалежно від дати її подання (чи то перший, чи останній день місяця).

Таким чином, працівниця отримала право на ПСП з червня 2025 року. Отже, вперше пільга застосовується до її зарплати, нарахованої за червень 2025 року. Застосовувати пільгу до доходів за січень — травень законодавчих підстав немає.

Водночас треба пам’ятати, що роботодавець зобов’язаний здійснити обов’язковий річний перерахунок сум нарахованої зарплати й утриманого ПДФО наприкінці року, згідно з пп. 169.4.2 ПКУ. Цей перерахунок проводять для всіх працівників, незалежно від того, користувалися вони ПСП чи ні. Його мета — перевірка правильності оподаткування доходів за весь звітний рік. Аналогічний перерахунок роблять і в разі звільнення працівника.

Не забудьте перевірити, щоб місячний дохід працівниці, нарахований за червень, не перевищував граничного розміру для застосування ПСП. У 2025 році цей розмір становить 4 240 грн (3 028 грн × 1,4, округлено).

Щодо терміну дії заяви на ПСП

Заяву на застосування податкової соціальної пільги працівник подає один раз, і вона вважається безстроковою. Подавати заяву щороку не потрібно, за умови що підстави для отримання пільги у працівниці не змінюються.

Заява діятиме протягом усього періоду роботи працівниці на підприємстві до одного з таких моментів:

— працівниця втратить право на ПСП (наприклад, її дохід перевищить граничний рівень);

— працівниця подасть заяву про відмову від застосування пільги;

—·працівниця звільниться з підприємства.

Якщо у працівниці виникне право на ПСП з інших підстав (наприклад, на дітей), вона повинна буде подати нову заяву з відповідними підтвердними документами.

Висновки:

— перерахунок за минулі періоди не провадять. Застосовується ПСП до зарплати працівниці за червень 2025 року;

— заява діє безстроково. Подана один раз заява є чинною протягом усього періоду роботи працівниці на підприємстві, доки вона має право на пільгу;

— річний перерахунок є обов’язковим. Наприкінці 2025 року (або при звільненні) треба буде провести загальний перерахунок ПДФО за рік, у межах якого буде враховано застосування ПСП з червня.

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру