Забезпечувальний платіж, що підлягає поверненню орендарю, визнається дебіторською заборгованістю (ДЗ). Дебіторська заборгованість поділяється на (пп. 4 НП(С)БО 10):
— поточну: сума ДЗ, яка виникає під час нормального операційного циклу або буде погашена протягом 12 місяців з дати балансу;
— довгострокову: сума ДЗ, яка не виникає під час нормального операційного циклу та буде погашена після 12 місяців з дати балансу.
Довгострокова ДЗ відображається за її теперішньою вартістю (пп. 12 НП(С)БО 10). Саме тому відбувається дисконтування ДЗ (тобто її первісна сума приводиться до теперішньої вартості).
Важливо: на кожну дату балансу треба аналізувати строк, що залишився до погашення ДЗ. Якщо на дату балансу очікуваний строк погашення (повернення або зарахування) ДЗ не перевищує 12 місяців, така ДЗ класифікується як поточна і дисконтуванню не підлягає, навіть якщо загальний строк договору оренди тривалий.
Приклад:
— на 31.12.2023 є договір оренди до 30.04.2024 (менше ніж 12 міс.). Сплачений за ним забезпечувальний платіж є поточною ДЗ;
— після ДУ №1 (строк до 31.10.2024): на дати балансу 30.06.2024, 30.09.2024 до погашення менше ніж 12 міс. забезпечувальний платіж — це поточна ДЗ;
— після ДУ №2 (строк до 31.05.2025): на дату балансу 31.12.2024 до погашення менше ніж 12 міс. забезпечувальний платіж — це поточна ДЗ.
Таким чином, за формальними критеріями НП(С)БО 10, ця ДЗ є поточною і дисконтувати її не потрібно. Проте, якщо ваше підприємство, виходячи зі специфіки облікової політики, класифікує цю ДЗ як довгострокову, тоді дисконтування є обов’язковим згідно з вашою ж ОП.
З якого моменту розпочинати дисконтування?
Дисконтування потрібно розпочинати з дати, коли дебіторська заборгованість була визнана та класифікована як довгострокова.
Якщо ви класифікували ДЗ за ЗП як довгострокову з моменту її первісного визнання (тобто на дату сплати 24.11.2023, очікуючи, що строк погашення перевищить 12 місяців від наступної дати балансу, або керуючись іншими критеріями вашої ОП), то дисконтування треба застосовувати саме з цієї дати. Теперішня вартість визначається на дату визнання і переглядається на кожну наступну дату балансу.
Якщо ж ДЗ спочатку була поточною, а потім (наприклад, унаслідок істотного продовження строку договору) перекласифікована у довгострокову, то дисконтування застосовується з моменту перекласифікації.
Чи застосовувати ретроспективний метод у разі зміни строку договору?
Ні, ретроспективний метод застосовувати не потрібно. Зміна строку погашення відображається перспективно.
Продовження строку дії договору оренди, яке впливає на очікуваний строк погашення дебіторської заборгованості за ЗП, є зміною облікової оцінки, а не зміною облікової політики чи виправленням помилки.
Наслідки зміни в облікових оцінках потрібно включати до звіту про фінансові результати в тому періоді, в якому відбулася зміна, а також у наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди (пп. 6 та п. 8 НП(С)БО 6). Тобто застосовується перспективний підхід.
Різниця, що виникає внаслідок перерахунку теперішньої вартості через зміну строку погашення, визнається іншими операційними доходами/витратами або коригує фінансові доходи/витрати від дисконтування у періоді зміни та наступних періодах.