• Посилання скопійовано

Чи повинні ФОПи, які надають бухгалтерські та рієлторські послуги, стати на облік у Держфінмоніторингу?

ФОП надає бухгалтерські послуги та має на обслуговуванні ФОПа — рієлтора. Чи є вони суб’єктами первинного фінансового моніторингу? Чи потрібно їм реєструватися у Мінфіні? Чи подавати звіт щодо моніторингу, а якщо так, то за якою формою?

Статус ФОПа-бухгалтера як СПФМ

Так, ФОП, який надає бухгалтерські послуги, є суб’єктом первинного фінансового моніторингу (СПФМ).

Суб’єкти господарювання, що надають послуги з бухобліку, визначені як спеціально визначені СПФМ (пп. «а» або «б» п. 7 ч. 2 ст. 6 Закону №361). Цей обов’язок виникає в силу самого факту провадження господарської діяльності з надання бухгалтерських послуг. Виняток становлять лише бухгалтери, які надають послуги у межах трудових правовідносин.

Статус ФОПа-рієлтора як СПФМ

Так, ФОП, який є рієлтором (надає посередницькі та/або консультаційні послуги під час здійснення операцій із нерухомим майном), також є спеціально визначеним СПФМ.

Такі суб’єкти господарювання включені до переліку СПФМ (пп. «є» п. 7 ч. 2 ст. 6 Закону №361). проте обов’язки СПФМ (включаючи реєстрацію та звітність) для рієлторів виникають у конкретних випадках: коли вони беруть участь у підготовці та/або здійсненні правочинів щодо купівлі-продажу нерухомого майна або оренди нерухомого майна на певну суму (ст. 10 Закону №361).

Обов’язок реєстрації

Так, обидва ФОПи (бухгалтер та рієлтор, за умови виконання обов’язків СПФМ) повинні стати на облік у Держфінмоніторингу.

ФОП-бухгалтер: стає на облік як СПФМ не пізніше дня встановлення ділових відносин із першим клієнтом або проведення першої фінансової операції (п. 5 Порядку, затвердженого Постановою КМУ №850).

ФОП-рієлтор: стає на облік як СПФМ не пізніше дня встановлення ділових відносин із клієнтом (проведення фінансової операції) у випадках, визначених ст. 10 Закону №361.

Порядок взяття на облік визначений Постановою КМУ від 09.09.2020 р. №850. Для взяття на облік подається відповідна інформація (раніше — форма №1-ФМ) до Держфінмоніторингу.

Обов’язок звітування

ФОПи, які є СПФМ та стоять на обліку, повинні подавати звітність з питань фінансового моніторингу.

ФОП-бухгалтер: подає до Мінфіну річну звітність за формою №2-фінмон (річна). Ця форма затверджена Наказом Мінфіну від 09.12.2022 №422.

ФОП-рієлтор: як спеціально визначений СПФМ, що перебуває на обліку в Держфінмоніторингу та діяльність якого контролюється Мінфіном, також подає звітність за формою №2-фінмон (річна) до Мінфіну.

Термін подання: річна звітність подається до 11 числа місяця, наступного за звітним роком.

З якого часу подають цей звіт? Якщо за попередні роки (включно з 2024 р.) звіт ФОПи не подавали і на облік не стали, то чи варто подавати звіт за минулі періоди, чи вже за 2025 рік? Які штрафні санкції за неподання або подання із запізненням?

Подавати звіти за попередні роки немає сенсу, адже ФОПи на той період не були зареєстровані СПФМ. Тож потрібно буде подавати звіт вже за 2025 рік, за умови реєстрації.

Для СПФМ передбачено такі фінансові санкції (ст. 32 Закону №361):

— за неподання або несвоєчасне подання звіту (у т. ч. форми №2-фінмон) штраф від 17 000 до 51 000 грн.

Також можлива перевірка Держфінмоніторингом, і в разі виявлення систематичних порушень — тимчасове припинення діяльності або повідомлення до правоохоронних органів.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру