• Посилання скопійовано

Коли можна списати арештований ОЗ?

Під час виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (ОЗ — автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?

Арешт майна — це накладення заборони на право розпоряджатися майном з метою його збереження до визначення подальшої долі цього майна (див. Постанова ВСУ від 19.02.2021 №643/12369/19)

Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.

У постанові про опис та арешт щодо транспортного засобу зазначається — марка, модель, рік випуску, об’єм двигуна, вид пального, пробіг, комплектація, потреба у ремонті, колір тощо.

При цьому під час опису майна боржника-юрособи та накладення арешту на нього виконавець також використовує відомості щодо належного боржникові майна за даними бухобліку.

За потреби виконавець може обмежити право користування майном, опечатати або вилучити його у боржника й передати на зберігання іншим особам, про що він виносить постанову або зазначає обмеження у постанові про арешт (ст. 56 Закону про виконавче провадження).

З огляду на зазначене внаслідок арешту автомобіля виконавцем зміна його власника ще не відбувається. Зокрема, якщо борг буде погашено коштом іншого майна, то автомобіль буде повернено. Тож списувати з балансу його ще зарано.

Списати автомобіль ТОВ-боржник зможе, тільки якщо автомобіль буде реалізовано в загальному порядку для погашення боргу. Проте в обліку така реалізація відображатиметься як звичайна операція з продажу ОЗ.

Позаяк після арешту експлуатація автомобіля як ОЗ припиняється і є наміри виконавця продати такий автомобіль для погашення боргу, то треба перевести його з ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу (субрахунок 286) за залишковою вартістю.

У разі реалізації транспортного засобу ТОВ нарахує податкові зобов’язання з ПДВ у загальному порядку (база оподаткування не може бути нижчою за балансову вартість автомобіля — п. 188.1 ПКУ).

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру