• Посилання скопійовано

Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки

Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи дозволено це? Як відобразити операцію у бухобліку та чи виникнуть податкові різниці?

Чи дозволено відступлення права вимоги за простроченою безвідсотковою ПФД?

Кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) (ч. 1 ст. 512 ЦКУ).

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні обсягом та на умовах, що були на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 ЦКУ).

Заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 516 ЦКУ).

З наведеного випливає, що відступлення права вимоги (цесія) за договором безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, в тому числі простроченої, законодавством дозволено. Підприємство може продати право вимоги третій стороні за договірною ціною (54 000 грн). Але, позаяк невідомо, чи містить первинний договір ПФД заборону на відступлення права вимоги, є ризик. Якщо договір містить таку заборону, операція з відступлення може бути визнана недійсною. Рекомендується перевірити умови первинного договору ПФД.

Як відобразити операцію у бухобліку?

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (пп. 5 НП(С)БО 15).

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу (пп. 6 НП(С)БО 16).

Відображення в обліку

Отримання коштів від нового кредитора:

— Д-т 311 «Поточні рахунки в національній валюті» К-т 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» — 54 000 грн.

(Можливе використання субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності», але 712 краще відображає суть операції продажу активу — права вимоги.)

Списання собівартості реалізованого права вимоги (суми дебіторської заборгованості):

— Д-т 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів» (або 949 «Інші витрати операційної діяльності») К-т 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» — 300 000 грн.

(Використання субрахунку 943 разом із 712 відповідає логіці продажу оборотного активу. Якщо використовується 719, то кореспондуючий рахунок витрат — 949.)

Фінансовий результат від операції у бухобліку: збиток 246 000 грн (дохід 54 000 грн - витрати 300 000 грн). Цей збиток зменшить фінансовий результат до оподаткування.

Чи виникнуть податкові різниці (з податку на прибуток)?

Прямої податкової різниці для коригування фінансового результату саме на суму збитку від продажу (відступлення) права вимоги за стандартною дебіторською заборгованістю третій особі-резиденту ПКУ не встановлено. Тож бухгалтерський збиток від операції (246 000 грн) враховується при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток, зменшуючи його.

ПДВ-наслідки

Підпункт 196.1.5 ПКУ виводить операції з відступлення права вимоги з-під об’єкта оподаткування ПДВ (крім факторингу, де об’єктом є винагорода). Таким чином, ця операція не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру