Розгляньмо опис рядків 23 — 25 податкової декларації платника податку на прибуток:
— рядок 23 ПН — це сума податків, які утримали під час виплати доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період. Дані переносять з додатка ПН;
— рядок 24 — це та сама сума податків, але за попередній звітний період поточного року. Тобто до нього дані переносять з ряд. 23 ПН декларації за минулий період. Рядок заповнюйте, якщо базовим звітним періодом для підприємства є квартал;
— рядок 25 — податок з доходів нерезидентів, який підлягає сплаті (його значення рахують за формулою: ряд. 23 ПН — ряд. 24). Цей показник відображається в інтегрованій картці платника.
Як бачимо з формули, за своєю суттю сума податків до сплати не може бути від’ємною.
Але відповідно до наведеної умови у ТОВ виникла переплата. І, на жаль, податківці вважають, що цю переплату не можна зарахувати в наступних періодах, її можна лише за заявою платника повернути або зарахувати на сплату інших податкових зобов’язань.
Саме такі роз’яснення є в «ЗІР» (категорія 102.16):
— Який порядок повернення зайво утриманого та перерахованого до бюджету податку на доходи нерезидента?
На нашу думку, переплатою ми можемо скористатися у двох випадках:
— після подання декларації, коли її буде ідентифіковано у картці платника податків. Але це вже для наступної оплати;
— після документальної перевірки ДПС, якщо декларація не була подана.
Такий підхід відповідає положенням ПКУ. Проте позиція податкової інша.
Як виправити?
Виправлення минулих періодів проводять через подання додатка ВП або уточнюючої декларації з податку на прибуток. Зараз ми не будемо пояснювати порядок такого виправлення, лише наведемо наслідки виправлення у той чи інший спосіб.
Уточнююча декларація з податку на прибуток
Заповнюючи уточнюючу декларацію, у рядках декларації правильні дані залишаємо, а неправильні — виправляємо на правильні. Наприкінці зазначаємо різницю в сумі податку до сплати, яка виникла внаслідок виправлення помилок.
У разі подання платником податку уточнюючої декларації потрібно врахувати, що:
— до такої декларації мають бути подані всі додатки, навіть якщо в них не було помилок;
— уточнюючу декларацію можна подати у будь-який час (з урахуванням строку давності), тобто вона не прив’язана до строків подання звітної декларації;
— недоплату потрібно сплатити до дати подання уточнюючої декларації;
— після подання уточнюючої декларації поновлюються строки давності щодо податку та звітного періоду, за який були виправлені помилки.
Увага: самоштраф у разі подання уточнюючої декларації становить 3%, а не 5%, як у разі подання додатка ВП (але під час воєнного стану самоштраф не нараховується і не сплачується, як і пеня!).
Додаток ВП
Додатком ВП до декларації з податку на прибуток можна відкоригувати лише один період, і подавати його треба у складі поточної декларації.
Як і при поданні уточнюючої декларації, в додатку ВП заповнюють правильні дані, проте без додатків.
Самоштраф (5%) і пеня в разі виправлення самостійно знайдених помилок під час воєнного стану не нараховуються і не сплачуються.