• Посилання скопійовано

Що нового

З 8 квітня діє порядок подання заяв для отримання ліцензій щодо підакцизних товарів

! Виробникам підакцизних товарів

Урядом затверджено відповідно до Закону України від 18.06.2024 №3817-IX:

— Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

— Порядок заповнення заяв щодо ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вирощування тютюну, ферментації тютюнової сировини;

— Порядок заповнення заяв щодо ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;

— Порядок заповнення заяв щодо ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;

— Форми витягів з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, щодо вищезазначених ліцензій;

— Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального;

— Порядки заповнення заяв щодо ліцензій на право виробництва пального, на право зберігання пального, на право оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним;

— форми витягів з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального щодо відповідних ліцензій.

Постанова КМУ від 04.04.2025 №374
чинна з 08.04.2025


Нові довідники податкових пільг

! Платникам податків

2 квітня ДПСУ оприлюднила на офіційному вебпорталі нові (станом на 31.03.2025):

— Довідник податкових пільг №128/1, що є втратами доходів бюджету;

— Довідник інших податкових пільг №128/2.

Стандартно у довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухоме майно, місцевих податків та зборів, а також початок та кінець дії пільг.

Ознайомитись з довідниками можна на нашому порталі у розділі «Довідники».


Затверджено критерії для бронювання підприємств, важливих для національної єдності

! Підприємствам, що належать до сфери управління Міннац’єдності

Міністерство національної єдності затвердило Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства національної єдності України, такими, які мають важливе значення для галузі національної економіки.

Такі підприємства, установи, організації визначаються такими, які мають важливе значення для галузі національної економіки, якщо відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

1) підприємство забезпечує виконання завдань і заходів із підтримки українців за кордоном та сприяння їх добровільному поверненню в Україну (організовує та проводить інформаційні, комунікаційні кампанії з метою сприяння об’єднанню українського суспільства та/або надає консультації громадянам України щодо повернення в Україну та/або забезпечує організацію культурних та соціальних заходів для громад України за кордоном та/або надає послуги у сфері підтримки інтересів громадян України);

2) підприємство забезпечує висвітлення інформації про діяльність Міннац’єдності, а також здійснює інформування населення щодо соціально важливих питань, проти дії ворожій дезінформації та інформаційно-психологічним операціям направленим проти єдності українського суспільства та/або забезпечує виробництво та розповсюдження інформаційного продукту у медіа (співпрацює з теле- радіомовниками для поширення контенту), що стосується національної єдності.

Наказ Міннац’єдності від 02.04.2025 №27
чинний з 04.04.2025


Зміни до Порядку підвищення професійного рівня адвокатів

! Адвокатам

Рада адвокатів України внесла зміни до Порядку підвищення професійного рівня адвокатів України.

Уточнено, що одна залікова година з підвищення професійного рівня адвокатів дорівнює часовому інтервалу від 45 хвилин до 1 (однієї) години навчання, або більше, за рішенням Експертної ради з питань акредитації та сертифікації НААУ. Раніше було так: одна залікова година з підвищення професійного рівня адвокатів дорівнює часовому інтервалу в 1 (одну) годину навчання, крім випадків, встановлених цим Порядком.

Рішення РАУ від 14.03.2025 №30
чинне з 14.03.2025


Вимоги щодо управління ризиками безпеки на об’єктах критичної інфраструктури I категорії критичності

! Об’єктам критичної інфраструктури

Кабмін затвердив вимоги щодо управління ризиками безпеки на об’єктах критичної інфраструктури I категорії критичності. Вони встановлюються до управління ризиками безпеки на об’єктах критичної інфраструктури I категорії критичності, що здійснюється оператором критичної інфраструктури.

Дія вимог не поширюється на банки, інших осіб, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг, платіжні організації, учасників платіжних систем, операторів послуг платіжної інфраструктури, державне регулювання, нагляд за діяльністю яких здійснює Нацбанк.

Постанова КМУ від 01.04.2025 №367
чинна з 04.04.2025


Держслужбовцям доплачуватимуть за знання англійської мови

! Держслужбовцям

Уряд затвердив Порядок встановлення та виплати державним службовцям надбавки за володіння англійською мовою.

Надбавку у розмірі 10% від окладу отримають ті державні службовці, хто володіє мовою на рівні не нижче В2 (Upper-Intermediate) за шкалою рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR). Надбавку виплачуватимуть за фактично відпрацьований час і лише після надання підтвердних документів у межах бюджетних призначень, передбачених на відповідний рік на оплату праці відповідних державних органів.

Постанова КМУ від 01.04.2025 №368
набирає чинності з дня припинення або скасування воєнного стану


З 9 квітня посилено захист прав добросовісного набувача

! Добросовісним набувачам

Законом №4292, зокрема, встановлюється, що перебіг позовної давності за вимогами щодо витребування чи визнання права щодо нерухомого майна, переданого з державної або комунальної власності у приватну власність, право власності на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, починається від дня державної реєстрації права власності першого набувача або дати передачі першому набувачеві нерухомого майна, щодо якого на момент такої передачі законом не була встановлена необхідність державної реєстрації правочину або реєстрації права власності.

Держава або територіальна громада не зможе витребувати майно від добросовісного набувача, якщо з моменту реєстрації права власності за першим набувачем минуло більше 10 років.

Закон від 12.03.2025 №4292-IX
чинний з 09.04.2025


З 1 квітня — нові правила надання спецдозволів на користування надрами

! Надрокористувачам

Держгеонадр ввів Державний реєстр спеціальних дозволів на користування надрами в промислову експлуатацію з 00 год. 00 хв. 1 квітня 2025 року.

Відтепер спеціальний дозвіл на користування надрами надається у формі витягу з Реєстру в електронній формі, що формується засобами електронного кабінету Єдиної геоінформаційної системи, електронного кабінету надрокористувача, а також електронних кабінетів Єдиної екологічної платформи «ЕкоСистема». Інформація, що міститься у витягу з Реєстру, є актуальною та достовірною на дату його формування.

Реєстр функціонує у цілодобовому режимі, крім випадків проведення профілактичних або технічних робіт. У разі виявлення користувачем Реєстру програмно-апаратної або методологічної помилки в роботі Реєстру він може повідомити адміністратора Реєстру для її усунення.

На час дії воєнного стану доступ до ресурсу тимчасово обмежений за винятком правоохоронних органів, органів державної влади та місцевого самоврядування.

Наказ Держгеонадр від 01.04.2025 №109
чинний з 01.04.2025


Удосконалено особливості ліквідації банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб в умовах воєнного стану

! Банкам

Фонд гарантування вкладів фізосіб вніс зміни до Положення про особливості здійснення ліквідації банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на період дії воєнного стану в Україні.

Уточнено, що у разі виявлення факту пошкодження або знищення майна (активів) банку внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій тощо, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, Фонд / Уповноважена особа Фонду вживають належних заходів, пов’язаних з фіксацією та оцінкою (визначенням розміру) матеріальної шкоди, завданої банку, з метою подальшого ініціювання звернень з вимогами про компенсацію, подання до компетентних органів, у тому числі суду (зокрема міжнародних судових інстанцій), заяв, позовів про відшкодування шкоди (збитків).

Рішення Фонду гарантування вкладів фізосіб від 27.03.2025 №315
чинне з 10.04.2025


Змінено правила участі у програмі компенсації 25% вартості сільгосптехніки

! Агровиробникам

Уряд змінив правила участі у програмі компенсації 25% вартості (без ПДВ) української сільськогосподарської техніки та обладнання: відтепер скористатися нею зможуть лише агровиробники, зареєстровані в Державному аграрному реєстрі (ДАР).

Постанова також уточнює вимоги до підтвердження статусу агровиробника: не менше 75% від реалізованої ним продукції за останні 12 звітних податкових періодів мають становити саме сільськогосподарські товари або послуги. Для новостворених підприємств ця вимога розраховується окремо по кожному податковому періоду. Також уточнено перелік звітних документів, які подають виробники техніки: вилучено застарілу форму №1-П та передбачено використання чинної статистичної звітності.

Постанова КМУ від 04.04.2025 №384
чинна з 11.04.2025


Нові критерії важливості підприємств у сфері соцзахисту населення

! Підприємствам у сфері соцзахисту населення

Лише з нового року ми отримали нові Критерії визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері соціального захисту населення. І ось Мінсоцполітики знову їх виклало у новій редакції.

Підприємства, установи, організації визначатимуться такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері соціального захисту населення, якщо вони відповідають хоча б одному з восьми критеріїв.

Наказ Мінсоцполітики від 02.04.2025 №162-Н
чинний з 09.04.2025


Уряд скасував понад 200 дозволів та погоджень

! Усім СГ

Кабінет Міністрів продовжує реформу дерегуляції. На засіданні 8 квітня Уряд ухвалив низку рішень та скасував понад 200 інструментів державного регулювання.

Зокрема, підтримав визнав такими, що втратили чинність 43 нормативних акти та окремі норми ще у 30 рішеннях. Цим розпорядженням скасовано 182 інструменти держрегулювання:

— 150 інструментів — у сфері охорони здоров’я та санітарного контролю. Більшість із них стосувалися Держсанепідемслужби.

— 17 інструментів — у сфері аграрно-промислового комплексу.

— 15 інструментів — у сферах охорони праці, торгівлі, будівництва, пожежної безпеки та зовнішньоекономічної діяльності.

Рішення скасовує такі інструменти, як:

— Дозвіл органів державної санітарно-епідеміологічної служби на продаж продукції за межами закладів (підприємств).

— Санітарний паспорт на транспорт.

— Висновок про можливість будівництва оздоровчого закладу.

— Погодження на завезення птахопродукції в Україну.

— Дозвіл на виробництво нових асортиментних груп чи видів продукції парфумерно-косметичної промисловості.

— Погодження проєкту перепрофілювання підприємства.

— Дозвіл на введення в експлуатацію щойно збудованих та існуючих перукарень після проведення в них ремонту чи робіт по реконструкції приміщень та ін.

Розпорядження КМУ від 08.04.2025 №317-р
чинне з 08.04.2025


Зміни до Порядку компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна

! Усім

Кабмін вніс зміни до Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.

Зокрема, уточнено, що придбання будівельної продукції та/або оплата будівельних робіт та послуг, пов’язаних із створенням об’єкта будівництва, за рахунок компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку, виплаченої першим платежем, здійснюється не пізніше 18 місяців з дати зарахування компенсації на спеціальний рахунок отримувача компенсації.

Виконання будівельних робіт за рахунок коштів компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку може здійснюватися за умови розроблення кошторисної документації для такого об’єкта будівництва. Розроблення кошторисної документації здійснюється незалежно від подання та внесення до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва повідомлення про виконання будівельних робіт.

Постанова КМУ від 31.03.2025 №359
чинна з 02.04.2025


Оновлено звітність для видобувних галузей

! Видобувним підприємствам

8 квітня Кабміном було внесено зміни у додатки 1–3 до постанови КМУ від 23.09.2020 №858 «Деякі питання забезпечення прозорості у видобувних галузях» з метою приведення у відповідність форм звіту про платежі на користь держави, консолідованого звіту про платежі на користь держави, звіту про отримані платежі до вимог Закону про забезпечення прозорості у видобувних галузях, а саме:

— Доповнено форми звіту про платежі на користь держави та консолідованого звіту про платежі на користь держави інформацією, зокрема, про наявність відокремлених підрозділів суб’єктів господарювання, належність кінцевого бенефіціарного власника до політично значущих осіб та вказівку про причини відсутності бенефіціарного власника.

— Створено нову форму, що містить інформацію про обсяги видобутку за регіонами; додано розділ з відомостями, обов’язковими для розкриття суб’єктами господарювання державного сектору економіки.

— Виокремлено інформацію про виручку оператора транспортної системи на транспортування вуглеводнів у розрізі видів послуг; додано можливість відображати платежі, здійснені в натуральній формі.

— Додано можливість відображення інформації про платежі із рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, плати за землю та екологічного податку у розрізі територіальних громад.

— Форму звіту про отримані платежі доповнено окремим звітом про отримані платежі Державною службою геології та надр України, в якому передбачено відображення платежів як у грошовій, так і в натуральній формі, та запроваджено окрему форму для звітування про отримання державної частки прибуткової продукції за угодами про розподіл продукції.

Постанова КМУ від 08.04.2025 №388
чинна з 09.04.2025


Змінено розмір плати за надання послуг з проставлення апостиля

! Усім

Мін’юст вніс зміни до свого наказу від 18.12.2003 №161/5 «Про розмір та порядок оплати послуг з проставлення апостиля».

Так, плата за надання послуг з проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції, судами, державними архівними установами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України і призначених для використання на території інших держав, встановлено у розмірі:

— для фізосіб — 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

— для юросіб — 0,35 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Плата за надання послуг з проставлення апостиля справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для проставлення апостиля, та округлюється до найближчих 10 гривень.

Наказ Мінюсту від 02.04.2025 №931/5
набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування,
станом на 11.04.2025 не опублікований


Удосконалено порядок проведення інвентаризації земель

! Власникам земель

Кабмін вніс зміни до Порядку проведення інвентаризації земель. Уточнено, що підставою для проведення інвентаризації земель (у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є виключно меліоративна мережа та/або складові частини меліоративної мережі) є:

— договір між розробником документації із землеустрою та організацією водокористувачів;

— договір між розробником документації із землеустрою та органами, що здійснюють управління відповідними меліоративними мережами та/або складовими частинами меліоративних мереж, що перебувають у державній або комунальній власності (до створення організації водокористувачів);

— договір між розробником документації із землеустрою та власниками відповідних меліоративних мереж та/або складових частин меліоративних мереж, що перебувають у приватній власності.

Цією постановою Кабмін також установив, що на період дії правового режиму воєнного стану матеріали Державного фонду документації зі землеустрою та оцінки земель надаються запитувачам без відомостей про координати поворотних точок меж об’єктів Державного земельного кадастру та не оприлюднюються в електронному вигляді на офіційному вебсайті Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Постанова КМУ від 08.04.2025 №395
чинна з 11.04.2025

Автор: Волос Наталія

До змісту номеру