Щодо обов’язку реєстрації СПФМ
Це питання стосується обов’язку реєстрації суб’єктом первинного фінансового моніторингу (СПФМ), що регулюється Законом №361-IX.
Згідно з пп. 7 ч. 2 ст. 6 Закону №361, спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу (крім осіб, які надають послуги у межах трудових правовідносин) є, зокрема:
— бухгалтери, суб’єкти господарювання, що надають послуги з бухобліку;
— суб’єкти господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування;
— адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально;
— нотаріуси;
— суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги (крім осіб, що надають послуги у межаз трудових правовідносин);
— особи, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юрособами;
— суб’єкти господарювання, що надають посередницькі та/або консультаційні послуги під час здійснення операцій з нерухомим майном тощо.
Ці спеціально визначені суб’єкти виконують обов’язки СПФМ у випадках, визначених цією статтею, зокрема якщо вони беруть участь, діючи від імені та/або за дорученням клієнта, у будь-якій фінансовій операції та/або допомагають клієнту планувати чи здійснювати операцію щодо певних видів діяльності (купівлі-продажу нерухомості, управління активами, відкриття рахунків, створення юросіб тощо) (ч. 1 ст. 8 Закону №361).
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону №361, суб’єкт первинного фінансового моніторингу зобов’язаний стати на облік у спеціально уповноваженому органі (Держфінмоніторингу) як суб’єкт первинного фінансового моніторингу. Порядок взяття на облік визначається Кабміном (Постанова КМУ від 09.09.2020 №850).
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону №361 виконання обов’язків суб’єкта первинного фінансового моніторингу забезпечується суб’єктами господарювання, які надають посередницькі та/або консультаційні послуги під час здійснення операцій з нерухомим майном, при наданні посередницьких та/або консультаційних послуг, підготовці та/або вчиненні правочинів щодо купівлі-продажу або надання в оренду нерухомого майна, якщо щомісячна сума орендної плати дорівнює або перевищує суму, визначену частиною першою статті 20 цього Закону.
Аналіз ситуації та висновок
Наведений у запитанні зареєстрований КВЕД 70.22 «Консультування з питань комерційної діяльності та управління» є досить широким. Він прямо не зазначений у переліку видів діяльності, які зобов’язують реєструватися СПФМ згідно зі ст. 6 Закону №361.
Закон №361 чітко виокремлює, наприклад, «суб’єктів господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування» як СПФМ. Класифікатор видів економічної діяльності відносить консультування з питань оподаткування до класу 69.20 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування».
Ключовим моментом є фактичне провадження діяльності, зазначеної у ст. 6 Закону №361. Якщо ФОП не надає послуг з консультування з питань оподаткування, юридичих послуг (у визначених законом випадках), послуг щодо створення/управління юрособами, послуг у сфері нерухомості, бухгалтерських послуг, а лише має зареєстрований КВЕД 70.22, який потенційно може включати елементи такої діяльності, але фактично її не провадить, то формально обов’язку ставати на облік як СПФМ на цей момент не виникає. Обов’язок виникає з моменту початку фактичного надання таких послуг.