Закон України від 06.02.2018 №2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» не містить прямих норм, які регулюють внесення додаткових вкладів без збільшення статутного капіталу.
Так, учасники товариства можуть збільшити статутний капітал товариства за рахунок додаткових вкладів учасників та/або третіх осіб за рішенням загальних зборів учасників (ч. 1 ст. 18 Закону №2275).
А от внесення додаткових вкладів без збільшення статутного капіталу не передбачено. Проте й не заборонено! А норми ведення бухобліку такі додаткові внески містять, як ми покажемо далі. Тож порядок внесення/повернення узгоджується засновником-фізособою і ТОВ.
Своєю чергою, НП(С)БО 25 до статті «додатковий капітал» включає суму дооцінки необоротних активів, вартість необоротних активів, безоплатно отриманих підприємством від інших юридичних або фізичних осіб, та інші види додаткового капіталу (п. 2.18 НП(С)БО 25). Ця стаття без деталізації.
В Інструкції про застосування Плану рахунків визначено ширший перелік складових. Рахунок 42 «Додатковий капітал» має такі субрахунки:
— 421 «Емісійний дохід»;
— 422 «Інший вкладений капітал»;
— 423 «Накопичені курсові різниці»;
— 424 «Безоплатно одержані необоротні активи»;
— 425 «Інший додатковий капітал».
На субрахунку 422 «Інший вкладений капітал» обліковують інший вкладений засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу.
А ПКУ не містить визначення понять «додаткові внески», «додатковий капітал». Тож залишається лише оперуючи наявним понятійним апаратом, ідентифікувати операцію за суттю. І податківці визначили, що додаткові внески — це ніщо інше, як поворотна чи безповоротна фінансова допомога (ІПК від 12.11.2024 №5229/ІПК/99-00-04-03-03).
І справді, фінансова допомога, як і додатковий внесок, може бути надана на поворотній/безповоротній основі та не передбачає нарахування процентів (пп. 14.1.257 ПКУ).
Думка Мінфіну викладена у листі від 08.12.2019 №11210-09-62/32343 відрізняється:
«Оскільки для цілей бухгалтерського обліку збільшення додаткового капіталу за рахунок внесків засновниками є операцією, що приводить до збільшення власного капіталу та при цьому не приводить до збільшення доходу підприємства, то відповідно внесення грошових коштів засновниками як додатковий капітал без зміни розміру статутного капіталу не включається до складу доходу платника».
Таким чином, з погляду бухобліку отримані додаткові внески від учасників обліковують на субрахунку 422.
Якщо ці внески за умовами, на яких вони вносилися, що підтверджується протоколом зборів учасників чи договором між учасником і ТОВ тощо, мають характер безповоротної фіндопомоги, то якщо учасник продає свою частку в статутному капіталі ТОВ, зазначені внески й надалі обліковують на субрахунку 422. Підстав для визнання їх у цей момент доходами чи списання на нерозподілений прибуток немає.
Якщо ж ці внески мають характер поворотної допомоги, їх сума підлягає поверненню учаснику, який її вносив.