З 2 квітня — зміни у бронюванні працівників
! Роботодавцям
Уряд вніс зміни до Постанови КМУ від 27.01.2023 №76, а саме до:
1) Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
2) Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
Зокрема, визначено, що кількість військовозобов’язаних працівників, які підлягають бронюванню, повинна становити не більше 75% підприємств, що здійснюють виробництво, транспортування:
— теплової енергії та надають послуги споживачам з постачання теплової енергії;
— централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
— управління побутовими відходами.
Постанова КМУ від 28.03.2025 №360
чинна з 02.04.2025
ДПС оновила план-графік перевірок на 2025 рік
! Платникам податків
28 березня ДПСУ оприлюднила оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік з урахуванням коригування (березень 2025).
Як завжди, план-графік складається з чотирьох розділів:
Розділ I «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб» та Розділ II «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів». Згідно з ними буде проведено 3592 перевірки юросіб;
Розділ ІІІ «Документальні планові перевірки фізичних осіб». Він налічує 1027 осіб, до яких наступного року планує завітати з візитом ДПС (у т.ч. вже й ФОПів — платників єдиного податку І та ІІ груп).
Розділ IV Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. З таких питань податківці планують провести 267 перевірок.
За даними ДПСУ
Змінився порядок оформлення результатів документальних перевірок
! Платникам податків
Мінфін затвердив зміни до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків. Його привели у відповідність до норм ПКУ, Закону №3603-ІХ та Закону №2970-IX. А саме:
— доповнено нормами щодо зобов’язання контролюючого органу повідомити платника податків про дату, час та місце / спосіб розгляду матеріалів перевірки, у тому числі в режимі відеоконференції;
— визначено процедуру ідентифікації платника податків або його представника, у тому числі у разі розгляду заперечень у режимі відеоконференції, необхідність фіксування відеоконференції за допомогою технічних засобів відеозапису;
— передбачено, що про участь у розгляді матеріалів перевірки (особисто або через свого представника), у тому числі в режимі відеоконференції, платник податків повідомляє у поданих запереченнях;
— визначено, що під час розгляду матеріалів перевірки в режимі відеоконференції платник податків може надавати тільки усні пояснення з приводу предмета розгляду;
— внесено зміни щодо доповнення підстав для проведення документальної позапланової перевірки нормами щодо неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 ПКУ документації з трансфертного ціноутворення та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу).
Наказ Мінфіну від 14.03.2025 №151
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 04.04.2025 не опубліковано
Офіційно від НБУ: обмеження 150 000 грн для переказів фізосіб не продовжено
! Усім
Нацбанк прийняв рішення не продовжувати дію регуляторних обмежень у розмірі 150 000 грн на місяць для вихідних переказів (також відомих як P2P, C2С) за всіма рахунками клієнтів-фізосіб, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізосіб.
Минулого року був зафіксований аномальний сплеск обсягу переказів між рахунками фізосіб, який наразі знизився внаслідок введення регуляторних обмежень. Короткострокова тенденція до стрімкого зростання кількості відкритих платіжних карток, яка фіксувалася у вересні-жовтні минулого року, також припинилася.
Нацбанк і далі моніторитиме ситуацію та працюватиме над іншими ініціативами, які посилять ефективність боротьби зі злочинними схемами за участю дропів, а також за потреби вживатиме додаткових заходів.
За інформацією НБУ
Змінилися Правила розкриття банківської таємниці
! Нотаріусам
Нацбанк вніс зміни до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою НБУ від 14.07.2006 №267.
Уточнено, що нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, консульська установа подають до банків у випадках, визначених Законом про банки, запит на отримання інформації, що становить банківську таємницю, у довільній формі.
Постанова НБУ від 29.03.2025 №39
чинна з 01.04.2025
Затверджено форму декларації з орендної плати за с/г земельні ділянки державної власності
! Орендарям с/г земельних ділянок державної власності
Мінфін затвердив нову форму Податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, передані в оренду відповідно до статті 120-1 глави 19 розділу ІV Земельного кодексу України, у тому числі:
— розрахунок суми орендної плати;
— розрахунок (уточнення) податкового зобов’язання.
Видання наказу забезпечить справляння плати за с/г землі для зарахування на окремий код класифікації доходів бюджету (18011200 «Орендна плата за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, передані в оренду відповідно до статті 120-1 Земельного кодексу України»).
Наказ Мінфіну від 14.03.2025 №154
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 04.04.2025 не опублікований
В Україні посилюють контроль за виробництвом та обігом дієтичних добавок
! Виробникам дієтичних добавок
Опубліковано Закон щодо удосконалення регулювання виробництва та обслуговування харчових доповнювачів, який, зокрема:
— запроваджує термін «дієтична добавка», механізми введення БАДів в обіг і посилює відповідальність за їхнє виробництво та реалізацію;
— передбачає затвердження переліку вітамінів, мінеральних речовин, а також їх максимально допустимих доз, які дозволені до застосування в дієтичних добавках;
— забезпечує можливість реєстрації облікових записів під виглядом знижки БАДів, що забезпечує ризики для здоров’я споживачів.
Закон від 05.12.2024 №4122-IX
набрав чинності 27.03.2025,
буде введений в дію з 27.09.2025
Зміни у валютному нагляді за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД
! Банкам та суб’єктам ЗЕД
Нацбанк внісзміни до Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Удосконалено положення Інструкції, які регулюють порядок дій банків у разі отримання повідомлення від Нацбанку засобами електронної пошти НБУ / інформації в реєстрі митних декларацій від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, про зміну обслуговуючого банку в митній декларації за операцією з імпорту або експорту товарів.
Зокрема, зазначено, що банк, який отримав повідомлення про зміну обслуговуючого банку в МД за операцією з експорту товарів, зобов’язаний не пізніше п’ятого робочого дня з дня отримання повідомлення про зміну обслуговуючого банку в МД завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за операцією резидента з експорту продукції.
Постанова НБУ від 31.03.2025 №40
набрала чинності 02.04.2025
Скасовано особливості держконтролю за продуктами під час воєнного стану
! Імпортерам продуктів харчування
Кабмін вніс зміну до своєї постанови від 07.05.2022 №537. А саме скасовано п. 1 Постанови №537, яким було передбачено що на період воєнного стану заходи державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин проводяться з урахуванням певних особливостей.
Такими особливостями були:
— заходи державного контролю у пунктах пропуску на державному кордоні України та зонах митного контролю на митній території України проводяться за наявності можливостей (умов) для їх проведення;
— у разі ввезення вантажів з продуктами заходи державного контролю проводяться у формі документальної перевірки та перевірки відповідності на державному кордоні, крім вантажів з продуктами, які підлягають фізичній перевірці на державному кордоні та лабораторним дослідженням (випробуванням);
— у разі ввезення вантажів з харчовими продуктами нетваринного походження та кормами нетваринного походження заходи державного контролю проводяться у формі документальної перевірки, крім вантажів, які підлягають перевірці відповідності на державному кордоні, фізичній перевірці на державному кордоні та лабораторним дослідженням (випробуванням) у певних випадках, та у разі, коли такі вантажі включені до переліку харчових продуктів нетваринного походження та кормів нетваринного походження, вантажі з якими при ввезенні (пересиланні) на митну територію України підлягають посиленому державному контролю, затвердженого наказом Мінагрополітики від 26.03.2018 №158.
Постанова КМУ від 28.03.2025 №345
набере чинності 02.06.2025
Держстат оновив форму №1-кб та ще три звіти
! Підприємствам, які подають статзвітність
Держстат продовжує щорічне традиційне оновлення форм державних статистичних спостережень. Цього разу затверджено нові форми:
— №51-вод (місячна) «Звіт про роботу підприємства водного транспорту», яку слід буде подавати за січень 2026 року (Наказ Держстату від 24.03.2025 №51);
— №31-вод (квартальна) «Звіт про перевезення вантажів і пасажирів водним транспортом», подаємо вперше за І квартал 2026 року (Наказ Держстату від 24.03.2025 №51);
— №1-кб (місячна) «Звіт про виконання будівельних робіт», буде введений в дію, починаючи зі звіту за січень 2026 року (Наказ Держстату від 24.03.2025 №49)
— №1-інновація (один раз на два роки) «Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства», подаємо за новою формою, починаючи зі звіту за 2025 рік (Наказ Держстату від 24.03.2025 №48).
Накази Держстату від 24.03.2025 №48, №49, №51
Зміни до спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів
! СГ, які здійснюють операції з відходами
Уряд вніс зміни до Порядку реалізації експериментального проекту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів. Зроблено це з метою забезпечення належного управління відходами, що утворюються в умовах дії правового режиму воєнного стану, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людей.
Так, дія Порядку також поширюватиметься на суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з відходами за кодами R1 — R13 та D1 — D15 відповідно до додатків 1 і 2 до Закону «Про управління відходами» за наявності певних документів, якщо діяльність, яка оцінена висновком державної екологічної експертизи або висновком з оцінки впливу на довкілля, відповідає вимогам Закону «Про управління відходами».
Постанова КМУ від 25.03.2025 №340
чинна з 01.04.2025
Порядок визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту та біоетанолу
! Виробникам спирту етилового, біоетанолу
Кабмін затвердив Порядок визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Цей Порядок встановлює механізм визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу шляхом проведення розрахунку максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Постанова КМУ від 28.03.2025 №350
набрала чинності 29.03.2025,
застосовується з 01.04.2025
Змінився порядок взаємодії інформаційних систем ДПСУ та ДМСУ
! Усім
Мінфін вніс зміну до Порядку взаємодії інформаційних систем Державної податкової служби України та Державної митної служби України щодо обміну інформацією, необхідною для адміністрування податків, зборів та інших обов’язкових платежів, здійснення контрольних процедур щодо дотримання податкового та митного законодавства.
Передбачено розширення переліку інформаційних ресурсів ДПС, які задіяні в інформаційній взаємодії з ДМСУ. До нього включено:
— Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах,
— Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального,
— Єдиний реєстр місць зберігання.
Наказ Мінфіну від 11.03.2025 №148
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 04.04.2025 не опублікований
До 2026 року публічні послуги переведуть в електронну форму
! Усім
Кабмін затвердив план заходів щодо переведення публічних послуг в електронну форму до 2026 року. У ньому:
— прописано 30 завдань,
— зазначено найменування заходів в межах виконання кожного зі завдань,
— визначено відповідальних виконавців та строки виконання.
Розпорядження КМУ від 21.03.2025 №263-р
чинне з 21.03.2025
Оновлено Ліцензійні умови для імпортерів ліків
! Імпортерам ліків
Кабмін вніс зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) з метою приведення їх у відповідність до вимог Закону №3860-ІХ.
Встановлено перелік вимог обов’язкових до виконання ліцензіатами, які отримали дозвіл на паралельний імпорт лікарських засобів, задля забезпечення населення України якісними та доступними лікарськими засобами, які були призначені та випущені в обіг для застосування на території держав — членів ЄС або Європейської асоціації вільної торгівлі, що є стороною Угоди про Європейську економічну зону.
Постанова КМУ від 28.03.2025 №352
чинна з 29.03.2025
Критерії важливості підприємству банківській сфері
! Банкам
Підставою для визначення підприємства таким, що має важливе значення для галузі національної економіки у сфері банківської діяльності, є відповідність одному або більше критеріям:
1) підприємство є банком, визначеним НБУ як системно важливий;
2) підприємство є банком, частка якого в загальній сумі кредитів, наданих клієнтам підприємствами, які є банками України (крім підприємств, які є банками, 75 відсотків і більше статутного капіталу яких належить державі, та підприємств, які є банками, віднесеними до категорії неплатоспроможних), без урахування суми кредитів, наданих підприємствам, які є банками, перевищує чотири відсотки та частка якого в загальній сумі коштів на рахунках клієнтів підприємств, які є банками України (крім підприємств, які є банками, 75 відсотків і більше статутного капіталу яких належить державі, та підприємств, які є банками, віднесеними до категорії неплатоспроможних), без урахування суми зобов’язань перед підприємствами, які є банками, перевищує чотири відсотки;
3) підприємство є банком, частка якого в загальній сумі гарантованих вкладів фізичних осіб у банківській системі (крім підприємств, які є банками, 75 відсотків і більше статутного капіталу яких належить державі, та підприємств, які є банками, віднесеними до категорії неплатоспроможних) перевищує чотири відсотки.
Постанова НБУ від 28.03.2025 №38
чинна з 29.03.2025
Кваліфікаційні вимоги для медиків та фармацевтів уніфікують
! Медикам та фармацевтам
Законом №4246-IX внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я.
Закон спрямований на впровадження системи підготовки кваліфікованих кадрів для галузі охорони здоров’я на відповідність міжнародним стандартам.
МОЗ затверджуватиме професійні стандарти, порядок атестації медичних, фармацевтичних та інших працівників сфери охорони здоров’я, що необхідно для визначення їх відповідності єдиним кваліфікаційним вимогам. Також визначено особливості підготовки, перепідготовки та безперервного професійного розвитку для професій у сфері охорони здоров’я.
Крім того, уточнюються правила навчання в лікарській резидентурі — новому етапі післядипломної освіти, що впроваджується в Україні.
Закон від 12.05.2025 №4246-IX
набрав чинності 27.03.2025,
буде введено в дію з 27.09.2025
Внесено зміни до Правил дорожнього руху
! Усім
Головна мета змін до ПДВ — зменшення заторів, підвищення рівня безпеки мопедистів та мотоциклістів на дорогах, а також гармонізація законодавства у сфері забезпечення безпеки дорожнього pyxy із законодавством країн Європи.
Відповідні зміни дозволять мопедам та мотоциклам (за винятком мотоциклів з боковим причепом, мотоколясок, триколісних транспортних засобів) проїзд на смугах для pyxy маршрутних транспортних засобів попутно загальному потоку транспортних засобів.
Постанова КМУ від 01.04.2025 №364
чинна з 03.04.2025
Спрощено постановку на облік чоловіків за кордоном
! Усім
КМУ ухвалив зміни до Постанови від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів».
Це рішення спрощує постановку на облік чоловіків за кордоном. Відтепер вони зможуть отримувати паспорти й інші документи, перебуваючи за межами України, без відвідання ТЦК і проходження ВЛК. Навіть застосунок «Резерв+» мати не обовʼязково.
Працівники закордонних підрозділів ДП «Документ» самостійно перевірятимуть статус військового обліку. У разі відсутності інформації про чоловіка віком від 18 до 60 років в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів його дані передаватимуться до цього реєстру.
Постанова КМУ від 01.04.2025 №370
набере чинності з дня її офіційного опублікування
станом на 04.04.2025 не опублікована