Особливості заповнення ТТН установлені розділом 11 «Правила оформлення документів на перевезення» Правил №363. Безпосередньо про ситуацію із заміною водія в цьому розділі нічого не сказано. То спочатку розглянемо, як діють у подібних ситуаціях.
ТТН при перевантаженні вантажу на інший автомобіль
У п. 11.8 Правил №363 наведено схожу ситуацію, коли вантаж перевантажується з одного автомобіля на інший. Там зазначено, що в разі перевантаження вантажу в процесі перевезення на інший автомобіль складають акт довільної форми в паперовій або електронній формі, в якому обов’язково зазначають:
— повне найменування, місцезнаходження (для юросіб) або прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання (для фізосіб-підприємців) власника транспортного засобу, який прийняв вантаж;
— прізвище, ім’я, по батькові водія, який прийняв вантаж;
— реєстраційний номер транспортного засобу перевізника, який прийняв вантаж;
— реєстраційний номер транспортного засобу перевізника, який здав вантаж.
Акт складають у двох примірниках, які підписують представники (водії) обох перевізників (по одному для кожного), проставляючи особисті підписи або ЕЦП.
Причому складання нової ТТН у цій ситуації не передбачається. Таким чином, у водія автомобіля, на який перевантажено вантаж, будуть один примірник зазначеного акта і початкова ТТН.
Водночас Мінінфраструктури в листі від 03.10.2013 №11253/25/10-13 зазначало, що, крім акта, в рядках ТТН із реквізитами перевізника, водія та автомобіля раніше наведені реквізити закреслюють (так, щоб їх можна було прочитати) і записують нові дані. Ці записи затверджує підписом відповідальна особа перевізника, яка керує перевантаженням.
Зверніть увагу: думка Мінінфраструктури щодо закреслення реквізитів і надписування нових нормами Правил №363 не підтверджується. У Правилах йдеться лише про акт. Тому робити закреслення чи ні, кожен суб’єкт господарювання вирішує самостійно.
ТТН при заміні водія
За правилом аналогії, в разі заміни водія можна скласти відповідний акт, подібний до того, що складається при перевантаженні вантажу на інший автомобіль. В акті зазначити, наприклад:
— прізвище, ім’я, по батькові водія, який здав автомобіль з вантажем;
— прізвище, ім’я, по батькові водія, який прийняв автомобіль з вантажем;
— місце, в якому відбулася заміна водіїв;
— час заміни;
— підписи водіїв тощо.
Причому сама ТТН передається від першого водія другому. Тобто замість початкової ТТН нова ТТН не виписується.
Крім складання акта, на наш погляд, можна в ТТН акуратно однією рискою закреслити дані про попереднього водія і написати дані нового водія. Але позаяк про закреслення у Правилах №363 нічого не сказано, робити чи ні таке закреслення, кожен суб’єкт господарювання має вирішити самостійно.