• Посилання скопійовано

Як зміниться форма ПН/РК та декларації з ПДВ?

29 липня ДПС на своєму сайті оприлюднила проєкт наказу Мінфіну «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України».

Проєкт наказу розроблено на виконання п. 8 розділу ІІ Закону №3706-ІХ з метою практичної реалізації податкових механізмів щодо застосування режиму експортного забезпечення до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільгосппродукції.

Зміни вносяться до:

  • форми податкової накладної та Порядку її заповнення;
  • форм та Порядку заповнення і подання звітності з ПДВ.

Крім того, ці форми й порядки до них будуть приведені у відповідність до норм Закону №2918 та №2155.

Про те, що з 1 липня у ПКУ вже діють зміни до обов’язкових реквізитів ПН, ми зазначили тут.

Щоправда, скористатися ними неможливо, доки уряд не запровадить режим експортного забезпечення до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільгосппродукції.

Зміни до форми ПН

Проєктом наказу Мінфіну передбачено:

1) викладення форми ПН у новій редакції у зв’язку з доповненням її новими реквізитами. А саме щодо:

  • зазначення інформації про договір (контракт), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та реквізитів митної декларації за такою операцією;
  • проставлення ознаки «власна сільськогосподарська продукція» у разі складання податкової накладної за операцією з постачання на митній території України та/або вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, які є власною сільгосппродукцією у розумінні пп. 14.1.33-1 ПКУ, що класифікується за кодом УКТ ЗЕД, до якого застосовано режим експортного забезпечення.

У проєкті зауважується, що зазначення платниками ПДВ у формі податкової накладної згаданої ознаки дозволить визначити обсяг сільгосппродукції, яку платник виробив самостійно. А також забезпечить розмежування власної сільгосппродукції та продукції, придбаної в інших виробників, з метою визначення походження товару.

У проєкті змін до Порядку №1307 сказано, що у верхній лівій частині податкової накладної на експорт:

  • у відповідному рядку графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» зазначають дату й номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі ставлять «X»;
  • в окремому рядку проставляють дату й номер відповідної митної декларації.

Це потрібно буде робити всім платникам-експортерам.

Зміни до форми декларації з ПДВ та додатків до неї

Проєктом пропонується викладення форм податкової звітності з ПДВ у новій редакції. Основні зміни — декларацію й уточнюючий розрахунок буде доповнено новими рядками, в яких відображатимуть операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та інформацію про коригування показників за такими операціями.

Додатків до декларації тепер буде шість!

Зокрема, об’єднають додатки 2 та 3 до декларації у додаток 2, у зв’язку з чим буде змінено порядкові номери додатків 4, 5, 6, 7 до декларації на додатки 3, 4, 5, 6.

В об’єднаному додатку 2 до декларації передбачено застосування оновленої таблиці 1, в якій структуровано порядок та змінено хронологію надання платниками податку інформації про розрахунок суми від’ємного значення та суми бюджетного відшкодування, а саме: в розрізі звітних (податкових) періодів, у яких виникло від’ємне значення; податкових накладних, згрупованих за періодами їх складання окремо стосовно кожного постачальника товарів/послуг, за яким сформовано таке значення, а також розрахунків коригування, складених на підставі пп. «в» пп. 97.4 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, у разі якщо таке коригування призвело до виникнення від’ємного значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ПКУ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню.

При цьому з метою повноти контролю правомірності декларування платниками податку суми від’ємного значення, яка сформована за результатами коригування податкових зобов’язань після завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів товарів та заявлена до бюджетного відшкодування, додаток 2 до декларації доповнено новою таблицею 1.1. У ній запропоновано зазначати інформацію про розрахунок сум податку за операціями з придбання товарів/послуг, які було враховано на погашення податкових зобов’язань, визначених за операціями з експорту окремих видів товарів, за умови фактичної сплати сум податку таким постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України.

Оновлена форма додатка 2 до декларації забезпечить автоматизовану перевірку правильності декларування платниками податків суми від’ємного значення під час електронної камеральної перевірки платників податку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ тощо.

Але при цьому до форми декларації вносяться й косметичні правки:

1) скасовано обов’язок щодо перерахунку частки використання необоротних активів, придбаних до 1 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях за результатами одного, двох і трьох років, наступних за роком, в якому вони почали використовуватися (введенні в експлуатацію), та відображення коригування податкового кредиту за результатами такого перерахунку в рядку 15 декларації як такого, що втратив актуальність у зв’язку з відсутністю норми Кодексу щодо необхідності проведення таких розрахунків. При цьому враховано можливість уточнення платниками податків таких показників шляхом передбачення у формі уточнюючого розрахунку рядка 15.2, в якому відображатиметься уточнення результатів коригування податкового кредиту за наявності підстав, визначених Кодексом;

2) до заповнення рядка 15 декларації застосовано новий порядок. Він передбачає відображення у такому рядку коригування податкового кредиту згідно з пп. 192.1.1 ПКУ у разі повернення товару/послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, при заповненні якого обов’язковим є подання додатка 1 до декларації;

3) у формі декларації та уточнюючого розрахунку деталізовано структуру таблиці, в якій зазначається інформація про зміну (збільшення/зменшення) залишку від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі ППР та/або уточнюючого розрахунку шляхом поділу такої інформації на два окремі блоки. При цьому у блоці про дані податкового повідомлення-рішення суму залишку від’ємного значення передбачено наводити в розрізі постачальників, за якими відбулася зміна залишку такої суми;

4) додаток 1 до декларації доповнено новою таблицею 1.3, в якій платники податку зазначатимуть відомості про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів на підставі розрахунків коригування, складених на підставі пп. «б», «в» пп. 97.4 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Така інформація, зокрема, дозволить забезпечити контроль за повнотою декларування зобов’язань та правильності визначення суми бюджетного відшкодування за такими операціями;

5) додаток 5 до декларації доопрацьовано щодо врахування під час розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях обсягів постачання за операціями з експорту окремих товарів. Крім того, скасували обов’язок щодо дублювання такого розрахунку частки за показниками попереднього календарного року, що розраховувався у декларації за січень, встановивши єдиний період — грудень, в якому розрахована частка застосовуватиметься як для здійснення перерахунку за підсумками календарного року, так і протягом наступного календарного року для визначення податкового зобов’язання відповідно до п. 199.1 ПКУ.

Для ознайомлення:

— Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України (.doc, 103.00 Kb) (Завантажити)

— Податкова накладна (Завантажити)

— Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (Завантажити)

— Податкова декларація з податку на додану вартість (Завантажити)

— Додаток 1 до податкової декларації з податку на додану вартість (Завантажити)

— Додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (Завантажити)

— Додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість (Завантажити)

— Додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість (Завантажити)

— Додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість  (Завантажити)

— Додаток 6 до податкової декларації з податку на додану вартість (Завантажити)

— Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (Завантажити)

До змісту номеру