Перехід юрособи із ЗС на ЄП групи 3
Для переходу потрібно подати заяву!
Заяву про перехід на ЄП потрібно подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (пп. 298.1.4 ПКУ), тобто остання дата подання заяви для переходу на ЄП з 1 січня 2025 року — це 16.12.2024.
Якщо не встигли подати заяву до 16.12.2024
Ті, хто не встиг подати заяву, зможуть здійснити перехід уже з ІІ кварталу 2025 року.
Зверніть увагу: з 24.12.2024 починає діяти нова форма заяви завдяки змінам, унесеним до Наказу №308 наказом Мінфіну від 11.09.2024 №440.
Форма заяви затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 №308, електронний ідентифікатор якої для юросіб — J0102003.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.
Причому перейти на ЄП можна тільки за умови, що обсяг доходу за 2024 рік не перевищує граничного розміру доходу, встановленого пп. 3 п. 291.4 ПКУ (1 167 розмірів мінзарплати, встановлений на 1 січня податкового (звітного) року). Для 2024 року така гранична сума становить 8 285 700 грн. Тож у розрахунку доходу треба зазначати суму не більше ніж гранична.
Як визначити суму доходу?
Позаяк заяву з розрахунком подають до закінчення року і за період з дати подання цих документів юрособа ще може не знати всієї суми доходу, яку отримає до кінця року, то потрібно зазначати прогнозований дохід, який планується отримувати за цей період.
Подібну пораду читаємо в «ЗІР» у відповіді на запитання (107.01.01): «Як визначається дохід за попередній календарний рік у разі прийняття ФОПом рішення про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня наступного року?».
Інші вимоги для переходу.
Для того щоб мати змогу перейти на ЄП групи 3, потрібно дотриматися ще двох вимог:
1) відсутність податкового боргу на день подання заяви (пп. 291.5.8 ПКУ);
2) провадження видів діяльності, не заборонених для платників ЄП групи 3. А заборонені види діяльності наведено у пп. 291.5.1 ПКУ.
Перехід на ЄП можливий лише один раз протягом календарного року (пп. 298.1.4 ПКУ).
А що зі статусом платника ПДВ?
Якщо юрособа була платником ПДВ і переходить на ЄП групи 3 зі ставкою 5%, яка не передбачає сплату ПДВ, то на підставі поданої заяви податкова служба автоматично анулює реєстрацію платника ПДВ (п. 184.2 ПКУ, п. 5.4 Положення №1130).
Тобто юрособі не потрібно самостійно додатково подавати заяву на анулювання реєстрації платником ПДВ. Водночас платник має не пізніше дати анулювання нарахувати компенсуюче ПДВ за залишками на дату анулювання товарів, послуг, необоротних активів, придбаних з ПДВ, виходячи з їх звичайної ціни (п. 184.7 ПКУ).
Якщо юрособа не була платником ПДВ і переходить на ЄП групи 3 (3%), яка передбачає сплату ПДВ, то, крім подання заяви на перехід на ЄП, потрібно ще окремо зареєструватися платником ПДВ, подавши відповідну заяву (пп. «в» п. 293.8 ПКУ). Заяву подають не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ (пп. 3 п. 3.6 Положення №1130), тобто остання дата подання заяви — 16.12.2024.
Подають заяву про реєстрацію платником ПДВ за формою №1-ПДВ (додаток 1 до Положення №1130). Електронний ідентифікатор цієї заяви для юросіб — J1310110.
Порада від практиків: аби не було відмови у переході на ЄП, дві заяви краще подати одночасно!
Оподаткування перехідних операцій.
Приклад 1 Товар відвантажили (послуги надали) на загальній системі, а оплату отримали на ЄП.
Фінансові результати від продажу враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток. А оплата, яка надходить під час перебування юрособи на ЄП, не включається до складу доходу, який оподатковується ЄП, згідно з пп. 6 п. 292.11 ПКУ.
Приклад 2 Оплату за товар (послугу) отримали на загальній системі, а відвантажили (надали) вже на ЄП.
Отримана оплата не враховується при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток. Водночас на суму відвантажених товарів (наданих послуг) збільшується дохід, який оподатковується ЄП, згідно з п. 292.6 ПКУ.
Приклад 3 ПДВ-наслідки перехідних операцій.
Дивимося запитання в ЗІР (101.06): «Чи виникають податкові зобов’язання з ПДВ у платника податку, у разі коли перша подія (відвантаження товарів, оформлення документа на постачання послуг або зарахування коштів від покупця) відбулася до його реєстрації таким платником?».
ДПС відповідає, що ПЗ при отриманні оплати не нараховуються, за умови що такий платник не обрав касового методу визначення податкового зобов’язання. Платник ПДВ, який застосовує касовий метод визначення податкових зобов’язань, повинен за фактом оплати постачених товарів/послуг задекларувати податкові зобов’язання з ПДВ. Подібний принцип першої події діє і щодо визнання податкового кредиту.
Перехід юрособи з ЄП групи 3 на ЗС
Для відмови від ЄП теж треба подати заяву!
Щоб відмовитися від ЄП, потрібно подати заяву за формою, про яку ми говорили вище, у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) (пп. 298.2.1 ПКУ). Тобто у разі переходу на ЗС з 01.01.2025 заяву треба подати не пізніше ніж 21.12.2024. Але це вихідний день. Тому граничний строк переноситься на перший робочий день, наступний за вихідним. Тобто на 23.12.2024.
Якщо юрособа перебувала на ЄП групи 3 (5%) і не була платником ПДВ, то, якщо вона за наслідками 2024 року відповідає критеріям обов’язкової реєстрації платником ПДВ, установленим п. 181.1 ПКУ (обсяг постачання понад 1 млн грн), потрібно обов’язково зареєструватися платником ПДВ. Для цього згідно з п. 183.4 ПКУ не пізніше ніж 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід, треба подати реєстраційну заяву за формою №1‑ПДВ. Про цю заяву ми сказали вище.
Оподаткування перехідних операцій.
Приклад 4 Товар відвантажили чи послуги надали на ЄП, а оплату отримали на ЗС.
У цій ситуації на дату відвантаження товару чи надання послуги вартість продажу не включається до складу оподатковуваного доходу платника ЄП. Але й отримана оплата не включається до складу оподатковуваного доходу платника податку на прибуток. Проте платник податку на прибуток застосовує податкову різницю згідно з п. 4-1 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ: збільшує фінрезультат до оподаткування на суму отриманої оплати і зменшує фінрезультат до оподаткування на суму собівартості відвантажених товарів чи наданих послуг.
Приклад 5 Оплату за товар (послугу) отримали на ЄП, а відвантажили (надали) вже на ЗС.
Отримана оплата включається до складу оподатковуваного доходу платника ЄП. Водночас доходи і витрати від відвантаження товару чи надання послуги формують фінрезультат до оподаткування вже у період, коли юрособа перебуває на ЗС. Але платник податку на прибуток ще повинен застосувати податкове коригування, встановлене п. 4-1 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ: зменшити фінрезультат до оподаткування на суму відвантажених товарів чи наданих послуг і збільшити фінрезультат до оподаткування на собівартість відвантажених товарів чи наданих послуг.
Нормативна база
- Положення №1130 — Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 №1130.