• Посилання скопійовано

Бухоблік анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним

21.06.2024 підприємство придбало ліцензію на оптову торгівлю пальним. У бухобліку вартість ліцензії віднесли на рахунок 39 і щомісяця списували частку вартості на витрати. 16.10.2024 ліцензію анулювали.

Якщо актив забезпечує одержання економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами (п. 8 НП(С)БО 16). Але яким чином потрібно робити цей систематичний розподіл, ані НП(С)БО 16, ані Інструкція №291 не встановлює.  Тому це питання має вирішуватися підприємством самостійно.

На наш погляд, це питання доречно прописати в обліковій політиці підприємства. Якщо щомісяця списували частину вартості на витрати, очевидно, застосовували метод розподілу, схожий до нарахування амортизації за прямолінійним методом. А отже, для розподілу за цим методом можна скористатися особливостями нарахування амортизації, передбаченими п. 26, 29 НП(С)БО 7.

За прямолінійним методом нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, в якому відповідний об’єкт став придатним для корисного використання, а припиняється з місяця, наступного за місяцем вибуття об’єкта. Якщо дотримуватися цих принципів, то за червень 2024 р. частину вартості з рахунку 39 на витрати не списують. Списання починається з липня 2024 р. Востаннє це треба зробити за жовтень 2024 р. Причому щомісячне списання ліцензії відносять, на наш погляд, на рахунок витрат 93 «Витрати на збут». А залишок вартості ліцензії на рахунку 39, що списується внаслідок її анулювання, у листопаді списують на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності», бо анулювання ліцензії відбулося у межах операційної діяльності підприємства.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру