• Посилання скопійовано

Що нового

Воєнний стан продовжено до 8 лютого 2025 року

!  Усім

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 07.11.2024 того самого дня набрав чинності Закон «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». Ним затверджено Указ Президента від 28.10.2024 №740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який продовжує строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 10 листопада строком на 90 діб.

Про наслідки продовження воєнного стану для бізнесу ми писали в «ДК» №45/2024.

Закон України від 29.10.2024 №4024-ІХ
чинний з 07.11.2024


Закон про реформування Держпраці офіційно опубліковано

!  Працедавцям

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 07.11.2024 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного гірничого нагляду, державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення» він набере чинності з 8 травня 2025 року.

Закон передбачає розмежування політик промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду. Це дозволить перерозподілити та оптимізувати функції між відповідними центральними органами виконавчої влади.

Зокрема, за Законом іншим органам передаються такі функції Держпраці:

— реєстрації та обліку великотоннажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів — до МВС;

— контролю за дотриманням законодавства про рекламу (щодо змісту реклами про вакансії) — до Держпродспоживслужби.

Крім цього, для дотримання принципу неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання Держпраці не проводитиме технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті.

Закон України від 08.10.2024 №3992-IX
набирає чинності з 08.05.2025


З 2025 року — відновлення планових перевірок Держлікслужбою

!  Аптекам

Уряд уніс зміни до Постанови від 13.03.2022 №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану».

Постановою КМУ передбачено: з 1 січня 2025 року відновити здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням госпсуб’єктами вимог законодавства щодо якості лікарських засобів, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з культивування рослин (крім конопель для промислових цілей), включених до таблиці I переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого Кабінетом Міністрів України, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до зазначеного переліку, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів).

Постанова КМУ від 05.11.2024 №1264
набирає чинності з 01.01.2025


Запроваджено режим експортного забезпечення

!  Платникам ПДВ

КМУ було запроваджено тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів.

Це стосується:

— меду натурального;

— горіхів волоських;

— пшениці і суміші пшениці та жита (меслину);

— жита;

— ячменя; овесу;

— кукурудзи;

— соєвих бобів;

— насіння соняшнику;

— ріпаку або кользи.

Про цей режим і правила його оподаткування ПДВ ми неодноразово розповідали у попередніх номерах «ДК». Адже це він спричинив, зокрема, оновлення форм податкової накладної та декларації з ПДВ.

Постанова КМУ від 29.10.2024 №1261
набирає чинності з 01.12.2024


Зміни у платі на розвиток електронної торгової системи

!  Усім

Уряд уніс зміни до низки постанов щодо плати на розвиток електронної торгової системи.

Змінами до Порядку продажу бурштину з Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України, Порядку відчуження об’єктів державної власності, Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, Порядку проведення аукціону (електронних торгів) з продажу спеціального дозволу на користування надрами, Порядку реалізації експериментального проєкту із запровадження проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів користування на умовах оренди акваторією (водним простором) внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України для цілей морської аквакультури шляхом електронних торгів передбачено, що оператор електронного майданчика, через який подано найвищу цінову пропозицію, у порядку, визначеному договором між адміністратором та оператором, вносить на банківський рахунок адміністратора плату на розвиток електронної торгової системи. Розмір плати на розвиток електронної торгової системи встановлюється з урахуванням ПДВ, вираховується з винагороди оператора, розмір якої встановлено цими порядками, та становить 30% такої винагороди.

Мінекономіки має щороку до 1 березня переглядати розмір плати на розвиток електронної торгової системи та у разі потреби подавати Кабміну відповідні пропозиції.

Постанова КМУ від 01.11.2024 №1256
чинна з 06.11.2024


Оновлено перелік критично важливих об’єктів

!  Усім

КМУ вніс зміни до Порядку визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності. Ці зміни стосуються розширення переліку критично важливих об’єктів, яким повинно бути забезпечено пріоритетне електропостачання відповідно до встановленого мінімального навантаження.

Перелік доповнено такими позиціями:

об’єкти сил безпеки і сил оборони за переліками, визначеними такими органами або центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України;

технічні засоби електронних комунікацій та/або споруди електронних комунікаційних мереж за переліками, визначеними Національним центром оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій.

Крім того, внесено зміни до Постанови Кабміну від 25.07.2024 №856 «Про внесення змін до Порядку визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності».

Постанова КМУ від 01.11.2024 №1260
чинна з 06.11.2024 та діє протягом періоду воєнного стану
і 6 місяців після його припинення або скасування


Зміни до Реєстру адмінправопорушень з безпеки дорожнього руху

!  Усім

МВС затвердило зміни до Положення про Реєстр адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Уточнено, що Реєстр формується відомостями про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, які відповідно до законодавства зафіксовані, у тому числі в автоматичному режимі, або порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) (за допомогою технічних засобів з функціями запису, зберігання, відтворення і передачі фото-, відеоінформації), або правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах).

Банк у разі зміни відомостей, що подавалися до Національного банку в анкеті керівника банку, головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера, керівника підрозділу внутрішнього аудиту банку, повідомляє про це Національний банк не пізніше останнього дня місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася зміна.

Наказ МВС від 18.10.2024 №708
набирає чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 13.11.2024 не опублікований


Зміни до Положення про ліцензування банків

!  Банкам

Нацбанк затвердив зміни до Положення про ліцензування банків.

Зокрема, пп. 10 п. 62 Положення тепер має такий зміст: набуття особою прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами частки в юрособі, яка зареєстрована чи є податковим резидентом або її місцезнаходженням є держава-агресор та/або має відокремлений підрозділ у державі-агресорі, крім випадків:

набуття особою прямо та/або опосередковано частки (акцій) у такій юрособі внаслідок звернення стягнення на частку (акції) з метою задоволення вимог кредитора;

набуття особою частки (акцій) в юрособі, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, через опціон (якщо договір опціону укладено до 04 травня 2024 року) / пенсійний фонд / інвестиційний фонд;

набуття особою частки (акцій) в юрособі, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, у межах реалізації юрособою, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, системи мотивації персоналу, включаючи пенсійні накопичення;

збільшення особою частки в юрособі, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, внаслідок анулювання частини власних акцій;

набуття особою частки (акцій) в юрособі, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, у результаті виплати дивідендів часткою (акціями).

Окремо внесено зміни до ознаки небездоганної ділової репутації юрособи, пов’язаними з дотриманням закону та публічного порядку. Так, нею є, зокрема, набуття особою прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами частки в юрособі, яка зареєстрована чи є податковим резидентом або її місцезнаходженням є держава-агресор та/або має відокремлений підрозділ у державі-агресорі, крім випадків:

набуття особою прямо та/або опосередковано частки (акцій) у такій юрособі внаслідок звернення стягнення на частку (акції) з метою задоволення вимог кредитора;

набуття особою частки (акцій) в юрособі, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, через опціон (якщо договір опціону укладено до 04 травня 2024 року) / інвестиційний фонд;

збільшення особою частки в юрособі, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, внаслідок анулювання частини власних акцій юрособою, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі;

набуття особою частки (акцій) в юрособі, яка володіє прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами часткою в такій юрособі, у результаті виплати дивідендів часткою (акціями).

Також Положення доповнено нормами, відповідно до яких банк у разі зміни відомостей, що подавалися до Нацбанку в анкеті керівника банку, головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера, керівника підрозділу внутрішнього аудиту банку, повідомляє про це Нацбанк не пізніше останнього дня місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася зміна.

Постанова НБУ від 01.11.2024 №131
чинна з 03.11.2024


Закон щодо підвищення безпечності та якості харчових продуктів

!  Усім

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 07.11.2024 Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення безпечності та якості харчових продуктів» набрав чинності з 08.11.2024. Згідно з ним, зокрема:

— у виробництві традиційних молочних продуктів забороняється використовувати, окрім іншого, рослинні жири та олії;

— під час виробництва харчових продуктів в Україні забороняється:

використання гідрогенізованих рослинних жирів та олій, пальмового стеарину у виробництві дитячого харчування;

використання гідрогенізованих рослинних жирів та олій, якщо вміст трансжирних кислот, які не є трансжирними кислотами, що природно містяться у жирах тваринного походження, у харчовому продукті, призначеному для кінцевого споживача, перевищує 2 грами на 100 грамів загальної кількості всіх жирів, що містяться в харчовому продукті;

— забороняється обіг харчових продуктів, призначених для кінцевого споживача, у яких вміст трансжирних кислот, які не є трансжирними кислотами, що природно містяться у жирах тваринного походження, перевищує 2 грами на 100 грамів загальної кількості всіх жирів, що містяться в харчовому продукті;

— заборонено використання для харчових продуктів назв «шоколад», «білий шоколад», «молочний шоколад», «родинний молочний шоколад», «шоколад «a la taza» та «шоколад «familiar a la taza», якщо в таких продуктах містяться тваринні жири, крім молочного жиру;

— заборонено використання для харчових продуктів назв «шоколад», «білий шоколад», «молочний шоколад», «родинний молочний шоколад», «шоколад «a la taza» та «шоколад «familiar a la taza», якщо в таких продуктах містяться рослинні жири, крім тих, що відповідають вимогам та зазначені у відповідному переліку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.

Зазначені положення щодо рослинних жирів не застосовуються до начинок, наповнювачів, добавлень, оздоблювальних/декоруючих елементів та інших інгредієнтів таких харчових продуктів, як шоколад, білий шоколад, молочний шоколад, родинний молочний шоколад, шоколад «a la taza» та шоколад «familiar a la taza;

— у маркуванні харчових продуктів, що містять рафіновані олії рослинного походження, у переліку інгредієнтів зазначається: напис «олія» з обов’язковим зазначенням назви рослини, з якої вона походить, або напис «рослинні олії» з обов’язковим зазначенням назв рослин, з яких вони походять. У переліку інгредієнтів рафіновані жири рослинного походження позначаються написом «рослинний жир (рослинні жири)» з обов’язковим зазначенням назв рослин, з яких вони походять. За наявності у складі харчового продукту гідрогенізованих жирів чи олій у маркуванні такого продукту обов’язково зазначається «повністю гідрогенізований (повністю гідрогенізована)» або «частково гідрогенізований (частково гідрогенізована)»;

— оператори ринку, які постачають харчові продукти, не призначені для кінцевого споживача або не призначені для постачання до закладів роздрібної торгівлі, у тому числі електронної торгівлі, повинні надавати іншим операторам ринку інформацію про вміст трансжирних кислот, які не є трансжирними кислотами, що природно містяться у жирах тваринного походження, якщо їх вміст у харчовому продукті перевищує 2 грами на 100 грамів загальної кількості всіх жирів, що містяться в харчовому продукті.

Закон України від 04.09.2024 №3947-IX
чинний з 08.11.2024


Затверджено перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню)

!  Усім

Кабмін затвердив перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню).

До зазначеного переліку включено:

— харчові продукти;

— лікарські засоби;

— засоби особистої гігієни (зубні щітки, щітки для волосся, пензлики для вій чи нігтів, помазки для гоління, щітки для особистої гігієни, манікюрні, педикюрні інструменти та інші подібні товари), косметична продукція та мийні засоби без захисної упаковки, яка перешкоджає вільному доступу до таких товарів;

— товари, нарізані або розкроєні під розмір, визначений споживачем.

Постанова КМУ від 01.11.2024 №1243
набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом від 10.06.2023 №3153-IX
«Про захист прав споживачів», але не раніше дня її опублікування.
Її опубліковано в «Урядовому курʼєрі» 06.11.2024

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру