• Посилання скопійовано

Годинна ставка у штатному розписі

Який вигляд матиме штатний розпис, якщо на підприємстві частині працівників установлено оклади, а частині — годинні тарифні ставки?

Законодавством не передбачено єдиних стандартів штатного розпису, тож він може мати довільну форму (крім бюджетних установ та організацій, які складають документ за формою відповідно до наказу Мінфіну від 28.01.2002 №57).

Одним із законодавчих документів, в якому згадується штатний розпис, є Господарський кодекс України. Зокрема, ч. 3 ст. 64 ГКУ передбачено, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, чисельність працівників та штатний розпис.

Розробляти штатний розпис потрібно, спираючись на внутрішні організаційно-нормативні документи: чинну структуру з чисельністю працівників, положення з оплати праці.

Позаяк у штатному розписі підприємства визначають чисельність працівників за кількістю штатних одиниць за кожною передбаченою штатним розписом посадою (професією), звертаємо увагу, що посади (професії) в штатному розписі мають бути визначені з дотриманням Класифікатора професій.

Керуючись вищезазначеними нормами, підприємству потрібно розробити штатний розпис, який включатиме не тільки оклади за професіями, а й погодинну тарифну ставку.

На практиці підприємства, в яких різна форма оплати праці — оклади та тарифні ставки, розробляють та застосовують два варіанти штатного розпису:

1) до графи «Посадові оклади, грн» додають тарифну ставку й отримують графу з назвою «Посадові оклади (годинна тарифна ставка), грн»;

2) додають окрему графу з назвою «Годинна тарифна ставка, грн» поруч із графою «Посадові оклади, грн».

У підсумку, щоб порахувати місячні витрати на оплату праці по підприємству, щодо працівників, яким оплата праці здійснюється погодинно, місячну зарплату визначають множенням годинної тарифної ставки на середньомісячну кількість робочих годин у календарному році. Тобто множенням годинної ставки за певною посадою на норму робочих годин за рік, а отриманий результат ділять на 12 (кількість місяців у році).

Установлюючи годинну тарифну ставку працівникові у штатному розписі, не забувайте про вимоги законодавства з мінімальної заробітної плати. Якщо для тих працівників, яким установлюється місячний оклад (тарифна ставка), діє межа, нижче від якої він не може бути, — і це прожитковий мінімум для працездатних осіб, то для тих, кому встановлюється годинна тарифна ставка, такою межею буде мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі.

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру