• Посилання скопійовано

Безоплатна передача майна між держпідприємствами: що з ПДВ?

Які особливості оподаткування ПДВ у разі безоплатної передачі майна від одного державного підприємства до іншого?

Звільнення від оподаткування за пп. 197.1.16 ПКУ

Від оподаткування звільняються операції з безоплатної передачі у державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їхню спільну власність об’єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їхніх повноважень (абз. 1 пп. 197.1.16 ПКУ).

На наш погляд, норми першого абзацу треба розуміти таким чином. Операції звільняються від оподаткування ПДВ за одночасного дотримання таких умов:

1) один платник ПДВ передає товари (об’єкти) іншому платникові ПДВ;

2) товари (об’єкти) передаються безоплатно;

3) отримувач безоплатного має бути державної чи комунальної власності;

4) товари (об’єкти) передаються за рішенням одного з цих органів, прийнятим у межах їхніх повноважень, — КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Далі дивимося другий абзац пп. 197.1.16 ПКУ: — норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об’єктів з балансу юрособи будь-якої форми власності на баланс іншої юрособи, яка перебуває у державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юросіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб’єкти операції платниками податку.

На наш погляд, норми другого абзацу треба розуміти таким чином. Операції звільняються від оподаткування ПДВ за одночасного дотримання таких умов:

1) товари (об’єкти) передаються безоплатно;

2) передає юрособа будь-якої форми власності;

3) отримує юрособа, яка перебуває у державній або комунальній власності;

4) передача здійснюється за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування;

5) рішення прийняті у межах повноважень цих органів;

6) юрособи не обов’язково мають бути платниками ПДВ.

Окремим випадком є передача основних засобів інфраструктури залізничного транспорту. Для таких операцій умови дещо інші. Перші три умови такі самі, як наведені вище. Але рішення можуть бути ухвалені юрособами, одна з яких передає, а інша приймає основні засоби.

Консультації податкової служби

Ми вище навели власну думку щодо того, як розуміти норму пп. 197.1.16 ПКУ. Але подібним чином консультує і податкова служба.

Наприклад, дивимося ІПК ДПСУ від 10.03.2023 №545/ІПК/99-00-21-03-02-06.

ДПС зазначає, що застосування норм пп. 197.1.16 ПКУ можливе за умови одночасного виконання таких вимог:

— передача здійснюється на безоплатній основі;

— операція здійснюється між двома платниками ПДВ або між двома юрособами;

— передача відбувається виключно у державну чи комунальну власність;

— операція здійснюється на підставі ухваленого відповідного рішення уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Нарахування компенсуючого ПДВ

Платник ПДВ, який безоплатно передає майно державному підприємству і користується пільгою за пп. 197.1.16 ПКУ, повинен ще нараховувати компенсуючі ПДВ за п. 198.5 і ст. 199 ПКУ.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру