• Посилання скопійовано

Подаємо декларацію з ЄП за І квартал

До 10.05.2024 (включно) платники ЄП групи 3, як фізособи, так і юрособи, мають подати до податкової служби декларацію з ЄП. У цій статті розглянемо особливості складання декларації — як юрособами, так і ФОПами.

Декларація платника ЄП — юрособи

Декларація затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 №578 (у редакції наказу Мінфіну від 15.12.2022 №438).

Електронний ідентифікатор форми декларації — J0103508, а додатка до декларації (розрахунок МПЗ) — J0135708.

Але додаток може подаватися тільки разом із річною декларацією. Тобто за І квартал 2024 року подається лише декларація, без додатка.

Дивимося запитання у ЗІР (108.01.05): «Чи зобов’язані ЮО — платники ЄП третьої групи, у яких протягом першого кварталу поточного року відсутні доходи, що підлягають оподаткуванню ЄП, подавати податкову декларацію платника ЄП третьої групи за І квартал поточного року?».

ДПС відповідає, що ні, не зобов’язані. Проте не буде помилкою, якщо таку декларацію подати. У ній слід заповнити лише шапку, наприкінці поставити підпис, ПІБ. А показники за доходами, за податковими зобов’язаннями не заповнюють через їх відсутність.

Особливості заповнення декларації юрособами наведемо в таблиці 1.

Таблиця 1

Особливості заповнення декларації платника ЄП групи 3 юрособи за І квартал 2024 року

Реквізит Заповнення
«Шапка» декларації (Розділ І. Загальні відомості)
Порядковий № за рік Якщо це перша квартальна декларація, то ставлять «1»
1. Тип податкової декларації Ставлять «Х» у комірці «Звітна»
2. Податковий (звітний) період «Х» у комірці «І квартал» і в цьому самому рядку зазначають звітний рік «2024»
3. Податковий період, що уточнюється Цей рядок заповнюють, якщо у звітній декларації за перший квартал платник виправляє помилки минулих періодів, згідно з п. 50.1 ПКУ. Наприклад, якщо виправляє декларацію за 2023 рік, то «Х» ставить у комірці «рік», а також зазначає рік — «2023»
4. Платник податку Наводять дані про платника податку.
У рядку КВЕД зазначають код основного виду економічної діяльності, відповідно до реєстраційних документів
5. Найменування контролюючого органу, до якого подається податкова декларація Податкова служба за основним місцем податкової реєстрації платника
Розділ ІІ. Дохід, що підлягає оподаткуванню
1. Сума доходу за податковий (звітний) період Зазначають суму оподатковуваного доходу: в графі 3 — яка оподатковується за ставкою 3%, в графі 4 — 5%
2. — 4. У цих графах відображають дохід, при отриманні якого слід перейти на загальну систему оподаткування (див. пп. 298.2.3 ПКУ)
5. Загальна сума доходу Сума доходу в рядках з 1 до 4
Розділ ІІІ. Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку
6. Сума ЄП Значення у рядку 1 множать на ставку ЄП. Результат для ставки 3% записують до графи 3, для 5% — до графи 4
7. Сума ЄП, що обчислюється в подвійному розмірі Суму значень у рядках з 2 до 4 множать на відповідну ставку ЄП (3% чи 5%) і множать на два (див. п. 293.5 ПКУ)
8. Загальна сума ЄП за податковий період Сума значень рядків 6 та 7
9. Сума ЄП за минулий податковий період У декларації за перший квартал цей рядок не заповнюють
10. Сума ЄП до сплати за податковий квартал Від значення в рядку 8 відняти значення в рядку 9. Але позаяк рядок 9 не заповнювали, до рядка 10 переносимо значення в рядку 8
11. Додатне значення різниці між сумою МПЗ і сумою сплачених податків Цей рядок може бути заповнено тільки у річній декларації. Тож у декларації за перший квартал рядок залишається порожній
12. Загальна сума ЄП до сплати Сума рядків 10 та 11. Але позаяк рядок 11 не заповнювали, до рядка 12 переносимо значення в рядку 10
Розділ ІV. Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок
Цей розділ заповнюють лише у разі самостійного виправлення помилок минулих періодів у звітній декларації, згідно з п. 50.1 ПКУ
13. Сума ЄП за даними декларації, що уточнюється Тут зазначають значення в рядку 12 декларації, що уточнюється
14. Уточнена сума ЄП Тут фіксують виправлене значення, яке мало зазначатися в рядку 12 декларації, що виправляється
15. Недоплата Цей рядок заповнюють, якщо значення в рядку 14 більше ніж у рядку 13. Тоді сюди записують різницю: рядок 14 мінус рядок 13
16. Переплата Цей рядок заповнюють, якщо значення в рядку 13 більше ніж у рядку 14. Тоді сюди записують різницю: рядок 13 мінус рядок 14
17. Штраф 3% Цей рядок заповнюють лише у разі подання уточнюючої декларації
18. Штраф 5% Цей штраф застосовують при самостійному виправленні у звітній декларації, згідно з пп. «б» п. 50.1 ПКУ. Але якщо виправляються помилки, допущені в період карантину чи в період воєнного стану, штраф не нараховується (див. п. 52-1, п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
19. Сума пені З підстав, наведених у попередньому рядку, в разі якщо виправляється помилка, допущена у період дії карантину чи воєнного стану, пеня не нараховується
Доповнення до податкової декларації
Якщо платник бажає пояснити окремі моменти заповнення декларації, він складає доповнення. Доповнення може бути на окремих аркушах, які додаються до декларації. І тоді кількість поданих аркушів наводять у полі «на: … арк.», а також пишуть номер і зміст доповнення. Але пояснення можуть бути записані лише у графі «Зміст доповнення»
До декларації додають:
Якщо додають додаток, то тут ставлять позначку. Але до декларації за перший квартал додаток не додають, тому позначку тут не ставлять
Наприкінці декларації ставлять дату заповнення, ім’я, прізвище та підпис керівника, головного бухгалтера

Декларація платника ЄП — фізособи

Декларація фізособи — платника ЄП групи 3 також затверджена Наказом №578.

Електронний ідентифікатор форми декларації — F0103308, додатка 1 до декларації (відомості про нарахування ЄСВ) — F0133108, а додатка 2 до декларації (розрахунок МПЗ) — F0133208.

Важливо! Для ФОПів на ЄП груп 1 і 2 застосовується така сама форма декларації, як і для ФОПів на ЄП групи 3, але електронний ідентифікатор для груп 1 і 2 інший, а саме — F0103406. Тож будьте уважні і не переплутайте ці форми. Тут теж додатки подають лише з річною декларацією. Тож за перший квартал подають лише саму декларацію.

Дивимося запитання в ЗІР (107.01.07): «Чи зобов’язані ФОП — платники ЄП першої — третьої груп, що не мають показників або об’єктів, які підлягають декларуванню (оподаткуванню), подавати податкову декларацію платника ЄП — ФОП?».

ДПС відповідає, що за відсутності у ФОПів — платників ЄП третьої групи протягом І кварталу, півріччя, трьох кварталів поточного року доходів та об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, декларація за такі періоди не подається.

Проте, знову ж таки, не буде помилкою, якщо таку декларацію подати. У ній слід заповнити лише шапку, наприкінці поставити підпис, ПІБ. А показники за доходами, за податковими зобов’язаннями не заповнюють.

Особливості заповнення декларації для ФОпів наведемо в таблиці 2.

Таблиця 2

Окремі особливості заповнення декларації платника ЄП групи 3 ФОПа за перший квартал

Реквізит Заповнення
«Шапка» декларації
1. Податкова декларація Ставлять «Х» у комірці «Звітна»
2. Податковий (звітний) період «Х» у комірці «І квартал», та рік — 2024
3. Податковий період, що уточнюється Цей рядок заповнюють, якщо у звітній декларації за перший квартал платник виправляє помилки минулих періодів, згідно з п. 50.1 ПКУ. Наприклад, якщо виправляє декларацію за 2023 рік, то «Х» ставить у комірці «рік», а також зазначає рік — «2023»
4. Найменування податкового органу, до якого подається звітність Зазначають податковий орган за місцем податкової адреси ФОПа (місцем проживання) (див. п. 45.1 ПКУ)
5. ПІБ Зазначають прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) платника податків згідно з реєстраційними документами
6. Адреса ФОПа Зазначають податкову адресу (місце проживання) ФОПа, адресу електронної пошти, телефон
7. РНОКПП Зазначають реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта. Серію (за наявності) та номер паспорта зазначають фізособи, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП й офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті
8. Особливі відмітки Ставлять «Х» у відповідній комірці, якщо фізособа припиняє ФОПа або переходить на загальну систему оподаткування
І. Загальні показники підприємницької діяльності
9. Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб) Зазначають найбільшу чисельність працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду.
Саме так відповідає ДПС на запитання в ЗІР (107.01.07): «Як платниками ЄП другої та третьої груп (крім е-резидентів у податковій декларації платника ЄП — ФОП заповнюється поле «Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб)», якщо кожного місяця кварталу чисельність найманих осіб або осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, була різною?»
10. Види підприємницької діяльності у звітному періоді Зазначають лише ті види підприємницької діяльності, які фактично здійснювалися у звітному періоді ФОПом.
Саме так відповідає ДПС на запитання в ЗІР (107.01.07): «Які види підприємницької діяльності вказуються у податковій декларації платника ЄП — ФОП (далі — Декларація): зазначені у витягу з реєстру платників ЄП чи лише ті, за якими фактично здійснювалася підприємницька діяльність у звітному періоді, та як здійснюється додавання рядків у полі 10 «Види підприємницької діяльності у звітному періоді» Декларації в електронному вигляді при створенні її в Електронному кабінеті?».
Важливо! Згідно з останнім оновленням в електронному кабінеті, при заповненні декларації автоматично в це поле підтягуються всі види економічної діяльності ФОПа, зазначені в його реєстраційних даних. Тому зайві види діяльності, за якими не було доходу протягом звітного періоду, потрібно видалити. Хоча увага: відповідальності за зазначення всіх видів діяльності немає. Тому навіть якщо ФОП залишить усі види діяльності, на наш погляд, штрафи йому не загрожують. Але думка податкової служби з цього питання нам не відома. Тому для уникнення непорозумінь радимо залишати лише ті види діяльності, за якими протягом звітного періоду отримувався дохід
Розділ ІІ та ІІІ платник ЄП групи 3 не заповнює
IV. Показники господарської діяльності для платників ЄП групи 3
Обсяг доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою:
05. 3% Обсяг доходу, отриманого ФОПом за звітний період (квартал), відповідно, рядок 05 заповнюють ФОПи, які застосовуються ставку 3% і є платниками ПДВ, а рядок 06 — застосовують ставку 5% і не є платниками ПДВ. Платники ПДВ зазначають суму доходу без врахування ПДВ.
Якщо кошти отримані, а потім договір розірвано, то в разі повернення коштів у тому кварталі, коли вони були отримані, такі кошти не включають до складу доходу. Якщо ж кошти повертаються в наступному кварталі, то їх включають до складу доходу в кварталі отримання і на їх суму зменшують дохід у кварталі повернення. Саме так відповідає ДПС на запитання в ЗІР (107.01.07): «Як ФОП — платник ЄП (першої — третьої груп) (крім е-резидента) у разі розірвання договору відображає у податковій декларації платника ЄП повернення коштів (авансу, передоплати) покупцю за товари (роботи, послуги) (у тому числі якщо їх отримання і повернення відбувається в різних податкових періодах)?». Але в цій самій відповіді зазначено, що зараз вона уточнюється! Тож, можливо, найближчим часом думка податкової служби щодо цього питання зміниться
06. 5%
07. Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15% Відображається згідно з п. 293.4 ПКУ в разі порушення платником ЄП умов перебування на ЄП: при перевищенні ліміту доходу (для 2024 р. — 8 285 700 грн); при отриманні доходу від діяльності, не зазначеної в реєстрі платників ЄП; при отриманні доходу внаслідок негрошових розрахунків; при отриманні доходу, отриманого від заборонених для платників ЄП видів діяльності.
Якщо заповнено цей рядок, платник ЄП з наступного за звітним кварталу повинен перейти на загальну систему оподаткування (див. пп. 298.2.3 ПКУ)
V. Визначення податкових зобов’язань з ЄП
08. Загальна сума доходу Підсумовують доходи, наведені в рядках 05, 06, 07. Наприклад, для ФОПа на ЄП 3 гр. (5%), який не припускався порушень за п. 293.4 ПКУ, а тому не заповнював рядок 07, і який заповнив тільки рядок 06, до рядка 08 переноситься значення саме цього рядка 06
09. Сума ЄП за ставкою 15% Сюди записують значення в рядку 07, помножене на 15%
10. Сума ЄП за ставкою 3% Значення в рядку 05, помножене на 3%
11. Сума ЄП за ставкою 5% Значення в рядку 06, помножене на 5%
12. Всього нараховано за звітний період Сума значень: рядок 9 + рядок 10 + рядок 11
13. Нараховано за попередній звітний період Тут відображають значення в рядку 12 попереднього періоду звітного року. Тобто для півріччя — рядка 12 декларації за перший квартал, для 9-ти місяців — рядка 12 декларації за півріччя.
У декларації за перший квартал цей рядок не заповнюють
14.1. Сума ЄП за звітний період. Сюди записують різницю: рядок 12 - рядок 13.
Але позаяк у декларації за перший квартал рядок 13 не заповнюють, то до рядка 14.1 переносять значення рядка 12
14.2. У декларації за перший квартал цей рядок не заповнюють.
Цей рядок можуть заповнювати лише в річній декларації платники, які складають додаток 2
14. Загальна сума ЄП Сюди записують суму: рядок 14.1 + рядок 14.2.
Але позаяк у декларації за перший квартал рядок 14.2 не заповнюють, то до рядка 14 переносять значення рядка 14.1.
Цей рядок має бути обов’язково заповнений!
VІ. Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок
Цей розділ заповнюють лише в разі самостійного виправлення помилок минулих періодів у звітній декларації, згідно з п. 50.1 ПКУ
15. Загальна сума ЄП за даними декларації, яка виправляється Сюди переносять значення рядка 14 декларації, яка виправляється. Наприклад, якщо виправляють дані декларації за 2023 рік, то вносять значення в рядку 14 такої декларації
16. Уточнена сума ЄП Зазначають виправлену суму ЄП, яка мала би зазначатися в рядку 14 декларації, що виправляється
17. Збільшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету Рядок 16 - рядок 15, якщо рядок 16 > рядка 15
18. Зменшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету Рядок 16 - рядок 15, якщо рядок 16 < рядка 15.
Зазначають як додатне значення, без знака «мінус».
19. Сума нарахованого штрафу Штраф застосовується при самостійному виправленні у звітній декларації, згідно з пп. «б» п. 50.1 ПКУ. У разі виправлення в поточній звітній декларації застосовується штраф 5%. При виправленні в уточнюючому розрахунку штраф буде 3%.
Але якщо виправляються помилки, допущені у період карантину чи у період воєнного стану, штраф не нараховується (див. п. 52-1, пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
20. Сума пені З підстав, наведених у попередньому рядку, якщо виправляють помилку, допущену в період дії карантину чи воєнного стану, пеня не нараховується
Розділ VII, в якому визначають зобов’язання зі сплати ЄСВ, заповнюють у разі складання додатка 1. Але такий додаток може складатися лише за наслідками року, тож і заповнюватися цей розділ може тільки в річній декларації. У декларації за перший квартал цей розділ не заповнюють
Доповнення до податкової декларації
Якщо платник бажає пояснити окремі моменти заповнення декларації, він складає доповнення. Доповнення може бути на окремих аркушах, які додають до декларації. У такому разі кількість поданих аркушів наводять у полі «на: … арк.», а також пишуть номер і зміст доповнення. Але пояснення можуть бути записані лише у графі «Зміст доповнення»
До декларації додають:
Якщо додають додатки, то тут ставлять позначку. Але до декларації за перший квартал додатки не додають, тому відмітку не ставлять
Наприкінці декларації ставляться дата подання декларації, ім’я, прізвище та підпис ФОПа або уповноваженої особи. Якщо декларацію заповнює уповноважена особа, то також зазначається її РНОКПП або серія (за наявності) та номер паспорта

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру