Оподатковують доходи, отримані фізособою-підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, згідно зі ст. 177 ПКУ.
Об’єктом оподаткування фізособи на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізособи-підприємця (п. 177.2 ПКУ).
Витрати на придбання вантажного автомобіля є витратами на придбання основного засобу. А такі витрати до складу витрат фізособи-підприємця не включають (пп. 177.4.5 ПКУ).
Фізособи-підприємці на загальній системі за власним бажанням мають право включати до складу витрат, пов’язаних із провадженням їхньої господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат (пп. 177.4.6 ПКУ). Також не амортизуються, а включаються повністю до витрат витрати на обслуговування та ремонт ОЗ. Ключовим моментом в обліку витрат є використання основного засобу в господарській діяльності ФОПа, що може бути документально підтверджено та економічно обґрунтовано.
Порядок нарахування амортизації у ФОПа врегульовано пп. 177.4.7 ПКУ. Фізособа-підприємець застосовує прямолінійний метод амортизації, а мінімальні строки корисного використання визначаються фізособою самостійно, але не менше від строків, установлених пп. 177.4.9 ПКУ. Зокрема, вантажний автомобіль належить до групи 3 як «інше» та має мінімальний строк корисного використання 5 років.
Оформлюють вантажний автомобіль на фізособу, яка в документах може виступати як фізособа-підприємець. Реєстрація на фізособу-підприємця не передбачена згідно з п. 6 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 №1388. Документами, що підтверджують факт придбання вантажного автомобіля, є договір, рахунок, акт-приймання передачі, технічний паспорт. Якщо постачальник є платником ПДВ, то на фізособу-підприємця буде складено податкову накладну.
У разі анулювання реєстрації платника ПДВ фізособа-підприємець зобов’язана визначити податкові зобов’язання в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання реєстрації як платника податку на товари/послуги, необоротні активи, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту, але не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності виходячи зі звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів (п. 184.7 ПКУ). Ця процедура не залежить від того, чи сам ФОП подав заяву про анулювання його як платника ПДВ, чи це відбулося за рішенням ДПС.