• Посилання скопійовано

Оподаткування податком на виведений капітал резидента «Дія Сіті» при виплаті дивідендів

Резидент «Дія Сіті», платник податку на особливих умовах, звітує раз на рік, за підсумками 9 місяців 2023 р. отримав прибуток, планує у грудні виплатити дивіденди. Які податкові наслідки, якщо дивіденди будуть за наслідками бухгалтерського прибутку і якщо будуть зі суми, що перевищує бухгалтерський прибуток?

Оподаткування дивідендів податком на виведений капітал

Об’єктом оподаткування резидента «Дія Сіті» — платника податку на особливих умовах є операції з виплати дивідендів власникові корпоративних прав (крім власника корпоративних прав, який є резидентом «Дія Сіті» — платником податку на особливих умовах) у сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.1 ПКУ (пп. 141.9-1.2.1 ПКУ).

База оподаткування визначається як сума дивідендів, які виплачуються на користь власника корпоративних прав (крім власника корпоративних прав, який є резидентом «Дія Сіті» — платником податку на особливих умовах) у грошовій формі та/або відмінній від грошової формі, за винятком дивідендів, які нараховуються на користь акціонера/учасника юрособи-емітента у вигляді акцій (часток, паїв), за умови що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів/учасників у статутному капіталі емітента та внаслідок якого збільшується статутний капітал емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 135.2.1.1 ПКУ).

Ставка податку — 9% (див. п. 136.8 ПКУ).

Таким чином, сума виплачених дивідендів оподатковується за ставкою 9%, крім випадку, коли:

— особою, яка отримує дивіденди, є інший резидент «Дія Сіті», платник податку на особливих умовах;

— дивіденди нараховуються на користь акціонера/учасника юрособи-емітента у вигляді акцій (часток, паїв), за умови що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів/учасників у статутному капіталі емітента та внаслідок якого збільшується статутний капітал емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Про оподаткування дивідендів у резидента «Дія Сіті» ми також писали в «ДК» №40/2022.

Авансовий внесок з податку на прибуток

Резиденти «Дія Сіті» платники податку на особливих умовах звільняються від обов’язку сплати авансових внесків з податку на прибуток у разі виплати дивідендів. Підставою для такого звільнення є внесення Законом від 14.12.2021 №1946-IX до п. 57.1-1 ПКУ нового пп. 57.1-1.8, згідно з яким починаючи з 01.01.2022 резиденти «Дія Сіті» — платники податку на особливих умовах звільняються від обов’язку сплати авансових внесків з податку на прибуток у разі виплати дивідендів.

Що таке дивіденди?

З огляду на вищенаведене постає запитання: що вважати дивідендами?

Дивіденди — це платіж, що здійснюється юр особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (пп. 14.1.49 ПКУ).

Для потреб оподаткування до дивідендів прирівнюється також, серед іншого, платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юрособою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини) тощо.

Тобто дивіденди — це платіж у зв’язку з розподілом чистого прибутку за даними бухобліку. Виходить, якщо виплачується платіж, розрахований зі суми, більшої за бухгалтерський прибуток, він уже не буде дивідендами.

На наш погляд, такий платіж вписується в поняття безповоротної фіндопомоги. Тому що безповоротна фінансова допомога — це сума коштів, передана платникові податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів (пп. 14.1.257 ПКУ).

Тож таку суму «дивідендів», на наш погляд, слід оподатковувати як безповоротну фіндопомогу.

Оподаткування безповоротної фіндопомоги податком на виведений капітал

Це питання розглядалося у ЗІР, підкатегорія 102.02 (запитання: «Чи включається до об’єкта оподаткування резидента «Дія Сіті» — платника податку на особливих умовах сума наданої резиденту/нерезиденту поворотної/безповоротної фінансової допомоги (у т. ч. вартість безоплатно наданого майна (робіт, послуг))?»).

Відповідно до пп. 141.9-1.2.6 ПКУ об’єктом оподаткування резидента «Дія Сіті» — платника податку на особливих умовах є операції з виплати (надання) особі, яка не є резидентом «Дія Сіті» — платником податку на особливих умовах, фінансової допомоги в сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.7, 135.2.1.8, 135.2.1.8-1 ПКУ.

У пп. 135.2.1.7 ПКУ йдеться, серед іншого, про фінансову допомогу, надану особі, яка не є резидентом «Дія Сіті» — платником податку на особливих умовах, якщо така фінансова допомога не підлягає поверненню.

Таким чином, така безповоротна фіндопомога оподатковується, як і дивіденди, — податком на виведений капітал, за ставкою 9%.

Але наголосимо, що ми навели власну думку щодо оподаткування дивідендів, які перевищують отриманий бухгалтерський прибуток. Думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру