• Посилання скопійовано

Звіт неприбутківців за 2022 рік: наші поради

1 березня — останній день подання Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткових організацій за 2022 рік. Розгляньмо, що відображати у Звіті та як виправляти помилки.

За якою формою звітувати?

Форму Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації затверджено наказом Мінфіну від 17.06.2016 №553 (у редакції наказу Мінфіну від 28.04.2017 №469).

Тобто вона залишається така сама, як і минулого року.

Граничний строк подання Звіту

Цей Звіт є річним і має статус податкової декларації. Отже, на нього поширюються строки, встановлені пп. 49.18.3 ПКУ — його подають протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

У 2023 році останній день подання Звіту — 1 березня!

Як складати Звіт?

Інструкції зі складання цього Звіту не затверджено, отже, неприбутковим організаціям доводиться покладатися на роз’яснення податківців та на зміст рядків форми Звіту. Але великих ускладнень під час заповнення ця форма не спричиняє, якщо пам’ятати про особливості ведення неприбутковими організаціями обліку доходів та витрат.

Класично Звіт має три форми: звітну, звітну нову та уточнюючу. На початку Звіту зазначають рік, за який його подають. Але є і місячна форма — про випадок, коли її застосовують, розповімо нижче.

Складається Звіт із трьох частин; перші дві понумеровано (частина І і частина ІІ), а третя має назву «Виправлення помилок».

Передбачає цей Звіт і подання додатків, про що свідчить рядок наприкінці форми: це додатки ГД, ВП та ФЗ.

При цьому додаток ФЗ, тобто фінзвітність, додають до Звіту всі неприбутківці. А от додаток ГД, тобто гуманітарна допомога, подають лише ті, хто здійснює операції з гуманітарною допомогою. Відповідно, і додаток ВП, тобто виправлення помилок, потрібен лише тим, хто у поточному Звіті виправляє помилки минулих звітних періодів.

Отже, Звіт передбачає заповнення лише тих показників, які відображають особливості діяльності неприбуткової організації залежно від закону, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.

Неприбуткова організація не провадила діяльності: чи подавати Звіт?

Так, подавати. Адже фінансову звітність складають усі юрособи, навіть ті, які ані доходів не отримували, ані витрат не мали протягом звітного періоду. А така фінзвітність є невід’ємною частиною — додатком до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткових організацій.

Частина І

Частину І Звіту заповнюють усі неприбуткові організації незалежно від того, дотрималися вони вимог, визначених п. 133.4 ПКУ, чи ні.

У рядках 1.1 — 1.11 частини І Звіту відображають доходи, одержані неприбутковими організаціями, а у рядках 2.1 — 2.6 Звіту — суми видатків (витрат).

І ці доходи та видатки, що їх відображають у Звіті, формуються за правилами бухгалтерського обліку, тобто у момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати коштів.

Зокрема, у рядку 1.6 Звіту показують загальну суму отриманої неприбутковою організацією безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, милосердя тощо, у тому числі:

— у рядку 1.6.1 — благодійну допомогу;

— у рядку 1.6.2 ГД — гуманітарну допомогу, яка дорівнює сумарному значенню графи 9 розд. ІІ додатка ГД до Звіту.

Про те, як відрізнити гуманітарну допомогу від благодійної, ми розповідали в «ДК» №31/2022.

При цьому у рядку 1.6 Звіту (та відповідно у рядках 1.6.1, 1.6.2 ГД та 1.6.3) відображають вартість фактично отриманих неприбутковою організацією безоплатних надходжень активів (коштів, майна), товарів (робіт, послуг), у т. ч. надходжень на розрахунковий рахунок (та/або до каси) у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань.

Аналогічно фіксують видатки неприбуткової організації щодо використаних безоплатних надходжень або надходжень у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань (рядок 2.4 та рядки 2.4.1, 2.4.2 ГД, 2.4.3 Звіту відповідно). При цьому до рядка 2.4.2 ГД Звіту переносять сумарне значення графи 8 розд. ІІІ додатка ГД до Звіту.

Відповідно у рядку 2.6 (та рядках 2.6.1, 2.6.2 ГД і 2.6.3) відображають вартість фактично переданих безоплатно (використаних) активів (коштів, майна), товарів (робіт, послуг), сум безповоротної фінансової допомоги, благодійної допомоги чи добровільних пожертвувань, у т. ч. перерахованих з розрахункового рахунку (та/або виданих із каси).

Додаток ГД до Звіту неприбуткові організації подають обов’язково в разі здійснення операцій із гуманітарною допомогою.

Частина ІІ

Частина ІІ Звіту передбачена для розрахунку податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств, її заповнюють лише неприбуткові організації, які не дотрималися вимог, визначених п. 133.4 ПКУ.

Такі неприбуткові організації у рядках 2 та 3 заголовної частини Звіту проставляють позначку про такий особливий звітний (податковий) період «Місяць», який зазначається в разі подання Звіту за період з початку року до останнього дня місяця, в якому вчинено порушення.

Нагадаємо!

Підпунктом 133.4.3 ПКУ визначено: у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених п. 133.4 ПКУ, а для релігійної організації — вимог, визначених абзацом 2 пп. 133.4.1 і пп. 133.4.2 ПКУ, така неприбуткова організація зобов’язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) до останнього дня місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. Податкове зобов’язання розраховується виходячи зі суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація вилучається контролюючим органом з Реєстру та вважається платником податку на прибуток для потреб оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено порушення.

Тобто ось саме такі порушники й подають Звіт із заповненням частини ІІ. Та зверніть увагу: для такого Звіту — власні строки подання! Тобто якщо ви протягом року порушили умови цільового використання коштів, установлені для неприбутківців, то відзвітувати про це треба, не чекаючи закінчення звітного року! Навіть якщо порушення сталося у грудні 2022 року, подати Звіт із визначеною сумою податку на прибуток треба було до 20 січня 2023 року.

У рядку 5 Звіту відображають розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, і він дорівнює сумі рядків 3 та 4 Звіту.

Об’єкт оподаткування розраховують зі суми операції (операцій) нецільового використання активів (рядок 3) та/або суми доходу (прибутку) чи її частини, що була розподілена серед засновників (учасників), членів неприбуткової організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних із ними осіб (рядок 4).

Водночас сума операції (операцій) нецільового використання активів складається зі суми рядка 3.1 ГД «гуманітарна допомога» (дорівнює рядку «Усього» графи 7 розд. IV додатка ГД) та рядка 3.2 «вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), які використані на цілі інші, ніж фінансування видатків на утримання неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій».

А далі, якщо порушення сталося протягом року, за період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов’язана щокварталу подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду, та подавати фінансову звітність у порядку, встановленому для платників податку на прибуток.

З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ ПКУ для платників податку на прибуток.

Виправлення помилок

У разі якщо неприбуткова організація виявила помилку в раніше поданому за 2022 рік Звіті, вона має право подати:

— Звіт з позначкою «звітний новий» — у разі подання такого Звіту до 1 березня 2022 року (включно);

— Звіт з позначкою «уточнюючий» — у разі його подання після 1 березня 2023 року.

Зміни до поданого Звіту вносять у порядку, визначеному ст. 50 ПКУ для внесення змін до податкової звітності.

Зверніть увагу!

У разі самостійного виправлення помилок, допущених у частині І Звіту, в уточнюючому Звіті та у додатку ВП, який подається у складі Звіту (звітного або звітного нового), зазначають правильні показники з урахуванням уточнень без заповнення частини «Виправлення помилок» Звіту і таблиці 2 «Результати виправлення помилок» додатка ВП, бо у частині І Звіту відображають доходи та видатки (витрати) неприбуткової організації, які не призводять до визначення податкового зобов’язання.

Пунктом 50.1 ПКУ встановлено: якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Звіт із позначками «звітний новий» та «уточнюючий» повинен містити повну інформацію про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за звітний (податковий) період.

Передбачає п. 50.1 ПКУ й інший шлях виправлення помилок минулого звітного періоду в податковій звітності — це можна зробити у поточному Звіті, заповнивши додаток ВП. Або навіть у звітному новому Звіті, — який додасть такі коригування за минулий звітний період до поточного Звіту.

А коли ж тоді заповнювати цю третю частину Звіту?

Вона передбачена для випадку, якщо неприбуткова організація виявила, що було порушення умов п. 133.4 ПКУ, про які у Звіті не зазначено. Тобто у Звіті треба було зазначили податок на прибуток до сплати, а цього не зробили.

У разі порушення вимог, визначених п. 133.4 ПКУ, неприбуткова організація зобов’язана подати Звіт у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду (20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця). Звіт складають за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою, якщо таке визнання відбулось пізніше) до останнього дня місяця, в якому вчинено порушення.

Пам’ятайте!

Якщо припустилися порушень вимог, визначених п. 133.4 ПКУ, неприбуткова організація вилучається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій і стає платником податку на прибуток на загальних підставах з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено порушення.

У Звіті зазначають суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, яка розраховується за ставкою 18 відс. від суми коштів, витрачених не за цільовим призначенням, та/або суми доходу (прибутку) чи її частини, що були розподілені серед засновників (учасників), членів неприбуткової організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб, та відображається у рядку 06 частини II Звіту.

Якщо виправляються помилки, допущені під час заповнення частини ІІ Звіту, то у частині ІІ уточнюючого Звіту зазначають правильні показники з урахуванням уточнень, а у рядках 07 — 10 частини «Виправлення помилок» Звіту — суми уточнень податкових зобов’язань та суми нарахованого штрафу та пені, які розраховуються шляхом порівняння показників уточнюючого Звіту та Звіту, який уточнюється. Зокрема, у рядку 07 фіксують збільшення (зменшення) податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду. У разі виправлення помилок шляхом подання уточнюючого Звіту додаток ВП не заповнюють.

Доповнення до Звіту

На підставі п. 46.4 ПКУ неприбуткова організація може подати доповнення до Звіту з поясненням заповнення показників частини ІІ Звіту, яке може бути складене за довільною формою та буде використане контролюючим органом під час аналізу показників такого Звіту.

Про наявність та зміст такого доповнення неприбуткова організація зазначає наприкінці Звіту в окремому рядку.

Якщо помилки, допущені при заповненні частини ІІ Звіту, виправляють у звітному (звітному новому) Звіті за податковий період, наступний за періодом, у якому їх виявлено, то в додатку ВП відображають правильні показники за податковий період, який уточнюється, та, порівнюючи їх з відповідними рядками Звіту, що уточнюється, визначають суму збільшення (зменшення) податкового зобов’язання з податку на прибуток, суму пені та штрафу (рядки 07 — 09 таблиці 2 «Результати виправлення помилок» додатка ВП). Суму збільшення (зменшення) податкового зобов’язання, пені та штрафу з додатка ВП переносять до частини «Виправлення помилок» (рядки 07 — 09) Звіту.

Водночас, якщо потрібно уточнити показники, які відображаються у частині I Звіту, неприбуткова організація також може подати Звіт із позначкою «звітний новий», навіть якщо це не спричинює визначення податкових зобов’язань.

Проте, якщо неприбуткова організація помилково нарахувала та сплатила податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств, то у рядку 06 Звіту ставлять «нуль». Порівнюючи рядок 06 з відповідним рядком Звіту, який уточнюється, у рядку 07 Звіту визначають суму зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств.

Автор: Бикова Ганна

До змісту номеру