• Посилання скопійовано

Щодо зберігання за мобілізованими працівниками середнього заробітку після 19.07.2022 й індексації заробітної плати у 2023 році

Лист Міністерства економіки України від 12.05.2023 №4707-05/21741-09

Суттєво. На думку Мінекономіки, протягом 2023 року за працівником має зберігатися сума індексації заробітної плати та грошового забезпечення, яка виникла за період до січня 2023 року.

!  Працедавцям

Міністерство економіки України розглянуло Ваше звернення від 09.05.2023 щодо зберігання за мобілізованими працівниками середнього заробітку після 19.07.2022 й індексації заробітної плати у 2023 році та в межах компетенції повідомляє.

Законом України від 01.07.2022 №2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі — Закон №2352-IX), який 19.07.2022 набрав чинності, внесено зміни до статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) в частині виключення норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

Враховуючи, що прикінцевими та перехідними положеннями Закону №2352-IX не визначено жодних особливостей застосування положень частини третьої статті 119 КЗпП, з дня набрання чинності Законом за працівниками, призваними (прийнятими) на військову службу як до дня набрання чинності Законом, так і після цього, передбачено обов’язок збереження лише місця роботи і посади.

Відтак, з моменту набрання чинності Законом №2352-IX не вбачається правових підстав для продовження виплати роботодавцем середньої заробітної плати працівникам, які були прийняті (призвані) на військову службу до дня набрання чинності Законом №2352-IX.

Водночас таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Нарахування та виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Також повідомляємо, що Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі — Закон) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін. Підставою для проведення індексації є перевищення індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого цим Законом у розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону на 2023 рік зупинено.

Тобто у 2023 році не проводиться нарахування сум індексації, які визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (зі змінами), роз’яснення норм якого надає Міністерство соціальної політики України.

В той же час станом на грудень 2022 року різні категорії працівників отримували певні суми індексації, зокрема, заробітної плати та грошового забезпечення, які склалися внаслідок рівня інфляції за 2022 рік та попередні роки.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи зазначене, на нашу думку, вважаємо, що протягом 2023 року за працівником має зберігатися сума індексації заробітної плати та грошового забезпечення, яка виникла за період до січня 2023 року (до зупинення дії Закону).

Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.

Враховуючи те, що в Україні введено воєнний стан, Мінекономіки мінімізує використання паперового документообігу, у зв’язку з чим відповідь надається електронною поштою.

Заступник Міністра економіки України Т. БЕРЕЖНА

До змісту номеру