• Посилання скопійовано

Наслідки помилки у призначенні платежу при сплаті податку на прибуток

Підприємство у 2022 році сплачувало податок на прибуток за 2021 рік і помилилося в призначенні платежу, зазначивши неправильний код ЄДРПОУ. Як виправити помилку?

До інтегрованих карток платників (ІКП) платежі вносять виходячи з інформації, зазначеної в полі «Призначення платежу» платіжного доручення (пп. 2 гл. 2 розд. III Порядку №51).

1 Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 12.01.2021 №5.

Тому, якщо навести неправильний код ЄДРПОУ, оплата надійде не на особовий рахунок платника, а на рахунок іншої особи, код якої зазначено. Якщо ж наведено код неіснуючої особи, платіж буде внесено до ІКП зі спеціальним кодом «Платежі до з’ясування» (п. 2 гл. 2 розд. III Порядку №5).

В обох випадках у підприємства-платника утвориться недоплата податку. В наведеній ситуації платіж завис у платежах до з’ясування. По суті, такий платіж є помилково сплаченою сумою податкового зобов’язання.

Повертаються такі платежі згідно з нормами ст. 43 ПКУ.

Обов’язковою умовою для повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (п. 43.3 ПКУ).

Відповідно до п. 43.4 ПКУ, платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:

— на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг;

— на єдиний рахунок (у разі його використання);

на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;

— готівкою у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

Водночас, за наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на рахунок такого платника податків у банку, або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком за відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг — здійснюється лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ПКУ).

Отже, позаяк підприємство має податковий борг, воно може повернути на власний банківський рахунок помилково перераховані кошти лише після того, як погасить борг.

Але замість того щоб повертати кошти на власний банківський рахунок, підприємство в заяві може обрати напрям перерахування коштів — на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів.

Заяву можна подати через електронний кабінет.

Заяву подають до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (п. 43.5 ПКУ).

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів повертає помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання та пеню платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Тобто підприємство має отримати кошти не пізніше 20 календарних днів з дня подання заяви — за визначеним шляхом їх перерахування.

Причому в п. 43.5 ПКУ наголошено, що контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку.

Хоча в ПКУ такої відповідальності не встановлено.

З усього наведеного вище випливає такий висновок.

Підприємство має подати заяву до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми, в якій зазначити напрям перерахування коштів — на погашення податкового боргу з податку на прибуток. Заяву можна подати через електронний кабінет.

У строк не пізніше 20 календарних днів з дня подання заяви кошти мають бути перераховані в рахунок боргу.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру