2022 рік — перехідний період
Війна, звісно, відтермінувала багато змін, які планувалися на 2022 рік. Спочатку планувалося ввести новий механізм справляння роздрібного акцизу з тютюнових виробів з 1 січня 2022 року. Але до війни його запустити не встигли, оскільки лише на 1 травня 2022 року депутати внесли необхідні зміни до БКУ. Тому новий механізм запустили із зауваженням (п. 40 підр. 5 р. ХХ ПКУ): «Тимчасово, до 1 січня 2023 року, сплата акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну), вироблених до 1 квітня 2022 року, в тому числі іноземними виробниками, та не реалізованих кінцевим споживачам до 1 квітня 2022 року, здійснюється у порядку та на умовах, що діяли до 1 квітня 2022 року».
Іншими словами, з 1 травня до 31 грудня 2022 року акцизний податок з продажу тютюнових виробів за ставкою 5% сплачували:
— виробники та імпортери тютюнових виробів — при першому продажі тютюнових виробів у роздрібній торгівлі або суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з оптової та/або роздрібної торгівлі такими виробами, — пп. 216.14 ПКУ, який набрав чинності з 1 травня 2022 року;
— роздрібні торговці тютюновими виробами сплачували 5% акциз лише з тих виробів, що вироблені до 1 квітня 2022 року та не реалізовані кінцевим споживачам до 1 квітня 2022 року.
Виробникам та/або імпортерам, СГ оптової торгівлі — разом із даними щодо кількості та вартості продукції, реалізованої починаючи з 1 травня 2022 року, у первинних супровідних документах (товарно-транспортні накладні тощо) треба було зазначати дату її виробництва (або позначку щодо вироблення продукції до або після 1 квітня 2022 року) та максимальну роздрібну ціну.
Щодо цін, за якими слід реалізовувати тютюнові вироби: визначаючи ціну, за якою роздрібні торговці продають тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, необхідно враховувати 5% акцизу з реалізації таких підакцизних товарів. Це стосується всіх товарів (вироблених до та після 1 квітня 2022 року), адже визначення максимальної роздрібної ціни у пп. 14.1.106 ПКУ не змінилося. Тож роздрібні торговці, як і раніше, формують граничну ціну таким чином: МРЦ + 5%.
Ні самоштрафу, ні пені
Максимальні роздрібні ціни — ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.
Але сума акцизного податку в 2022 році визначалася тільки за тими товарами, що були вироблені до 1 квітня 2022 року. Відповідно, і в чеку РРО зазначали акциз тільки щодо цих товарів (окремим рядком літерне позначення, розмір ставки акцизу, загальну суму такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами). Нарахування акцизу зумовлювало і необхідність подання декларації з акцизного податку для тих роздрібних торговців, які продавали товари, вироблені до 1 квітня 2022 року.
Тютюнові товари, вироблені після 1 квітня 2022 року, в 2022 році продавалися за граничною ціною МРЦ + 5%, але без нарахування акцизного податку.
За ті місяці, коли не було продажів тютюнових виробів із нарахуванням 5% акцизу, акцизну декларацію не подають — так консультують податківці в ЗІР, підкатегорія 114.07.
Отже, у 2022 році роздрібний торговець тютюновими виробами, який мав ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, був зобов’язаний подавати декларацію акцизного податку за звітні місячні періоди:
— до квітня 2022 року включно — з усього обсягу реалізованих тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну;
— травень — грудень 2022 року — лише за ті місячні звітні періоди, в яких він провадив роздрібну торгівлю тютюновими виробами, тютюном та промисловими замінниками тютюну, виробленими до 1 квітня 2022 року, в тому числі іноземними виробниками, та не реалізованими кінцевим споживачам до 1 квітня 2022 року, з яких відповідно мало бути обчислено податкове зобов’язання.
2023 рік: роздрібні торговці тютюном уже не є платниками акцизу
1 січня 2023 року зазначений вище перехідний період закінчився і роздрібні торговці тютюновими виробами перестали бути платниками роздрібного акцизу.
Тепер платники акцизу за ставкою 5% з тютюнових виробів — це виробники та/або імпортери тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які реалізують їх, — пп. 212.1.17 ПКУ. Ці платники нараховують акцизний податок за ставкою 5% у разі реалізації ними виробів у роздрібній торгівлі або тим СГ, які провадять діяльність з оптової та/або роздрібної торгівлі такими виробами (п. 221.7 ПКУ).
У 2023 році роздрібні торговці тютюновими виробами вже остаточно звільнені від роздрібного акцизу незалежно від дати виготовлення тютюнових виробів. Тож навіть якщо суб’єкт господарювання — роздрібний торговець має залишки тютюнових виробів, вироблених до 1 квітня 2022 року, вони вже продаються без акцизу.
Позаяк роздрібні торговці тютюновими виробами вже не є платниками акцизу за ставкою 5%, вони вже не мають обов’язку подавати декларацію з акцизу, тому що декларацію подають лише платники акцизного податку (слово «платники» у п. 223.2 ПКУ означає платників саме акцизного податку — пп. 14.1.187 ПКУ).
Отже, якщо СГ торгує лише тютюновими виробами, то у 2023 році він уже не зобов’язаний нараховувати акциз та подавати декларацію. А якщо СГ торгує не тільки тютюновими виробами, а ще й алкоголем, то у нього залишається обов’язок подавати акцизну декларацію — розділ Д та додаток 6. Але вже тютюнові вироби туди не включає і рядок Д2 у розділі Д декларації та рядок 1.4 у додатку 6 та, відповідно, додаток 6-1 не заповнює. У рядку Д1 додатка 6 наводить тільки обсяг продажу алкогольних напоїв у розрізі кодів територій, на яких продаются алкогольні напої.
Консультують податківці
...суб’єкт господарювання, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, в порядку та на умовах, що діяли до 01 травня 2022 року, зобов’язаний подавати декларацію акцизного податку щодо оподаткування 5 відс. акцизним податком з роздрібної торгівлі підакцизних товарів за звітні місячні періоди:
по квітень 2022 року включно — з усього обсягу реалізованих тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну;
травень — грудень 2022 року — лише за ті місячні звітні періоди, в яких здійснено ним роздрібну торгівлю тютюновими виробами, тютюном та промисловими замінниками тютюну, які вироблені до 01 квітня 2022 року, в тому числі іноземними виробниками, та не реалізовані кінцевим споживачам до 01 квітня 2022 року, з яких відповідно має бути обчислено податкове зобов’язання.
«Питання дня» ДПСУ від 18.07.2022
Відображення в чеку РРО тютюнових виробів без акцизу
Позаяк з 1 січня 2023 року роздрібні торговці тютюновими виробами не сплачують акцизу за ставкою 5%, вони не відображають цей акцизний податок у чеку РРО під час продажу таких виробів.
Увага! З 1 січня 2023 року тютюнові вироби відображаються у фіскальних чеках без нарахування акцизу за ставкою 5%. А помилкове відображення акцизу в чеку не спричиняє обов’язку СГ сплачувати цей акциз і подавати декларацію.
На нашу думку, навіть якщо в чеку буде нараховано акциз за ставкою 5% на вартість тютюнових виробів і ця сума потрапить до Z-звіту, це не є причиною подавати декларацію з акцизу за той місяць, коли були видані такі чеки.
Також вважаємо, що фіскальний чек, у якому буде зайво нарахований акциз, але який містить усі обов’язкові реквізити фіскального чека, передбачені Положенням №13, має вважатися таким, що відповідає встановленій формі.
Хоча, звісно, податківці можуть мати власну думку з цього приводу. І чи не вважатиметься таке додавання 5% акцизу в чеку перевищенням максимальних роздрібних цін?
Застосування МРЦ у 2023 році
Продаж СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються МРЦ, не може здійснюватися за цінами, вищими за МРЦ, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 14.1.106 ПКУ).
Відповідно до п. 220.1 ПКУ виробник або імпортер товарів (продукції) встановлює МРЦ на підакцизні товари (продукцію) шляхом декларування таких цін. Установлені виробником або імпортером МРЦ на підакцизні товари (продукцію) наносять на споживчу упаковку таких товарів разом із датою їх виробництва (п. 220.11 ПКУ).
Отже, у 2023 році платники акцизу — імпортери та виробники декларують максимальні роздрібні ціни. Але вони не містять акцизу. Тому роздрібні продавці тютюнових виробів можуть торгувати ними за ціною, яка не перевищує МРЦ + 5% акцизного податку. Вартість тютюнових виробів, вище за яку не дозволено їх реалізацію, можна отримати, помноживши МРЦ на 1,05.
На практиці вже трапляються випадки, коли закупівельна (оптова) ціна тютюнових виробів є більшою, ніж задекларовані виробником чи імпортером МРЦ. У тому разі, коли ціна закупівлі перевищує МРЦ більше ніж на 5%, немає можливості отримати прибуток від роздрібного продажу таких тютюнових виробів. Тож будьте уважні під час укладання договорів із постачальниками.
Нагадаємо!
Згідно зі ст. 17 Закону №481, у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від МРЦ + 5% акцизного податку, до суб’єкта господарювання застосовується штраф у розмірі 100% вартості наявних у СГ тютюнових виробів, але не менше ніж 10 000 грн.
Ліцензування роздрібної торгівлі тютюновими виробами у 2023 році
Зміни щодо справляння акцизного податку з тютюнових виробів ніяк не пов’язані з правилами ліцензування роздрібної торгівлі такими виробами. Тож обов’язок отримувати ліцензію залишається без змін.
Відповідно до ст. 15 Закону №481 роздрібна торгівля тютюновими виробами або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю такими товарами.
Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, становить 780 грн на кожне місце торгівлі. СГ, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, мають право продавати рідини, що використовуються в електронних сигаретах, без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі такими рідинами.
Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі — 2 000 гривень, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що розташовані у межах території міст, — 250 гривень на кожне місце торгівлі.
Однак СГ, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, мають право продавати рідини, що використовуються в електронних сигаретах, без отримання окремої ліцензії.
Висновки
У 2023 році роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснюється з урахуванням такого:
— усі залишки тютюнових виробів продаються без акцизу незалежно від дати їх виробництва;
— у декларації з акцизного податку (розділ Д + додаток 6, 6-1) відомості про роздрібну торгівлю тютюновими виробами не зазначають;
— помилкове (зайве) зазначення акцизу у фіскальному чеку, на нашу думку, не тягне за собою штрафів;
— ціна реалізації не повинна перевищувати МРЦ х 1,05;
— ліцензію на роздрібний продаж тютюнових виробів слід отримувати так само, як і раніше.