Податок на прибуток в разі списання кредиту від нерезидента

Збиткове підприємство (заповнюється рядок 3.1.1 (п. 140.2 ПКУ) додатка РІ) отримало кредит від нерезидента — пов’язаної особи. 2022 року проценти не нараховувалися. 30 вересня нерезидент вирішив пробачити борг за кредитом і процентами. Чи зможе підприємство включити 95% від суми процентів, що збільшила фінрезультат до оподаткування у минулих періодах, до зменшувальної різниці у рядку 3.2.1, коли стане прибутковим, незважаючи на закриття кредиту від нерезидента через прощення боргу?

Податкова різниця за п. 140.2 ПКУ

Цілком можливо, що якщо підприємство стає збитковим, то виникають умови для застосування податкової різниці за п. 140.2 ПКУ — збільшення фінрезультату до оподаткування на суму нарахованих процентів за кредитами від нерезидентів.

Зазначену податкову різницю відображають у рядку 3.1.1 додатка РІ до декларації з податку на прибуток підприємств.

Податкова різниця за п. 140.3 ПКУ

Відповідно до п. 140.3 ПКУ проценти, які перевищують суму обмеження, визначеного п. 140.2 ПКУ, які збільшили фінрезультат до оподаткування, зменшують фінрезультат до оподаткування майбутніх звітних податкових періодів у сумі, зменшеній щорічно на 5% від суми процентів, що залишилися не врахованими на зменшення фінрезультату до оподаткування, з урахуванням обмежень, установлених п. 140.2 ПКУ.

Якщо за п. 140.2 ПКУ розрахована різниця і вона збільшила фінрезультат до оподаткування, то надалі треба застосовувати різницю за п. 140.3 ПКУ.

Різницю за п. 140.3 ПКУ відображають у рядку 3.2.1 додатка РІ до декларації з податку на прибуток підприємств.

Застосування різниці за п. 140.3 ПКУ не залежить від факту прощення боргу за кредитом і процентами. Залишок процентів для застосування різниці за п. 140.3 ПКУ «живе» самостійним від бухобліку життям (див. ІПК ДФСУ від 15.11.2018 р. №4830/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Таким чином, на наш погляд, у наведеній ситуації підприємство може застосовувати податкову різницю за п. 140.3 ПКУ в наступних податкових періодах, якщо дотримає умов п. 140.2 і 140.3 ПКУ.

Доступ до повних текстів статей «Дебету-Кредиту» можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та паперового журналу. Якщо ви незнайомі з нашим ресурсом, оформіть ознайомчу передплату.

Оформити передплату

Автор:
Олександр Золотухін
Теги:
Нерезиденти , ПКУ , Податок на прибуток , Кредити