• Посилання скопійовано

Імпорт (ввезення) пального на територію України під час воєнного стану: які особливості?

Підприємство — платник ЄП за ставкою 2% планує імпорт дизельного пального з Молдови. Перевозить пальне власним автомобілем. До березня 2022 року підприємство торгувало пальним тільки по Україні вроздріб та гуртом. Які особливості імпорту пального є нині?

Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії. При цьому імпорт або експорт пального здійснюється за наявності у суб’єкта господарювання, що імпортує або експортує пальне, ліцензії на право виробництва або зберігання чи оптової або роздрібної торгівлі пальнимст. 15 Закону №481. Якщо вже є одна з вищезгаданих ліцензій, для імпорту пального окрему ліцензію отримувати не потрібно.

Імпорт пального, як і будь-якого іншого товару, оформляється імпортною митною декларацією. Як правило, імпорт товарів для вільного обігу на території України оформляється митною декларацією типу ІМ 40 (ІМ — ввезення, 40 — імпорт (випуск для вільного обігу), крім позначеного кодом 42). Ці митні класифікатори затверджені Наказом №1011.

Порядок складання акцизної накладної регламентовано Порядком №729.

У разі ввезення пального акцизну накладну складають в одному примірнику, цифровий код операції для такої акцизної накладної — «4» — ввезення (імпорт) пального на митну територію України. Підставою для зазначення в акцизній накладній коду операції «4» є митна декларація, оформлена відповідно до вимог МКУ — п. 4 розділу ІІ Порядку №729.

Згідно з п. 6 розділу ІІ Порядку №729, в акцизних накладних, складених на операції з ввезення пального на митну територію України, у відповідних рядках зазначають:

  • цифровий код операції «4» (для акцизної накладної, яку складають в одному примірнику);
  • одну з ознак щодо умов оподаткування (або «0», або «2», або «3», або «4»). У загальному випадку, в тому числі і в разі ввезення пального за нульовою ставкою акцизу, умова оподаткування буде «0»;
  • напрям використання «0». Якщо за даними додаткової митної декларації збільшився обсяг ввезеного на митну територію України пального в літрах, приведених до температури 15 °C, в акцизних накладних, складених на операції з реалізації таких обсягів збільшення пального, зазначають напрям використання «17».

Далі, відповідно до п. 20 розділу ІІ Порядку №729, в акцизній накладній, складеній під час ввезення пального на митну територію України (код операції «4») на операції з розподілу обсягу ввезеного пального для розподілу пального між акцизними складами пересувними, наводять реквізити особи (платника податку), що ввозить пальне на митну територію України, як особи, що реалізує та отримує пальне. При цьому бензовоз, у якому ввезено пальне, зазначають як акцизний склад пересувний, з якого відпущено та на який отримано пальне.

Щодо заповнення решти реквізитів АН на ввезення пального див. ЗІР, підкатегорія 114.11.03, запитання: «Яким чином заповнюється акцизна накладна при ввезенні пального на митну територію України?». Зокрема, в акцизній накладній на ввезення пального (код операції «4») слід навести реквізити митної декларації:

  • код напряму переміщення — імпорт — ІМ;
  • код митного режиму — 40;
  • код типу декларації — можливі коди АА, ДЕ або інші;
  • дату, номер митної декларації.

Перші три реквізити можна знайти у графі 1 митної декларації у правій верхній частині.

Номер митної декларації — це крайні цифри праворуч після символу «/» в реквізиті «А Митний орган відправлення/експорту/призначення» у правій верхній частині декларації.

Дата митної декларації — це дата завершення митного оформлення.

АН в одному примірнику реєструється не пізніше наступного дня після оформлення митної декларації.

Тимчасово, з 18.03.2022 р., на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлено нульові ставки акцизного податку на деякі товари — бензини, дизель, скраплений газ, бутан, ізобутан тощо — п. 41 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ.

Проте ці нульові ставки акцизу не впливають на порядок складання акцизних накладних на реалізацію такого пального. Єдина відмінність у тому, що для реєстрації такої АН не потрібно сплачувати акцизного податку.

Платники ЄП за ставкою 2% звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою. Під призупиненням реєстрації платником ПДВ розуміється, що для платників «спецгрупи» призупиняються права й обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період перебування у такій «спецгрупі».

А операції, здійснені платником «спецгрупи», вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.

При цьому для таких платників ПДВ обчислення показників, визначених ст. 200-1 ПКУ, призупиняється на період використання особливостей оподаткування.

Докладніше про це ми писали в статті «Що змінилося для спецгрупи єдиного податку з 5 квітня: аналіз від редакції» в «ДК» №15/2022.

Бухоблік імпортованого пального ведеться так само, як і пального, придбаного в українських постачальників, тільки замість субрахунку 631 буде субрахунок 632, а також можуть виникати курсові різниці, якщо пальне імпортується на умовах подальшої оплати.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Закон №481 — Закон України від 19.12.1995 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
  • Наказ №1011 — Наказ Мінфіну від 20.09.2012 р. №1011 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій».
  • Порядок №729 — Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затверджений наказом Мінфіну від 27.11.2020 р. №729.

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру