25 серпня на сайті ВРУ з'явився текст урядового законопроєкту №5857 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оплати праці». Зокрема, ним пропонується внести зміни до КЗпП та Закону про оплату праці для вдосконалення визначення розміру мінімальної заробітної плати.
18 серпня на засіданні КМУ ухвалено цей законопроєкт щодо вдосконалення визначення розміру мінімальної заробітної плати та приведення його у відповідність до Конвенції Міжнародної організації праці №131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються (ратифікована Україною 19.10.2005 р.). I вже 25 серпня на сайті Верховної Ради України з'явився текст відповідного законопроєкту №5857.
Проєктом Закону передбачається врегулювання питання щодо складових заробітної плати, які не враховуються для визначення її мінімального розміру.
Зокрема, в ст. 3-1 Закону про оплату праці перепишуть складові, які не враховуються до мінімальної зарплати. Зокрема, ними будуть:
— суми, на які підвищується оплата праці відповідно до ст. 100 КЗпП, — незалежно від способу встановлення такого підвищення (доплата, надбавка, підвищення окладу тощо);
— доплати за суміщення професій (посад), виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника;
— суми підвищення оплати праці за роботу в нічний час, роз'їзний характер робіт (це виключення діє й нині);
— оплата роботи в надурочний час (це виключення діє й нині);
— оплата за залучення до роботи у вихідні, святкові і неробочі дні;
— премії до святкових і ювілейних дат (це виключення діє й нині);
— сума індексації заробітної плати;
— сума компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати.
Нові правила оплати праці на окремих видах робіт
За новою редакцією ст. 100 КЗпП працю працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими, особливо шкідливими та небезпечними умовами праці, оплачують у підвищеному розмірі, який визначається з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, а також положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору.
Визначають шкідливі, особливо шкідливі та небезпечні умови праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці, якщо іншого не передбачено законодавством.
Окремо запроваджуються правила оплати праці за роботу з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження. Така оплата може здійснюватися у підвищеному розмірі відповідно до норм законодавства, положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору.
Також праця в особливих природних географічних і геологічних умовах, умовах підвищеного ризику для здоров'я може оплачуватися у підвищеному розмірі відповідно до норм законодавства, положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору.
У разі відсутності колективного договору, перебування поза сферою дії генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод відповідно до Закону України «Про колективні договори і угоди» підвищена оплата праці працівників, зайнятих на роботах, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється за організаційно-розпорядчим документом роботодавця. Тоді розмір підвищення, визначеного частиною першою цієї статті, має бути не меншим, ніж встановлено генеральною угодою.
Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»