Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 14.06.2021 р. №2380/IПК/99-00-07-05-01-06
Щодо заповнення граф 6 «суми розрахунків за ставкою податку на додану вартість» та 8 «сума податку на додану вартість» розділу 1 КОРО загальною сумою
Суттєво. Зазначення у графах 6 і 8 розділу 1 КОРО даних за підсумком формування та друкування фіскального звітного чека РРО про суми розрахунків з ПДВ та суми ПДВ загальними сумами без розділення за ставками не є порушенням.
! СГ сфери торгівлі і послуг
Державна податкова служба України розглянула запит ТОВ про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) повідомляє.
Згідно зі зверненням товариство використовує книги обліку розрахункових операцій на РРО (далі — КОРО).
Чи не буде порушенням вимог Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265) заповнення граф 6 «суми розрахунків за ставкою податку на додану вартість» та 8 «сума податку на додану вартість» розділу 1 КОРО загальною сумою (без розбивки за окремими ставками (20%, 14%, 7% та без ПДВ)?
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Пунктами 2 та 9 статті 3 Закону №265 передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані:
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Iнтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний РРО, QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти);
9) щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними РРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Форму та зміст розрахункового документа/електронного розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. №13, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 р. за №220/28350 (далі — Положення №13).
Пунктом 2 розділу II Положення №13 передбачено, що фіскальний чек має містити обов'язкові реквізити, зокрема:
назва товару (послуги), вартість, літерне позначення ставки ПДВ (рядок 9);
для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, — окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкуються великі літери «ПДВ» (рядок 20).
Рядок 20 фіскального чека повторюється відповідно до кількості податкових груп за різними ставками ПДВ.
Відповідно до п. 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій та вимог щодо забезпечення виконання фіскальних функцій програмними реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199, чек Z-звіту — фіскальний звітний чек повинен додатково містити такі дані (всі підсумки та суми обчислюються за зміну), зокрема:
підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо;
суми ПДВ за кожною ставкою;
підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), продаж яких не підлягає обкладенню ПДВ.
Отже, суб'єкт господарювання отримує у фіскальних звітних чеках РРО дані про обсяг розрахункових операцій, проведених за кожною ставкою ПДВ окремо, та суми ПДВ за кожною ставкою, а також має можливість відображати таку інформацію у КОРО.
Форму книги обліку розрахункових операцій визначено Порядком реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. №547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 р. за №920/29050 (далі — Порядок №547).
Відповідно до п. 8 глави 4 розділу II Порядку №547 за бажанням суб'єкта господарювання у графах 5 — 10 розділу 1 КОРО, зареєстрованої на РРО, можна створювати додаткові графи для зазначення сум розрахунків, суми податку на додану вартість, суми акцизного податку або іншого податку (збору) та виданих при поверненні товару коштів, які отримані (видані) з використанням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо. Крім того, у цьому розділі КОРО на РРО або в КОРО на господарську одиницю можна виконувати додаткові записи, що підсумовують дані за розрахунками за день чи за місяць.
Враховуючи викладене, чинне законодавство не містить застережень щодо зазначення суб'єктом господарювання у графах 6 і 8 розділу 1 КОРО даних за підсумком формування та друкування фіскального звітного чека РРО про суми розрахунків з ПДВ та суми ПДВ загальними сумами без розділення за окремими ставками, отже, такі дії не призведуть до порушення податкового та іншого законодавства.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію, та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.