На виробничому підприємстві у процесі виробництва утворюються браковані напівфабрикати, не придатні для подальшого використання. Протягом двох років назбиралася чимала кількість такого браку. Чи може підприємство утилізувати ці комплектуючі як металобрухт? I яким при цьому буде облік ПДВ?
Загальні особливості обліку виробничого браку
Облік браку ведуть на рахунку 24 «Брак у виробництві». Отже, якщо утворився брак, його відображають проведенням: Д-т 24 К-т 23. А далі списують залежно від причини утворення браку.
До інших прямих витрат виробничої собівартості продукції включаються в тому числі втрати від браку в частині вартості остаточно забракованих напівфабрикатів з технологічних причин, зменшеної на їх справедливу вартість (п. 14 П(С)БО 16).
Увага: до виробничої собівартості належить лише технологічний брак.
Очевидно, що технологічний брак має бути визначений технологічною документацією. Він визначається встановленим нормативом технологічного браку. Таким чином, брак з технологічних причин — це той, який не перевищує встановлених технологічних норм.
Такий брак списують проведенням: Д-т 23 К-т 24.
Але якщо забраковані напівфабрикати планується продати, наприклад здати на металобрухт, за очікуваною вартістю такої передачі металобрухт від забракованих напівфабрикатів ставлять на баланс: Д-т 209 К-т 24. Якщо ж продажу брухту чи іншого його використання в господарській діяльності не очікується, ставити на баланс такий брухт немає підстав.
Якщо вартість забракованих з технологічних причин напівфабрикатів становить, наприклад, 5000 грн, а очікувана вартість продажу металобрухту (без ПДВ) — 1000 грн, підприємство зробить проведення:
— Д-т 209 К-т 24 — 1000 грн (оприбутковані напівфабрикати як металобрухт);
— Д-т 23 К-т 24 — 4000 грн (списана на виробничу собівартість вартість технологічного браку, за мінусом вартості оприбуткування металобрухту).
Поряд з цим, наднормативні витрати включають до собівартості реалізованої продукції (п. 11 П(С)БО 16). Тобто, якщо технологічний брак перевищив установлені норми, але він технологічно обґрунтований, його відносять до собівартості реалізованої продукції: Д-т 901 К-т 24.
Якщо брак виник унаслідок дій конкретних винних осіб або його виникнення не обґрунтовано будь-якими технічними розрахунками, вартість такого браку списують на інші операційні витрати, а потім можуть виставляти винній особі до відшкодування, визнаючи дохід:
— Д-т 947 К-т 24 — списано вартість браку, утвореного внаслідок винних дій відповідальних осіб;
— Д-т 947 К-т 641 — нараховано компенсувальний ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ;
— Д-т 375 К-т 716 — відображається сума, яку повинна відшкодувати винна особа.
Компенсувальний ПДВ за п. 198.5 ПКУ нараховують у разі, якщо за списаним браком відображався податковий кредит. Причому база оподаткування визначається на рівні тих елементів собівартості (товарів, послуг), за якими відображався податковий кредит. Наприклад, якщо собівартість браку — 1000 грн, але ПДВ відображалося тільки на половину цієї вартості (500 грн), то й нараховувати компенсувальні ПЗ з ПДВ потрібно на таку половину. Отже, компенсувальні ПЗ з ПДВ становитимуть 100 грн (500 х 20%).
Але якщо підприємство оприбуткує брухт від забракованих напівфабрикатів, на наш погляд, підстав нараховувати компенсувальний ПДВ за п. 198.5 ПКУ немає. Адже напівфабрикати у вигляді брухту будуть продані і підприємство отримає дохід. Щоправда, якщо продаж напівфабрикатів у вигляді брухту буде за ціною нижчою від ціни їх придбання, потрібно донарахувати ПДВ на таку різницю, згідно з абз. 2 п. 188.1 ПКУ.
Докладніше про облік браку ми писали в «ДК» №22/2018.
У якому періоді потрібно відображати наведені операції — списання браку, оприбуткування металобрухту?
Виходячи із загальних норм П(С)БО 16 (п. 5, 7 тощо) відображати наведені операції потрібно в періоді, коли вони здійснені.
Наприклад, якщо брак допущено у червні 2019 р., то саме в червні його відображають на рахунку 24 і надалі списують залежно від характеру браку та напряму використання. Скажімо, якщо це необґрунтований брак, але його вартість не відшкодовуватиметься винними особами, причому браковані напівфабрикати здаватимуть на металобрухт, у червні 2019 р. підприємство повинно було відобразити:
— Д-т 209 К-т 24 — на суму оприбуткованого брухту від забракованих напівфабрикатів;
— Д-т 947 К-т 24 — списано різницю між загальною вартістю браку і вартістю оприбуткованого брухту.
Якщо підприємство цього не робило, слід виправляти помилку у загальному порядку. Конкретний варіант виправлення залежить від особливостей кожної конкретної ситуації.
Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»