Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 07.04.2021 р. №1413/IПК/99-00-04-03-03-09
Щодо сплати земельного податку
Суттєво. Безпосереднім платником земельного податку за землю під багатоквартирним будинком є управляюча компанія або ОСББ з моменту держреєстрації прав такої юрособи на земельну ділянку.
! Власникам і співвласникам нерухомості
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянула Ваше звернення щодо сплати земельного податку та в межах компетенції повідомляє.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України (далі — ЗКУ).
Відповідно до пп. «а» ст. 80 ЗКУ суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи — на землі приватної власності.
Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України (далі — ГКУ) підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (частина перша ст. 320 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ)).
Таким чином, фізична особа, яка є, зокрема, власником нерухомого майна, має право використати його для здійснення підприємницької діяльності.
При цьому набуття статусу підприємця не позбавляє людину як учасника суспільних відносин статусу фізичної особи, а отже, фізична особа має виконувати як власник нерухомого майна усі обов'язки, встановлені чинним законодавством.
Відповідно до пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПКУ платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПКУ).
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПКУ підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру.
Згідно з п. 287.1 ст. 287 ПКУ власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Щодо сплати земельного податку фізичною особою, яка є власником нерухомого майна і земельної ділянки під цим майном, якщо фізична особа є одночасно фізичною особою — підприємцем і здає нерухоме майно в оренду.
Відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцезнаходженням земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ.
Таким чином, у разі якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки оформлено на фізичну особу, то нарахування плати за землю (земельного податку та/або орендної плати) здійснює контролюючий орган (за місцезнаходженням земельної ділянки), який надсилає (вручає) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення плати за землю.
Щодо сплати земельного податку фізичною особою, яка є власником нерухомого майна у багатоквартирному будинку, але не є власником земельної ділянки, якщо приміщення повністю або частково надається ним в оренду як фізичною особою — підприємцем на спрощеній системі оподаткування і земельний податок сплачується/не сплачується ним ЖЕКу або ОСББ у складі плати за комунальні послуги, та повернення експлуатаційних витрат. Також є документи на розрахунок частки землі, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, з урахуванням прибудинкової території.
Відповідно до ст. 125 ЗКУ право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 ЗКУ, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ст. 124 ЗКУ).
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом (ст. 202 ЗКУ).
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків ОСББ щодо його утримання та управління, визначені Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. №417-VIII (далі — Закон №417).
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону №417 співвласник багатоквартирного будинку — це власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Відповідно до частини другої ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є, зокрема, права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок, та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат (частина друга ст. 12 Закону №417).
Відповідно до п. 287.8 ст. 287 ПКУ власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Враховуючи викладене, права на земельну ділянку під багатоквартирним будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту державної реєстрації таких прав на земельну ділянку під цим багатоквартирним будинком та відповідну прибудинкову територію у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом. Тому безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб'єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.
Якщо право власності на земельну ділянку або право постійного користування оформлене на фізичну особу, яка зареєстрована фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку та здійснює діяльність з надання таких земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку), то нарахування сум земельного податку відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ здійснюється контролюючим органом (за місцезнаходженням земельної ділянки), який надсилає (вручає) фізичній особі за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення земельного податку.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.