• Посилання скопійовано

Працівник надав первинний лікарняний разом із продовженням лікарняного: як розрахувати середньоденну зарплату?

За жовтень та листопад 2020 року працівник надав два лікарняні: один — первинний, другий — його продовження. Чи потрібно для нарахування лікарняних визначати середньоденну зарплату окремо за жовтень та окремо за листопад?

Основним нормативним документом, що визначає строки, на які видають листок непрацездатності, є Iнструкція №4551. Згідно з її нормами зазначені строки залежать від того, з чим саме пов'язана непрацездатність (лікування, профілактика чи догляд за іншою особою), а також від виду захворювання, його тяжкості та ускладнень.

У разі тимчасової непрацездатності, як правило, оформляють один лікарняний. Якщо ж непрацездатність працівника має тривалий характер, зазвичай оформляють декілька листків непрацездатності.

На практиці у разі тривалої непрацездатності та закриття лікарняного новий листок непрацездатності може бути відкрито як первинний або як продовження попереднього.

Важливим моментом є правильне визначення кількості страхових випадків. Це впливає, по-перше, на оформлення листка непрацездатності (продовження попереднього чи відкриття первинного), а по-друге, на оплату за ним (за рахунок підприємства, де працює працівник, чи за рахунок Фонду соціального страхування).

Відповідно до п. 1.3 Положення №1892, випадок тимчасової непрацездатності вважається одним, якщо тимчасова непрацездатність триває безперервно від початку визначеного захворювання, що підтверджується видачею листка непрацездатності з можливим продовженням лікування в одному або кількох закладах охорони здоров'я, до відновлення працездатності із закриттям листка непрацездатності, в якому заповнено поле «Стати до роботи».

I якщо особа стала непрацездатною через одне й те саме захворювання або травму до виходу на роботу або відпрацювала неповний робочий день, випадок тимчасової непрацездатності не переривається.

А в разі виникнення в зазначених ситуаціях іншого захворювання (травми) чи відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами випадок тимчасової непрацездатності вважається новим.

Відповідно до чинного законодавства, оплачується лікарняний за такими правилами:

— перші п'ять днів тимчасової непрацездатності (якщо вона не пов'язана із захворюванням або травмою внаслідок нещасного випадку на виробництві) — за рахунок коштів підприємства, де працює працівник, відповідно до Порядку №4403;

— починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності виплачується допомога за рахунок коштів ФСС (ч. 2 ст. 22 Закону №11054).

1 Iнструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. №455.

2 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затверджене наказом МОЗ від 09.04.2008 р. №189.

3 Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 р. №440.

4 Закон України від 23.09.99 р. №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Звертаємо увагу, що зазначені правила застосовуються до листка непрацездатності із позначкою «первинний». Якщо ж лікарняний містить позначку «Продовження листка №__», то він повністю оплачується за рахунок ФСС.

Отже, якщо працівникові в період лікування оформлено кілька лікарняних, для їх оплати важливо правильно встановити кількість страхових випадків.

Якщо має місце один страховий випадок і якщо перший лікарняний містить позначку «первинний», а другий (третій тощо) — позначку «Продовження листка №__», то:

— за лікарняним із позначкою «первинний» — перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів підприємства, де працює працівник, а починаючи з шостого дня хвороби й до закриття лікарняного працівнику виплачується допомога за рахунок коштів ФСС;

— за лікарняним із позначкою «Продовження листка №_» — за всі дні працівнику виплачується допомога за рахунок коштів ФСС.

У такому разі розрахунковий період для обчислення суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, та допомоги від ФСС визначають лише один раз — за первинним листком.

Якщо мають місце два і більше страхових випадки і якщо на всіх лікарняних стоїть позначка «первинний», то за всіма такими листками перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів підприємства, де працює працівник, а починаючи з шостого дня хвороби й до закриття лікарняного працівнику виплачується допомога за рахунок коштів ФСС.

Тоді розрахунковий період для обчислення суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, де працює працівник, та допомоги від ФСС визначають окремо за кожним страховим випадком відповідно до Порядку №12661.

1 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. №1266.

Отже, за умовами запитання маємо один страховий випадок, відповідно розрахунковий період та середню зарплату для обчислення суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства та допомоги від ФСС визначаємо лише за первинним листком непрацездатності. Зазначена середня зарплата використовується для розрахунку оплати як за первинним лікарняним, так і за продовженням.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру